استایل گوتیک چیست ؟

مد گوتیک چیست ؟ در ادامه آسمونی ببینید .

استایل یا مد گوتیک به سبک لباس پوشیدنی گفته می‌شود که توسط اعضای خرده‌ فرهنگ گوت استفاده می‌شود. تاریکی، قدیمی بودن و بعضی اوقات بدن نمایی از ویژگی‌های این سبک است.

سبک گوتیک شامل رنگ کردن مو به رنگ های تیره یا بسیار روشن مثل سفید و نقره، موجدار کردن مو، لب‌ها و لباس‌های تیره است. در طراحی این سبک از ویژگی‌های سبک پانک، ویکتوریایی و الیزابتی بهره گرفته شده‌است.

تاریخچه مد گوتیک :

پیدایش مد و استایل گوتیک به قرون ۱۰ تا ۱۴ میلادی بازمی‌گردد. سبک لباس پوشیدن این شاخه از مد ابتدا تحت تاثیر فرهنگ بیزانس بوده است و بسیاری هم ریشه اصلی این سبک را در آداب لباس پوشیدن در عزاداری‌های عصر ویکتوریا می‌دانند.

برخی محققان، مد گوتیک را به دو دوره زمانی تقسیم می‌کنند، سال‌های ۱۲۰۰ تا ۱۳۵۰ میلادی را دوره اول و سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۴۵۰ میلادی را دوره دوم شکل‌گیری گوتیک می‌نامند. در دوره اول برش‌ها ساده‌تر اما ظریف‌تر، لباس‌های بلند با یقه‌هایی باز و آستین‌های جذب معمول بوده است.

دوره دوم شروع استفاده از پلیسه و چین بسیار در ترکیب استایل گوتیک بوده، کمرها تنگ‌تر شده، آستین‌ها در مدل‌های متفاوت‌تری دوخته می‌شدند و استفاده از تور و گیپور هم در تزئین لباس‌های گوتیک افزایش پیدا می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های اصلی مد گوتیک در اولین دهه‌ها می‌توانیم به ردای سیاه برای مردان اشاره کنیم و کلاه‌های زنانه در اندازه‌های متفاوت و اشکالی همچون مخروطی، بوقی و قلبی که این تفاوت در اندازه و ظاهر کلاه نشان از جایگاه اجتماعی زنان آن دوران داشته است.

مورتیشیا آدامز مدل و بازیگر سبک گوتیک

مدل های مشهور سبک گوتیک :

از مدل‌های معروف این سبک می‌توان به ثدا بارا (۱۹۱۰)، موزیدورا، بلا لاگوسی، بتی پیج، مورتیشیا آدامز، نیکو، دیوید بووی، لوکس اینتریور، دیو وانیان، لیدیا دیتز و رابرت اسمیت نام برد.

گوتیک فشن شو

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید