معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود

معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه های دولتی ایران

دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه های دولتی ایران است. دانشگاه صنعتی شاهرود مانند دیگر دانشگاه های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف دانشگاه صنعتی شاهرود می باشد. اگر می خواهید در مورد دانشگاه صنعتی شاهرود بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی دانشگاه صنعتی شاهرود و تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود و آدرس سایت دانشگاه صنعتی شاهرود می پردازیم.

تاریخچه دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در شهرستان شاهرود در استان سمنان واقع شده‌است.

این دانشگاه به‌عنوان اولین دانشگاه تأسیس‌شده در استان سمنان، هم‌اکنون با بیش از ۱۱٬۷۰۰ دانشجو و ۲۹۱ عضو هیئت علمی، دارای بیشترین دانشجوی فنی‌مهندسی در استان سمنان است. ظرفیت پذیرش سالانه دانشجو در دانشگاه صنعتی شاهرود بیش از ۲٬۴۰۰ نفر است که جمعاً در ۱۴۶ رشته (۴۰ رشته در مقطع دکتری، ۷۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۰ رشته در مقطع کارشناسی) تحصیل می‌کنند. این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده و ۴ پردیس به نام‌های پردیس مرکزی، پردیس صنعت و فناوری‌های نوین، پردیس مهندسی کشاورزی و پردیس معدن آموزشی می‌باشد که در زمینی به مساحت بالغ بر ۱۸۲ هکتار گسترده شده‌اند. ریاست دانشگاه صنعتی شاهرود هم‌اکنون برعهده دکتر محمد مهدی فاتح استاد تمام دانشکده مهندسی برق و رباتیک این دانشگاه می‌باشد. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه‌های صنعتی ایران در بازه زمانی ۹۵ الی ۹۶ دارای رتبه6_10 بود.

این دانشگاه تحت عنوان «مدرسه عالی معدن» در سال ۱۳۵۲ با یک رشته کاردانی استخراج زغال سنگ با سرمایه و مدیریت بخش خصوصی تأسیس شد. مدرسه عالی معدن شاهرود در سال ۱۳۵۴تحت پوشش وزارت صنایع و معادن درآمد و در سال ۱۳۶۱ از تابعیت آن وزارتخانه خارج شد و مدیریت آن به وزارت فرهنگ و آموزش عالی واگذار گردید.

در سال ۱۳۶۶ با ایجاد رشته‌های مهندسی معدن و اضافه شدن دوره‌های کاردانی عمران و برق به «مجتمع آموزش عالی شاهرود» تبدیل شد. در سال ۱۳۷۲ با موافقت شورای گسترش آموزش عالی، مجتمع آموزش عالی به «دانشگاه شاهرود» ارتقاء یافت. پس از آن با گسترش رشته‌ها و تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۸۱ به «دانشگاه صنعتی شاهرود» ارتقا پیدا کرد.

در مهر ۱۳۹۰ پردیس جدید این دانشگاه با عنوان «پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین» با چهار دانشکده و دو خوابگاه دانشجویی آغاز به کار کرد. این پردیس در اردیبهشت ۱۳۹۱ و پس از گذشت ۲ ترم تحصیلی با حضور کامران دانشجو وزیر وقت علوم دولت دهم رسماً افتتاح شد.

در سال ۱۳۸۹ نام دانشگاه، بدون تصویب شورای دانشگاه و هیئت امنا و صرفاً به‌خاطر راه‌اندازی برخی رشته‌های علوم انسانی، از «دانشگاه صنعتی شاهرود» به «دانشگاه شاهرود» تغییر یافت تا اینکه در آذر ماه ۱۳۹۴ با تصویب شورای گسترش آموزش عالی نام دانشگاه مجدداً به «دانشگاه صنعتی شاهرود» تغییر یافت و به جمع دانشگاه‌های صنعتی کشور بازگشت.

پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود

نمایی از پردیس مهندسی دانشگاه صنعتی شاهرود (عکس از طبقه دوم خوابگاه) فروردین ۱۳۹۲ نزدیک به ۲۰ ماه بعد از آغاز به کار

در مهرماه سال ۱۳۹۰ پردیس جدید دانشگاه صنعتی شاهرود با عنوان «پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین» با انتقال کامل چهار دانشکده (کامپیوتر و فناوری اطلاعات، برق، مکانیک و عمران) از دانشگاه اصلی و دو خوابگاه، در فاصله دو کیلومتری پردیس مرکزی راه‌اندازی شد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ با حضور کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت وقت به‌طور رسمی افتتاح گردید. این پردیس در زمان افتتاح فاقد سلف سرویس، کتابخانه، مرکز کامپیوتر، فروشگاه، سالن، زمین ورزشی و فضای سبز بود. پس از گذشت یک ماه از شروع سال تحصیلی ۱۳۹۲ سلف سرویس این پردیس بازگشایی شد؛ و در سال ۱۳۹۴ مرکز کامپیوتر و ساختمان کتابخانه آن افتتاح شد و همچنین فضای سبز ان در حال ساخت می‌باشد.

خوابگاه‌ها و امکانات دانشجویی دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه صنعتی شاهرود دارای ۳ خوابگاه متمرکز دانشجویی است که یکی از آن‌ها در پردیس مرکزی دانشگاه (پشت کوی اساتید) و دومی که شامل سه ساختمان مجزا است در محل پردیس جدید واقع شده‌است. سومین خوابگاه دانشگاه نیز در شهرک دانشگاه قرار دارد.

چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی شاهرود

در ۲۹ بهمن ماه سال ۹۲ مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شاهرود و تجلیل از رؤسا، کارکنان و دانش آموختگان این دانشگاه و نیز ارائه دستاوردها با حضور ریاست وقت دانشگاه دکتر علی مرادزاده عضو هیئت علمی دانشکده معدن برگزار شد. در این مراسم مشاور عالی وزارت علوم دکتر جعفر توفیقی به همراه مسئولان استان و شهرستان شرکت داشتند.

پارک علم و فناوری استان سمنان در دانشگاه صنعتی شاهرود

پارک علم و فناوری استان سمنان در شاهرود و در مجاورت پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود واقع شده‌است. این پارک وظیفه هدایت و راهبری مراکز رشد استان سمنان را برعهده دارد. مرکز رشد شماره ۱ (شاهرود) در بهمن ماه سال ۸۲ در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی شاهرود واقع در شهرک رضوی بسطام راه اندازی و شروع به فعالیت نمود. این مرکز تاکنون موفق به جذب حدود ۱۰۵ واحد در زمینه‌های کشاورزی، الکترونیک، فناوری اطلاعات، معدن، شیلات، عمران و معماری و … گردیده‌است. گفتنی است از کل واحدهای مذکور در حدود ۹۰ واحد با اجرای موفق ایده محوری خود به عنوان واحد فناور رشد یافته از این مرکز خارج گردیده و تعداد ۲۶ واحد نیز در حال حاضر در مرکز مستقر و مشغول به اجرای ایده خود می‌باشند. رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان دکتر سید محمداسماعیل جلالی (دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود) و رئیس مرکز رشد واحدهای فناور شاهرود دکتر حمید هراتی‌زاده (دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود) هستند.

سایت دانشگاه صنعتی شاهرود

www.shahroodut.ac.ir

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید