تاریخچه شلوار جین

شلوار جین ، یکی از مهم ترین لباس ها در دنیای پوشاک است . آسمونی تاریخچه شلوار جین را برای شما گرداوری کرده که در ادامه می بینید .

جین به شلوارهایی گفته می‌شود که با پارچه دنیم یا Dungaree (یک پارچه پنبه ای محکم و ضخیم است که در آن پود از دو یا بیشتر از دو تار می‌گذرد)دوخته شده باشند.

واژه جین یا جینز (Jeans) از واژهٔ فرانسوی bleu de Gênes به معنی (آبی ازجنوای ایتالیا) آمده است. جین مبدا فرانسوی و هندی دارد و برای نخستین بار لباس “ملوانان” از این جنس تهیه شد.

تاریخچه شلوار جین :

شلوار جین از مهم ترین تولیدات صنعت پوشاک آمریكا، در سال 1873 توسط ژاكوب دیویس و لوی استراوس اختراع شد.

در پی استقبال شدید مردم از شلوار جین ژاکوب نگران شد که شاید کسی این ایده ماهرانه‌اش را بدزدد. بنابراین تصمیم گرفت حق امتیاز این کار را به نام خودش ثبت كند. اما از آنجایی که ژاکوب 68 دلاری که برای کار‌های اداری لازم بود را نداشت؛ به عنوان شریک تجاری خود به فکر لوی استراوس افتاد. در سال 1872 طی نامه ای كه به لوی استراوس نوشت به او پیشنهاد كرد كه حق امتیاز این كار متعلق به هر دو نفرشان باشد.

استراوس كه یك تاجر خبره بود با دیدن این محصول جدید بلافاصله پیشنهاد ژاكوب را پذیرفت. در بیستم ماه مه سال 1873، این دو نفر حق امتیازی به شماره 139,121 را در آمریكا به نام خود ثبت كردند. این تاریخ امروزه به عنوان تاریخ تولد رسمی بلوجین شناخته شده است. از آنجا كه رنگ نیلی به دلیل تیرگی دیرتر كثیف می‌شد و برای لباس های كار نیز انتخاب بهتری بود. مهم ترین و پرطرف دارترین رنگ در میان مردم بود. لوی استراوس، ژاكوب را به عنوان سرپرست تولید این شلوارهای جدید در شركت خود استخدام كرد. این شركت تا سال 1875 به تولیدات خود ادامه داد و دو كارخانه دیگر در سانفرانسیسكو راه اندازی كرد.

قدیمی‌ترین مارک‌های شلوار جین: لی، لیوایز (لِویز= :Levi’sمتعلق به لوی استراوس) و رانگلر نام دارند. شلوارهای جین معمولا آبی رنگ هستند. این شلوارها با نیل به این رنگ درمی‌آیند. در حالی که تنها چند گرم نیل برای رنگ کردن یک شلوار لازم است، سالانه بیش از 20 میلیون تن نیل در این صنعت مصرف می‌شود.

چرا پارچه جین آبی رنگ است؟

در اواخر قرن نونزدهم قبل از ابداع رنگ های مصنوعی از رنگ های گیاهی طبیعی برای رنگ كردن پارچه ها استفاده می شد. از آنجا كه رنگ نیلی به دلیل تیرگی دیرتر كثیف می شد و برای لباس های كار نیز انتخاب بهتری بود، مهم ترین و پرطرف دارترین رنگ در میان مردم بود. از آن زمان این رنگ روی پارچه های جین باقی ماند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید