ریل ماشین دودی قجری در جنوب پایتخت کشف شد

به گزارش آسمونی:معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران اعلام کرد: ریل ماشین دودی دوره قاجار به دنبال انجام عملیات عمرانی شهرداری در خیابان مقابل امامزاده عبدالله شهرری کشف و نمایان شد.

به گزارش دریافتی روز چهارشنبه از روابط عمومی این اداره کل، محسن شیخ‌الاسلامی گفت: پایه های ریل این ماشین دودی به مساحت حدود 40 متر نمایان شده است.

وی ادامه داد: در نخستین قدم این مسیر و ریل‌ها باید مرمت شود و با کمک دستگاه‌هایی مانند شهرداری، ماشین دودی به صورت نمادین در کنار همان پایه قرار گیرد تا ریل به دست آمده با آن ماشین هویت پیدا ‌کند.

معاون میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه اثر به دست آمده هویت صنعتی و مدرن شدن تهران است، تاکید کرد: این نقطه می‌تواند بخشی از هویت حمل و نقل درون شهری منطقه باشد.

براساس مستندات تاریخی اولین خط آهن ایران خط آهن تهران به شاه عبدالعظیم حسنی(ع) ری بوده و امتیاز آن در سال 1261 خورشیدی به ناصرالدین شاه تحویل شده است.

مرحوم استاد جعفر شهری نیز در کتاب تهران قدیم خود آورده است: این ماشین دودی دو ایستگاه داشت به اسم (گار) که خیابان گارد یا گارد ماشین(خیابان ری از میدان امام تا شوش ) و گار دیگری در شهرری نرسیده به میدان خیابان حضرتی که هر دو آنها تعطیل و متروک هستند.

منبع: ایرنا

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید