ارائه خدمات بهداشتی درمانی سرپایی به بیش از ۳۷ هزار سیل‌ زده گلستان

به گزارش آسمونی:معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: تعداد  ۳۷۷۲۸ نفراز سیل‌زدگان با استقرار تیمهای سلامت‌بخش بهداشت در ۶۷ روستای آسیب‌دیده تا تاریخ ۱۶ فروردین انجام شده است.

سراج‌الدین عارف‌نیا اظهار کرد: حوزه بهداشت از ابتدای بارشهای سیل‌آسا در استان گلستان تا تاریخ 16 فروردین تمام توان خود را برای ارائه خدمات سلامت به مردم به کار گرفته و تا آخر بحران پای کار است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: از جمله این اقدامات می‌توان به استقرار تیمهای سلامت شامل (پزشک، ماما، بهورز، مراقب سلامت، روانشناس، پرستار و کارشناس مراقبت بیماریها ) به صورت ثابت (مستقر در کمپ) و سیار در کمپهای کم جمعیت، از 8  صبح تا 8 شب اشاره کرد، به گونه‌ای که تمام خدمات بهداشتی، درمانی در تمامی محلهای اسکان به صورت  روزانه ارائه می‌شوند.

وی بیان کرد: این خدمات شامل ثبت اطلاعات جمعیتی، شناسایی بیماران نیازمند مراقبت ویژه (قلبی، فشارخون، دیابت، اختلالات روانپزشکی) و ارائه مراقبتهای بهداشتی، درمانی بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به ارائه خدمات سرپایی به تعداد  37728 نفراز سیل‌زدگان (ویزیت پزشک 34559 و ماما 3169) با استقرار تیمهای سلامتبخش بهداشت در 67 روستای آسیب دیده تا تاریخ 16 فروردین، گفت: 3000 خدمت دندانپزشکی رایگان به سیل‌زدگان با تجهیز و اعزام کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق مختلف سیل‌زده انجام شده و همچنان ادامه دارد؛ همچنین در راستای نظارت بر تامین و توزیع آب و مواد غذایی سالم به سیل‌زدگان، 2341 مورد کلرسنجی آب مصرفی و 256 بازدید بهداشتی از محل پخت غذا جهت کمپها و 457 مورد بازدید از مواد غذایی توزیع شده در کمپها صورت گرفته که 21 تن مواد غذایی از چرخه مصرف خارج شد که متعاقب این اقدامات تاکنون هیچ همه‌گیری ناشی از مسمومیت غذایی و یا مصرف آب آلوده نداشته باشیم.

عارف‌نیا تصریح کرد: به منظور گندزدایی سطوح بیش از 24 تن آهک تهیه و توزیع شده است و همچنین 374 کیلوگرم  پرکلرین و هالامید نیز جهت گندزدایی توزیع شده است، که با این حجم توزیع، مساحتی بالغ بر560 هزار مترمربع گندزدایی شده است.

وی افزود: به منظور پیشگیری از انتقال بیماریهای واگیر، بیماریابی فعال در مناطق سیل‌زده به خصوص در کمپهای اسکان توسط تیمهای سلامت انجام می‌شود که تاکنون حدود 1000 نمونه آزمایشگاهی از موارد مشکوک به بیماریهای واگیر(به ویژه بیماریهای روده‌ای از جمله وبا) اخذ شده که تاکنون هیچگونه مورد مثبتی از وبا مشاهده نشده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان اضافه کرد: تاکنون 1149 مورد خدمت روانشناسی در کمپهای اسکان به سیل‌زدگان ارائه شده که از این بین 258 مورد برای دریافت خدمات تخصصی‌تر به روانپزشکان ارجاع شدند؛ برگزاری 420 جلسه بازی درمانی جهت کودکان مقیم کمپها از دیگر اقدامات ارزشمند سلامت روان است.

وی ادامه داد: خدمات بهداشتی درمانی به تمام بانوان مستقر در کمپ‌ها براساس نیازهای بهداشتی تشخیص داده شده و ویزیتهای پزشکی تیمهای سلامت ارائه می‌شود؛ نجات جان مادر باردار از ابتدای سیل تاکنون به تعداد 62 نفر از اقدامات بخش بهداشت بوده است که از این تعداد 40 مورد جابجایی به مناطق امن و 11 مورد انتقال با بالگرد فوریتها است؛ از دیگر اقدامات مراقبت مادر باردار و کودک به ویزیت نوزاد توسط پزشک 82 نفر، ویزیت مادر باردار توسط پزشک به تعداد 729 نفر و ویزیت مادر باردار توسط ماما به تعداد 812 نفر در محل کمپها  می توان اشاره کرد.

عارف‌نیا بیان کرد: آموزش چهره به چهره به سیل‌زدگان استان در مورد رعایت مسایل بهداشتی بعد از سیل در جهت پیشگیری از بیماریها در کمپهای اسکان سیل‌زدگان به تعداد 55247 نفر و تهیه و توزیع 19314 رسانه آموزشی در 11 موضوع اولویتدار بهداشتی از قبیل پیشگیری از بیماریهای روده‌ای و ضد عفونی منازل از دیگر اقدامات کارکنان بهداشت استان گلستان است.

وی ادامه داد: از مهمترین برنامه های پیش رو در روزهای آتی می‌توان به سمپاشی ماندآبهای مناطق سیل‌زده به منظور سترون‌سازی و ضدعفونی این مناطق به دنبال فروکش کردن حجم آب اشاره کرد.

اقدامات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان تا پایان بحران ادامه دارد.

منبع: تسنیم

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید