مسافت های هوایی جهان

مسافت های هوایی جهان

طولانی ترین مسافت های هوایی جهان

اگر تا به حال یکی دو ساعت در هواپیما بوده اید و احساس خستگی کرده اید به این فکر کنید که مسیرهای پروازی واقعا طولانی نیز وجود دارد. تصور کنید قرار است ۱۷ ساعت در هواپیما باشید و از یک قاره به قاره ای دیگر سفر کنید! با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته امکان پروازهای طولانی مدت بیش از پیش فراهم شده است. هواپیماها می توانند بدون نیاز به سوخت گیری مسافت طولانی را بدون توقف طی کنند و مسیرهای پروازی طولانی در حال گسترش است. اما آیا می دانید طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان کدام مسیرها هستند؟ در این مطلب قصد داریم طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان را به شما معرفی کنیم و در مورد مقصد و شرکت هواپیمایی آن ها با شما صحبت کنیم. با آسمونی همراه باشید.

رکورد طولانی ترین مسافت های هوایی جهان

در سال های اخیر رقابت تنگاتنگی در این مورد به وجود آمده است. هواپیمایی های امارات و قطر ایرویز در مورد پرواز فوق طولانی دبی-اوکلند و دوحه- اوکلند با یکدیگر به شدت رقابت دارند. در ماه مارس ۲۰۱۷ هواپیمایی امارات با راه اندازی مسیر ۱۴۲۰۰ کیلومتری تا اوکلند نیوزلند ادعا کرد که طولانی ترین پرواز تجاری جهان را انجام می دهد. چندی بعد اما قطر ایرویز اعلام کرد که این ایرلاین نیز پرواز دوحه تا اوکلند نیوزلند را انجام خواهد داد.

طولانی ترین مسافت های هوایی جهان بدون توقف از نظر زمان

مسیر دوحه به اوکلند

ایرلاین: قطر ایرویز

مسافت: ۱۴۵۳۵ کیلومتر

این عنوان پیش از این متعلق به مسیر دبی-اوکلند امارات بود. اما از آنجا که دوحه به نسبت دبی در فاصله دورتری از اوکلند قرار دارد، قطر ایرویز با راه اندازی این پرواز توانست عنوان طولانی ترین مسیر پروازی بدون توقف را از آن خود کند. هواپیمایی قطر این پرواز طولانی را با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ انجام می دهد.

مسیر دبی به اوکلند

ایرلاین: امارات

مسافت: ۱۴۲۰۰ کیلومتر

تا قبل از راه اندازی مسیر دوحه-اوکلند توسط قطرایرویز، هواپیمایی امارات با انجام پرواز دبی-اوکلند طولانی ترین مسیر پروازی بین المللی بدون توقف را انجام می داد. این پرواز با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ و با ۲۶۶ مسافر انجام می شود. مسیر رفت حدود ۱۶ ساعت و ۲۴ دقیقه و مسیر برگشت تقریبا ۱۷ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می کشد.

طولانی ترین مسافت های هوایی جهان از لحاظ مسافت

مسیر دهلی به سن فرانسیسکو

ایرلاین: ایر ایندیا

مسافت: ۱۵۱۴۰ کیلومتر

سابق بر این مسیر دهلی تا سن فرانسیسکو از مسیر قطبی انجام می شد، اما در حال حاضر ایر ایندیا این مسیر پروازی را از طریق اقیانوس آرام انجام می دهد. این امر باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف سوخت می شود. مسیر جدید برای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ ایر ایندیا این امکان را به هواپیما می دهد که در ارتفاع بالاتری پرواز کند و از جریان باد پرسرعت برای حرکت به سمت سن فرانسیسکو بهره مند شود.

طولانی ترین مسافت های هوایی جهان در داخل بدون توقف

مسیر پاریس به جزیره رئونیون فرانسه

ایرلاین: ایر فرانس، فرنچ بلو

مسافت: ۹۳۳۷ کیلومتر

وقتی به طولانی ترین مسیر پروازی داخلی فکر می کنید ممکن است به کشورهای پهناوری مثل روسیه، کانادا یا حتی آمریکا فکر کنید. اما جالب است بدانید که این رکورد متعلق به کشور فرانسه است. البته فرانسه برای کسب این عنوان دست به ترفند جغرافیایی زده است: جزیره رئونیون در اقیانوس آرام و کیلومترها دورتر از فرانسه قرار دارد. اما از آنجا که این جزیره جزو قلمرو فرانسه و خاک این کشور محسوب می شود، پرواز از پاریس به رئونیون در زمره پروازهای داخلی قرار می گیرد.

طولانی ترین مسافت های هوایی جهان در داخل یک کشور

مسیر فرودگاه ونوکووا مسکو تا پتروپاولوفسک

ایرلاین: هواپیمایی روسیه

مسافت: ۶۷۶۴ کیلومتر

خب، بعد از رکورد فرانسه در طولانی ترین مسیر پروازی داخلی، رکورد طولانی ترین مسیرهای پروازی در داخل مرزهای یک کشور به کشور روسیه تعلق دارد. روسیه کشور بسیار پهناوری است و مسیرهای پروازی در داخل خاک روسیه می توانند به اندازه مسیر نیویورک تا لندن طولانی باشند. هواپیمایی روسی آئروفلوت (Aeroflot ) پروازهای منظمی از مسکو تا شهر پتروپاولوفسک انجام می دهند.

طولانی ترین مسافت های هوایی جهان در داخل با یک توقف

مسیر فرودگاه شارل دو گل پاریس تا پاپیته

ایرلاین: ایر فرانس

مسافت: ۱۵۷۱۵ کیلومتر

بار دیگر کشور فرانسه (با کمی ترفند) جزء رکورداران طولانی ترین مسیرهای پروازی قرار می گیرد! پاپیته در پلی نزی فرانسه و در بخش جنوبی اقیانوس آرام قرار دارد. ایر فرانس این مسیر طولانی را با یک توقف در لس آنجلس انجام می دهد. هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ ایر فرانس این مسیر را در کمتر از ۲۴ ساعت طی می کند.

طولانی ترین مسافت های هوایی جهان ایرفرانس

یکی دیگر از مسیرهای پروازی که شایان ذکر است یک پرواز بدون توقف نیست. در واقع هواپیما در این مسیر پروازی توقف های متعددی دارد و بر فراز اقیانوس آرام از جزیره ای به جزیره دیگر می پرد! این مسیر از جزیره هونولولو آمریکا شروع می شود، به ماجورو در جزایر مارشال می رود، سپس به کواجالین، پوناپی، مجمع الجزایر میکرونزی و در نهایت به گوام آمریکا می رسد. این مسیر پر فراز و نشیب توسط یونایتد ایرلاین انجام می شود و بیش از ۱۴ ساعت طول می کشد.

کوتاه ترین مسافت های هوایی جهان

امروزه سفر با هواپیما به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. سفر هوایی امکان مسافرت به نقاطی را فراهم کرده که شاید تا پیش از این غیرممکن یا دشوار بوده است. قبلا در مورد طولانی ترین مسیرهای پروازی صحبت کردیم و این سفرها که گاه بیش از ۱۶ ساعت طول می کشد را به شما معرفی کردیم. امروز اما قصد داریم به کوتاه ترین مسیرهای پروازی جهان بپردازیم و جزئیات مدت زمان سفر و مبدا و مقصد را با شما در میان بگذاریم. با آسمونی همراه باشید.

کوتاه ترین پرواز تجاری بین المللی

از فرودگاه سنت گالن آلترنهاین سوئیس تا فریدریشسهافن آلمان

ایرلاین: پیپل وینالین (People’s Viennaline)

مسافت: ۲۰ کیلومتر

دریاچه کنستانس در شمال کوه های آلپ قرار دارد و در بین سه کشور آلمان، اتریش و سوئیس قرار دارد. از فرودگاه سنت گالن آلترنهاین (St. Gallen-Altenrhein airport) در شمال شرقی سوئیس و فریدریشسهافن (Friedrichshafen) آلمان در آن سوی دریاچه تنها ۲۰ کیلومتر فاصله وجود دارد. شرکت هواپیمایی وینالین در اتریش این دو شهر را با پروازهای منظمش به یکدیگر متصل می کند. این سفر یکی از کوتاه ترین مسیرهای پروازی جهان به شمار می رود و تنها ۸ دقیقه طول می کشد!

کوتاه ترین مسیر پروازی جهان

وستری تا پاپا وستری در اسکاتلند

ایرلاین: لوگانیر (Loganair)

مسافت: ۳ کیلومتر

بین جزایر وستری و پاپا وستری مرز باریک آبی قرار دارد. لوگانیر، شرکت هواپیمایی اسکاتلندی حدود ۵۰ سال است که این دو جزیره را با پروازهای منظم به یکدیگر مرتبط می کند. این پرواز کمتر از یک دقیقه طول می کشد و با رکورد ۴۷ ثانیه به عنوان کوتاه ترین مسیر پروازی جهان (از لحاظ زمان سفر) شهرت پیدا کرده است. این مسیر پروازی آنقدر شهرت پیدا کرده که بسیاری از گردشگران صرفا برای تجربه کوتاه ترین مسیر پروازی جهان به این منطقه در اسکاتلند سفر می کنند. قبلا در مطلبی جداگانه در مورد این پرواز که به کوتاه ترین مسیر پروازی جهان شهرت دارد نوشته ایم که می توانید با مراجعه به آن در این مورد بیشتر بدانید.

کوتاه ترین مسافت های هوایی جهان (از لحاظ مسافت)

کگاتا (Kegata) تا آپوو(Apowo) در کشور اندونزی

مسافت: ۲ کیلومتر

این دو شهر در کشور اندونزی قرار دارند و تنها ۲ کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند اما این دو شهر با یک دره عمیق جنگلی از یکدیگر جدا شده اند. به همین دلیل برای مسافرت بین این دو شهر باید از بین جنگل های انبوه و شیب زیاد کوه ها گذر کرد. به همین دلیل پرواز بر فراز این دره عمیق و خطرناک به نظر راه حل منطقی تری می رسد. داردن، یک خلبان بریتانیایی است که خدمات هوایی محلی را بین این دو شهر ارائه می کند. البته این مسیر پروازی منظم نیست و هروقت اهالی به سفر احتیاج داشته باشند با پرداخت هزینه سوار هواپیما می شوند. اما در هر صورت این مسیر به احتمال زیاد کوتاه ترین مسیر پروازی جهان (از لحاظ مسافت) محسوب می شود.

کوتاه ترین مسافت های هوایی جهان بین قاره ای

طنجه مراکش تا جبل الطارق

ایرلاین: هواپیمایی پادشاهی مراکش

مسافت: ۶۹ کیلومتر

تنگه جبل الطارق بین قاره اروپا و آفریقا قرار دارد و تنها ۱۴ کیلومتر عرض دارد. کشتی های سریع السیر در زمان بندی های منظم این مسیر را طی می کنند، اما افرادی که تمایلی به سفر در آب های متلاطم بین قاره ای ندارند گزینه راحت تری دارند. شرکت هواپیمایی پادشاهی مراکش (Royal Air Maroc) با هواپیمای توربوپراپ ATR-72 پروازهای منظمی بین این دو منطقه دارد.

کوتاه ترین مسافت های هوایی جهان بین دو پایتخت

کینشاسا تا برازاویل در کنگو

ایرلاین: کام-ایر کو، ASKY و (قبلا) هواپیمایی اتیوپی

مسافت: ۲۶ کیلومتر

کینشاسا پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو است و برازاویل، پایتخت جمهوری کنگو! این دو کشورهای مستقلی هستند که در دو سوی رودخانه کنگو قرار گرفته اند. دو ایرلاین کام-ایر کو (Camair-Co) متعلق به کشور کامرون و ASKY ایرلاین آفریقایی پروازهایی را بین این دو پایتخت انجام می دهد.

خطوط هوایی اتیوپی نیز سابق بر این، پروازهای مستقیمی را بین این دو پایتخت کنگو انجام می داد. این ایرلاین هواپیمایی کوچک تر و کم قدرت تر از بوئینگ ۷۸۷ برای انجام این پرواز نداشت و موجب شد این پرواز به عنوان کوتاه ترین مسیر پروازی جهان که توسط هواپیمای پهن پیکر انجام می شود شناخته شود.

کوتاه ترین مسافت های هوایی جهان در آمریکای شمالی

فرودگاه بیلی بیشاپ تورنتو تا فرودگاه منطقه نیاگارا در کانادا

ایرلاین: گریتر تورنتو ایرویز

مسافت: ۵۱ کیلومتر

مسیر زمینی بین تورنتو و نیاگارا ۱۳۶ کیلومتر رانندگی در امتداد ساحل دریاچه اونتاریو است، اما با استفاده از هواپیما می توان مسیری مستقیم را طی کرد. شرکت هواپیمایی محلی کانادا با استفاده از هواپیمای پایپر ناواجو (Piper Navajo aircraft) پروازهای روزانه ای را بین این دو فرودگاه انجام می دهد. گردشگرانی که برای بازدید از آبشار نیاگارای مشهور به این منطقه سفر می کنند با استفاده از این پرواز به راحتی می توانند سفر کنند.

در این مطلب با ۶ مسیر پروازی کوتاه آشنا شدید. تصور یک پرواز چند دقیقه ای می تواند بسیار هیجان انگیز و لذتبخش باشد. اما طولانی ترین مسیرهای پروازی جهان هم به نوبه خود تجربه ای جالب باشد. فکر کنید قرار است ۱۷ ساعت در هواپیما باشید و از فراز کشورها و قاره های مختلف عبور کنید. شاید هم در این مسیر از آب و هواهای مختلف عبور کردید و از هوایی گرم به هوای سرد و برفی رسیدید.

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید