نمایشگاه کتاب ؛ اختتامیه ، نقد + عکس

امروز ، 14 اردیبهشت ماه 1398 آخرین روز از نمایشگاه بزرگ کتاب تهران است .

به گزارش خبرنگار آسمونی ، نمایشگاه کتاب رویدادی است که هرساله از هفته اول اردیبهشت ماه به مدت ده روز به منظور فروش کتاب و افزایش کتاب خوانی در تهران برگزار می شود .

با آسمونی همراه باشید :

کتاب و کتاب خوانی یکی از اصلی ترین مقوله ها برای افزایش رشد فکری و فرهنگی هر جامعه ای است . جامعه ای که تولید و نشر محتوا در آن مشکل داشته باشد در نهایت به بن بست فرهنگی خواهد رسید . برای همین همواره به کتاب و کتاب خوانی اشاره ای فراوان شده است . نمایشگاه کتاب محیطی کاملا وسیع و سرشار از کتاب های ماندگار ، رمان های برنده ی انواع جایزه های نوبل ، پولیتزر و … است که می توان با خرید این کتاب ها از تجربیات ، دانش ، علم های روز و بسیاری از داستان های شنیدنی و فانتزی و بعضا روایت هایی از اتفاقات واقعی را که در این کتاب ها وجود دارد با گوشت ، خون و استخوان حس کرد .

فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در جامعه امروزی کشور به امری بسیار اسفناک تبدیل شده است . میانگین حدودا بین 12 تا 17 دقیقه سرانه مطالعه در کشورمان نشان از عدم کتاب خوانی دارد . کتاب های درسی را فراموش کنید ! کتاب های روز دنیا ، کتاب های خاطره انگیز ، تمامی فکر و ذکرمان استفاده از فضای مجازی و فیلتر ها و اتفاقاتی است  که بعضا ربطی به من و شما ندارد ! ممکن است بگویید چه چیز هایی در کتاب ها وجود دارد که به درد زندگی روزمره بخورد ؟ حتی اگر هیچ نداشته باشد ، از لایک کردن و کامنت گذاشتن بر روی بسیاری از پست های اینستاگرامی و یا رد و بدل کردن خیلی از پست ها و جوک های تلگرامی بهتر است .

صحبت از کتاب خوانی شد بد نیست کمی هم طرف خودمان را بگیریم ! به شخصه با حضور در نمایشگاه کتاب با آن خیل جمعیت کمی امیدوار شدم ، اما این امیدواری خیلی دوام نیاورد ! حضور بیشمار مردم در نمایشگاه کتاب در هوایی بسیار گرفته و به شدت شرجی همگان را اذیت میکرد . شاید بگویید هوا چه دخلی به نمایشگاه دارد ؟ درست است اما با حضور در شبستان و برخی از سوله های مربوط به فروش کتاب متوجه می شدید که در آنجا تهویه مناسبی هم برای خروج و تهویه هوا وجود ندارد !

از قیمت های سرسام آور کتاب ها گرفته تا نبود شیرهای آب برای مصرف و طبخ غذاهایی که تنها استشمام بوی آنها لذت بخش بود .

آسمونی ، شاید اصلی ترین دلیل پایین بودن سرانه کتاب خواهی همین قیمت کتاب ها باشد . سال گذشته و سال های پیش کتاب درسی 900 صفحه ای قیمتی در حدود 45 هزار تومان داشت اما با قیمت هایی که در نمایشگاه امسال دیده شد حق هم داریم کتاب نخوانیم ! قیمت های بسیار بالای کتاب ها در نمایشگاه امسال نشان از قیمت بالای کاغذ دارد .

شاید بگویید با خرید بن کتابی که با همکاری بانک شهر به متقاضیان داده شده این مشکل برطرف خواهد شد . در جواب این گفته شما لازم به ذکر است که با دیدن قیمت کتاب ها که برخی دانشگاهی و برخی داستانی بودند به این نتیجه رسیدم که با خرید تنها 2 کتاب بن 150 هزار تومانی بانک شهر به اتمام خواهد رسید !

شاید بسیاری از افرادی که در نمایشگاه امسال حضور داشتند تنها بدلیل گشت و گذار در یک محیط شاعرانه و ادبی و بعضا علمی بوده است . حضور پر رنگ دانش آموزان کنکوری ، دانشجویان و برخی اساتید دانشگاهی در نمایشگاه کتاب چند نمونه از عامه مردم حاضر در نمایشگاه کتاب بودند .

از تمامی این مسائل بگذرید … کمی فکر کنید که چگونه قرار است بین آن همه غرفه کتاب مورد نظر خود را پیدا کنید ؟ برای این سوال شما جوابی ترتیب داده شده است . استفاده از راهنماها و غرفه هایی که می توانند اسم و مشخصات و یا نشریه کتاب مد نظر شما را به شما اطلاع دهند اما بدلیل شلوغی در آن نقطه مطمئنا از پرسیدن سوال خود منصرف خواهید شد . شاید بگویید راه دیگری نیز وجود دارد . بله … ! استفاده از نرم افزار بلد ، حال به این فکر کنید که تلفن همراه شما بسته اینترنتی فعال نداشته باشد و نرم افزار بلد را نداشته باشید ؟

علاوه بر این ها استفاده از سایت اطلاع رسانی book32.ir می باشد . من به شخصه برای خرید کتابی از این سایت استفاده کردم و نتیجه مطلوبم را گرفتم اما با گشت و گذار ! برخی غرفه ها با توجه به کتابی که مد نظر من بودند می بایست طبق اعلام سایت کتاب را موجود می داشتند که خلاف این بر من ثابت شد !

از مشکلات نمایشگاه گفتیم از خوبی هایش نیز نباید چشم پوشی کرد . عاشقان انیمه ، مانگا و همچنین کامیک بوک های خارجی می توانند با حضور در غرفه های ناشران خارجی ، خود را غرق در علایق خود کنند . فروش انواع کامیک بوک ها از جمله کامیک های مارول و DC و کتاب های مصوری همچون Marvels chronicles و آثاری چون one piece که جزو مانگا های ژاپنی به حساب میاید مرا بسیار به وجد آورد .

آسمونی ، کمتر جوان و نوجوانی در دنیای امروز پیدا می شود که با فیلم ها و سری فیلم های مارول و دی سی خاطره نداشته باشد . در صورتی که جزو افرادی هستید که می خواهید بدانید در اصل داستان سری فیلم ها چه گونه رقم می خورد و با تمامی اعضا های این دو غول کامیک سازی دنیا آشنا شوید پیشنهاد من به شما حضور در غرفه ناشران خارجی ست .

حضور نویسندگان افغان و همچنین کتاب های بسیار خوب روز دنیا در نمایشگاه نیز از دیگر نکات بسیار خوب و ارزنده نمایشگاه کتاب سال 98 بود . دانشجویانی که برای مقاطع بالاتر نظیر ارشد و دکتری و همچنین دانش آموزان کنکوری و نمونه دولتی و … مشکلی برای خرید کتاب های خود در این نمایشگاه نمی توانند داشته باشد . غرفه های مربوط به ناشران درسی همچنان با پشتکار و بسیار سخت کوش آماده برطرف کردن نیاز های شما و تحویل کتاب های مد نظرتان هستند اما باید به فکر قیمت کتاب هایتان و بودجه موجود باشید !

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید