آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ رنجرز ، تیمی با دو نماد

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال : رنجرز / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

رنجرز ؛ تیمی با دو نماد

تقریباً تمامی تیمهای فوتبال با یک لوگوی خاص، شناخته می شوند. اما شرایط باشگاه رنجرز اسکاتلند با سایر تیمها فرق دارد. گلاسکو رنجرز تیمی است که با دو نماد جداگانه در مسابقات شرکت می کند. در نامه های اداری باشگاه و محصولات تجاری این تیم، می توان دایره ای را دید که یک شیر به صورت ایستاده در آن قرار گرفته است. اما اگر به پیراهن رنجرز دقت کنیم، خبری از این نماد نیست و سه حرف C، F و R را مشاهده می کنیم که علامت اختصاری« باشگاه فوتبال رنجرز» است.

این باشگاه در فوریه 1872 تاسیس شده و اسناد دقیقی از 147 سال قبل وجود ندارد که با قاطعیت گفت از چه زمانی، این تیم از نمادهای مخصوص خود استفاده کرده است. اما اندک نوشته هایی که از قرن 19 این تیم باقی مانده است، نشان می دهند که اولین بار در فصل 82-1881 باشگاه از شیر به عنوان نماد خود استفاده کرد ؛ آسمونی ، شیری ایستاده که شباهت زیادی به لوگوی چلسی انگلیس دارد اما این تشابه اتفاقی نیست. « شیر » یکی از نمادهای اشرافی بریتانیا بود که به شکلهای مختلف درپرچمهای قدیمی دیده می شد.

اما یکی از رایج ترین آنها شیر ایستاده ( Rampant ) بود که وارد نماد رنجرز هم شد. در سال 1959 این علامت به صورت رسمی روی پیراهن تیم قرار گرفت. علاوه بر شیر و یک توپ فوتبال، اسم کامل باشگاه در دایره دیده می شد. آسمونی ،  همچنین عبارت ready ( آماده ) که مخفف شعار باشگاه بود. شعار باشگاه رنجرز، عبارت اسکاتلندی « Aye ready همیشه آماده » است که از این عبارت، تنها کلمه آماده در دایره دیده شد.

در سال 1968 بود که لوگوی روی پیراهن تغییر کرد و سه حرف C، F و R به پیراهن تیم وارد شدند. از آن به بعد این سه حرف در لوگوی تیم ماندند و تنها تغییری که در این سالها کردند، مربوط به سال 2003 بود. وقتی فصل 03-2002 با قهرمانی رنجرز به پایان رسید، تعداد قهرمانی های این تیم در لیگ اسکاتلند به 50 رسید و به همین مناسبت پنج ستاره روی لوگوی تیم قرار گرفت.

در تمام این سالها نماد قدیمی در لوازم تجاری و نامه های رسمی رنجرز باقی ماند و فقط اندکی مدرن شدند. این نماد طی سالهای 1968 تا 1991 همان عبارات و نشانه های همیشگی را داشت. اما شیر قرمز رنگ شد و درون توپ فوتبالی که آبی آسمانی بود جای داده شد. سایر بخشهای دایره لوگو سفید بود تا سه رنگ تسکیل دهنده پیراهن تیم هم در این نماد به چشم بخورند.

از آن زمان به بعد، این نماد فقط یک تغییر داشته و آن هم، رنگ آبی توپ بود که پررنگ تر شد و دقیقاً همرنگ لباس تیم گشت.

رنجرزی ها در حال حاضر 54 قهرمانی در لیگ اسکاتلند دارند و احتمالاً تا یکی دو دهه دیگر می توانیم ششمین ستاره را بالای نماد این تیم مشاهده کنیم.

 

اختصاصی آسمونی

5/5 ( 1 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید