۹ نکته مهم درباره انفجار‌های اخیر امارات / عامل اصلی حادثه بندر الفجیره کیست؟

به گزارش آسمونی:کارشناس مسائل سیاسی با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش به تحلیل انفجارهای اخیر امارات پرداخت.

حسن عابدینی کارشناس مسائل سیاسی مطلبی تحلیلی در صفحه اینستاگرام خود درباره انفجارهای بندر فجیره امارات منتشر کرد.

عابدینی نوشت: بازار گمانه زنی در باره پیامدها یا عاملان حادثه الفجیره هم اکنون در محافل سیاسی و رسانه ای داغ است.

  1. رسانه ها شماره هفت فروند کشتی اسب دیده را منتشر کردند اما مقام های رسمی فقط به مورد حمله قرار گرفتن 4 فروند اذعان داشتند که نشان می دهد کاستن از حجم حادثه و پیامدهای ان مد نظر بوده است.
  2. ماهیت این حادثه بیش از انکه امنیتی باشد ، اقتصادی است، طبعا پیامدهای ان بر بازار انرژی ، بورس و … قابل توجه خواهد بود. کشورهای صادرکننده مانند ونزوئلا ، لیبی ، الجزایر هم که به علت تنش های داخلی ناتوان در عرضه بقدر کافی هستند ممکن است با بزرگنمایی حادثه الفجیره ، بازار را به یکباره با جهش قیمتی مواجه کند.
  3. آمریکا مدت هاست که روی استخراج نفت شیل سرمایه گذاری می کند. ایالت کلرادو با داشتن دخایر ۳٫۳ تریلیون تنی بیشترین میزان را در دنیا دارد. استخراج نفت شیل زمانی صرفه اقتصادی دارد که قیمت نفت به حدود صد دلار برسد.
  4. آمریکا بارها کشورهای عربی دارنده دلارهای نفتی را تهدید کرده است که در صورت نبود در منطقه حتی یک هفته هم نمی توانند در کاخ هایشان باشند. جناح تندرو برای مشروعیت بخشیدن به حضور نظامیانشان و دوشیدن کشورهای حاشیه خلیج فارس ممکن است به چنین سناریویی متوسل شده باشد.
  5. ماجراجویان در هیات حاکمه امریکایی ، رژیم صهیونیستی ، جناح بن سلمان سعودی و بن زاید اماراتی هم ممکن است برای شعله ور کردن ناامنی در منطقه و دراز کردن انگشت اتهام به سوی ایران به این شگرد متوسل شده باشند.
  6. عامل این حادثه از قدرت اطلاعاتی و عملیاتی زیادی برخوردار بوده است . نفوذ در تدابیر امنیتی امریکا ، فرانسه ، امارات و سعودی که در این منطقه فعال هستند از دیگر مولفه هایی است که در توان عامل یا عاملان حادثه بوده است. به نظر می رسد با این مشخصات ،موساد بیشتر از همه در مظان اتهام باشد.
  7. مشارکت گسترده امارات در ائتلاف ضد یمن شاید انگیزه ای به یمنی ها داده باشد که دست به عملیات انتقام جویانه بزنند. انقلابیون یمن بارها در این زمینه به امارات هشدار داده بودند اما در زمینه حادثه الفجیره اظهار نظر نکرده اند.
  8. رقبای اقتصادی ، جریان های مخالفت دولت امارات ، القاعده ، اخوانی های تحت فشار سنگین وهابی ها ، نیروهای سرخورده موسوم به گرگهای تنها ،دزدان دریایی و … هر یک ممکن است به دلایلی انگیزه دست زدن به چنین اقدامی را داشته باشند.
  9. برای تحلیل دقیق تر گرچه باید منظر دریافت اطلاعات بیشتر از منابع مستقل در باره این حادثه بود اما حضور آمریکا بی تردید تزریق ناامنی به غرب آسیا است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید