برآورد اولیه خسارت سیل به اهواز ۶۰۰میلیارد تومان است

به گزارش آسمونی:شهردار اهواز گفت: برآورد اولیه خسارت واردشده به اهواز ۶۰۰میلیارد تومان است و از ۳۰۰هکتار در حریم ساحلی ۹۵درصد آن غرق‌ آب شد.

منصور کتانباف امروز در جلسه شورای ترافیک استان خوزستان که در سالن جلسات حوزه استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار داشت: اهواز تجربه افزایش دبی آب از دوم فروردین ماه تا  روزهای پایانی به‌مقدار بالغ بر سه‌هزار دبی را داشته است.

وی با اشاره به این‌که چندین نقطه تهدیدی ورود آب از رودخانه کارون به درون شهر وجود داشت، بیان کرد: از جمله این نقاط می‌توان به زرگان، فاز سه و چهار کوی ملت اشاره کرد. در همین راستا اقدامات شبانه‌روزی از طریق ایجاد دایک و نصب تجهیزات حفاظتی انجام شد.

شهردار اهواز خاطرنشان کرد: هشت پل به‌روی رودخانه کارون با ارتفاع متفاوت ایجاد شده‌اند و بلوارهای ساحلی نیز در حریم بستر رودخانه احداث شده‌اند که در واقع خط القعر ایجاد کرده و به‌هنگام افزایش دبی چهار معبر زیر آب می‌روند.

وی با بیان این‌که تمام بلوارهای ساحلی اهواز به‌جز پشت مقطع بیمارستان باز هستند و در ترافیک قرار دارند، گفت: برآورد اولیه خسارت واردشده به اهواز 600 میلیارد تومان است. از 300 هکتار در حریم ساحلی 95 درصد آن غرق‌آب شد.

کتانباف عنوان کرد: 62.5 کیلومتر دایک حفاظتی که 30 کیلومتر آن درون شهر اهواز برای حفاظت از ورود آب ایجاد شد. حدود چندین کیلومتر نیز کیسه‌های حفاظتی نصب شد.

شهردار اهواز با ابراز این‌که هفته آینده پایان جمع‌آوری دایک‌های حفاظتی است، اظهار داشت: به 16 ایستگاه پمپاژ آب و خاک خسارت وارد شده که تاکنون تمامی آنها بازسازی شد.

وی با اشاره به انسداد معابر ساحلی شرق و غرب اهواز براثر سیل و آسفالت مجدد آنها، بیان کرد: چند نقطه از پل سفید تا قبل از بیمارستان مهر اهواز نشست وجود دارد که در برنامه برای بازسازی قرار دارند.

کتانباف از دیگر اقدامات انجام‌شده توسط شهرداری اهواز در زمین پساسیل را 400 هزار مترمکعب خاکبرداری و 3 هزار مترمربع سنگ‌تراشی برشمرد.

شهردار اهواز با بیان این‌که اقدامات و تمهیدات لازم در هشت نقطه غرب و شرق برای دبی‌های احتمالی بالا جهت سال‌های آینده اتخاذ شود، ادامه داد: در همین راستا نشستی با حضور سازمان آب و برق خوزستان تشکیل می‌شود تا از تکرار این وقایع جلوگیری شود.

وی گفت: تصمیم‌گیری نسبت به ساخت‌وسازهای غیرمجاز حریم بستر رودخانه انجام شده و بنده و فرماندار اهواز پیگیر موضوع هستیم که درخواست اجرای هرچه‌ سریع‌تر آن را داریم.

کتانباف عنوان کرد: شرایط شهرداری اهواز بسیار بغرنج است و نیازمند حمایت‌های مالی و معنوی هستیم، طی سال‌های متوالی آلایندگی و ارزش افزوده پرداخت نشده که درخواست تفحص به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

منبع: تسنیم

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید