آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آژاکس ، از افسانه های ایلیاد تا 11 خط مدرن

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

آژاکس ، از افسانه های ایلیاد تا 11 خط مدرن

در بین تیمهای صاحب نام فوتبال ، تیم آژاکس از جمله باشگاههایی است که انتخاب لوگو برای آن ، یکی از ساده ترین کارهای ممکن بود . با این حال، نماد امروز این باشگاه نمادی مملو از خلاقیت و هویت است .

آسمونی ، آژاکسی ها کار خود را از 18 مارس 1900 آغاز کردند و به محض شکل گیری ، از نمادی دایره ای شکل به عنوان لوگوی خود ، استفاده کردند .

در این دایره تصویر یک فوتبالیست در حال شوت کردن توپ دیده می شد که شورت و جوراب مشکی و پیراهن راه راه قرمز و سفید داشت . در اطراف دایره و حلقه قرمز رنگ دور دایره ، عبارت « باشگاه فوتبال آژاکس آمستردام » به چشم می خورد .

این نماد به مدت 11 سال ، لوگوی رسمی باشگاه باقی ماند تا این که در سال 1911 تصویر فوتبالیست داخل نماد تغییر کرد . این بار از تعداد راه راهها کم شد و پیراهن آژاکس ، دقیقاً مثل پیراهن امروزی باشگاه شد ؛ یعنی یک نواز عمودی قرمز در بین پیراهنی سفید . شورت تیم هم سفید رنگ شد و این نماد ، تا سال 1928 به عنوان سمبل باشگاه باقی ماند .

اما در این سال، نماد آژاکس کاملاً تغییر کرد و از لوگویی استفاده شد که استفاده از آن ، از ابتدا هم کاملاً طبیعی به نظر می رسید؛ آژاکسی ها نام خود را از افسانه های یونانی گرفته بودند . آسمونی ، در اساطیر یونان باستان، آژاکس پسر پادشاه تالمون و پریبوئا یکی از پهلوانانی بود که در جنگ تروآ شرکت کرده بود و برای یونانیان ، پیروزی و افتخار آورده بود .

آژاکس از جمله پهلوانانی بود که نامش در کتاب ایلیاد هومر آمده بود و تیم هلندی تصمیم گرفت تصویر این پهلوان را به عنوان لوگوی خود ، مورد استفاده قرار دهد. به این ترتیب تصویر « آژاکس کبیر » 72 سال روی پیراهن پرافتخارترین تیم هلند باقی ماند تا این تیم ملقب به de Godenzonen ( پسران خدایان ) شود .

از سال 1990 نماد باشگاه تغییر کرد . اما این تحولات بیشتر از آن که تغییراتی بنیادین باشد ، تحولی هنرمندانه بود. در لوگوی جدید که امروز هم می توانیم روی پیراهن نسل جدید باشگاه ببینیم ، تصویر گرافیکی آژاکس ، پهلوان یونانی را می توانیم همچون گذشته دید؛ با کلاه، لباس و شمایل یونانیان باستان .

اما این تصویر گرافیکی یک ویژگی خیلی خاص دارد . اگر تعداد خطوطی که این تصویر را پدید آورده اند بشمریم ، می بینیم که نماد جدید تنها از 11 خط تشکیل شده است . 11 خط که هر کدام از آنها نماد یک بازیکن فوتبال هستند و به این ترتیب می توان آنها را نماد 11 بازیکن اصلی تیم فوتبال آژاکس دانست ، یازده بازیکنی که در هر بازی برای این تیم به میدان می روند .

به این ترتیب آژاکسی ها در اوج خلاقیت، هم نماد خود را مدرن کرده اند و هم نماد قدیمی و با اصالت خود را حفظ کرده اند .

5/5 ( 2 نظر )


منبع : ورزشی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید