آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ رئال مادرید ، نماد پادشاهی اسپانیا

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدی زارعی

رئال مادرید ، نماد پادشاهی اسپانیا

نخستین علامتی که روی پیراهن سفید رئال مادرید دیده شد ، سه حرف F ، C و M بود که حروف ابتدایی نام باشگاه بود . در آن زمان باشگاه به زبان اسپانیایی Madrid club Futbol نامیده می شد .

شش سال بعد تغییراتی جزئی در این طرح به وجود آمد و یکی از اعضای هیات مدیره باشگاه پیشنهاد کرد که این سه حرف درون یک دایره قرار گیرند .

اما تغییر اصلی در لوگوی رئال مادرید در سال 1921 اتفاق افتاد و آلفونسو سیزدهم پادشاه وقت اسپانیا که هوادار رئال مادرید بود، یک تاج به لوگوی رئال مادرید اضافه کرد . از همان زمان نام تیم به ROYAL که معنای سلطنتی می داد تغییر کرد و به مدت 10 سال باشگاه رویال مادرید با نشان تاجدار خود در مسابقات شرکت کرد .

آسمونی ، یک دهه بعد ، اتفاقات سیاسی و جنگهای داخلی اسپانیا روی همه چیز تاثیر گذاشت . تا جایی که اسم و نمادهای تیمهای فوتبال هم با تغییراتی روبه رو شد . جمهوری خواهان و نیروهای مخالف سلطنت ، قدرت را در دست گرفتند و علامت تاج هم از لوگوی باشگاه رئال مادرید کنار گذاشته شد . تنها یک خط مورب بنفش به نماد باشگاه اضافه شد که همرنگ پرچم جمهوری خواهان بود . در این زمان بخشی از پرچم اسپانیا و رنگ لباس تیم ملی اسپانیا نیز بنفش رنگ شد .

بعد از جنگ داخلی و از سال 1941 ، بار دیگر تاج به لوگوی رئال بازگشت ؛ تاجی که رئال کرونا نامیده می شد . از آن زمان به بعد تغییر چندانی در لوگوی کهکشانی ها دیده نشد . تنها نوار آبی جایگزین نوار بنفش شد و سه حرف F ، C و M به رنگ زرد درآمد . نیاز بیشتری هم به تغییر دیده نمی شد . این علامتها به خوبی هویت رئال مادرید را نشان می دهند ، تیمی متعلق به قلب اسپانیا و تیم که در سالهای مختلف ، مایه افتخار فوتبال و حکومت اسپانیا بوده است و بارها و بارها تاج قهرمانی قاره سبز را روی سر گذاشته است .

رئالی ها در ادوار مختلف ، پیراهن های متفاوتی به تن کرده اند . بارها با پیراهن سفید قهرمان اروپا شدند اما در سال 2000 دیدار فینال را با پیراهن مشکی مقابل والنسیا برگزار کردند . مادریدی ها در فینال دو سال قبل خود در برابر یوونتوس هم با پیراهن بنفش در مسابقات حضور یافتند . اما آنچه در تمام این سالها ثابت بوده ، نماد باشگاه رئال مادرید بوده که روی پیراهن این تیم خودنمایی کرده است . نمادی که با نسل دهه 50 این تیم به قله فوتبال اروپا رفت و همچنان پرافتخارترین تیم این قاره باقی مانده است .

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید