سگ های خانگی

اوردن یک توله سگ جدید به خانه برای همه جالب و هیجان انگیز است زیرا این موجودات دوست داشتنی به رفتار و نحوه برخورد دیگران واکنش نشان می دهند و از بودن در کنار اعضای خانواده لذت می برند.اما هر کسی نمی تواند از پس نگهداری سگ ها بر بیاید زیرا مراقبت از این حیوانات کار راحتی نیست.نکات مهمی در این مطلب وجود دارند که قبل از اوردن یک توله سگ جدید به خانه ,باید ان ها را مطالعه کنید و به خاطر بسپارید.

برخورد با عضو جدید خانواده(سگ):

سگها عاشق محبت و توجه و گذراندن وقت با اعضای خانواده خود هستند.اگر شما سگ خود را به عنوان عضوی منحصر به فرد در خانواده می بینید پس باید بدانید که او نیز مانند بقیه اعضای خانواده نیاز به عشق و توجه و مراقبت دارد.اگر شما سگ را به عنوان سرگرمی خریداری کرده اید ,در نگهداری از ان به مشکل بر خواهید خورد.سگ ها به بازی و اموزش های روزانه احتیاج دارند.ورزش و بازی با سگ بهترین راه برای شاداب نگه داشتن این حیوانات است.اگر به اندازه کافی وقت برای گذراندن با سگ خود ندارید ,بهتر است از اوردن این حیوانات به منزل صرف نظر کنید.زیرا شما باید چند ساعت از وقت خود در روز را به سگ خود اختصاص دهید.

سگها و کودکان:

توصیه ما به شما این است که تا زمانی که اولین فرزند شما هنوز نو پاست اقدام به خرید سگ نکنید.سگ ها موجودات حساسی هستند و اگر شما بچه ای کوچک دارید مجبور می شوید بیشتر وقت خود را صرف مراقبت از کودکتان کنید که این امر ممکن است موجب حسادت و نفرت سگ نسبت به کودک شما شود و حتی احتمال حمله سگ به کودک نیز وجود دارد.بهتر است زمانی که فرزند شما کمی بزرگتر شد اقدام به خرید یک توله سگ کنید تا فرزندتان نیز بتواند از او مراقبت کند.در این صورت رابطه زیبایی بین سگ و فرزندتان ایجاد می شود.به یاد داشته باشید که باید با سگتان نیز مانند کودکتان رفتار کنید.باید به یک اندازه به هر دو ان ها توجه کنید.سگها نیز به اندازه کودکان نیاز به مراقبت ,محبت و توجه دارند.

باغ و محل بازی سگ:

یکی دیگر از مسائلی که شما باید به ان توجه داشته باشید,محل بازی سگ می باشد.همانطور که می دانید سگ ها به بازی و دویدن در باغ و باغچه علاقه زیادی دارند.اطمینان حاصل کنید که محل بازی سگ شما امن و بی خطر است.همچنین مراقب باشید شیء یا وسیله ای که ممکن است برای سگ ایجاد خطر کند در باغ وجود نداشته باشد زیرا این موجودات کنجکاو به جست و جو برای پیدا کردن وسایل یا … علاقه زیادی دارند.همچنین به یاد داشته باشید که سگ نباید از باغ خارج شود,سگها دوست دارند برای جلب توجه شما فرار کنند تا شما مجبور شوید به دنبال ان ها بدوید.مراقب باشید سگ هنگام بازی و دویدن, از باغ یا محلی که در ان درحال بازی است خارج نشود.

زمـــــان:

مهم ترین چیز در نگهداری از یک سگ “زمـــان” است.سگها دو بار در روز به پیاده روی احتیاج دارند(مخصوصا سگ های بزرگ)این حیوانات به بازی , اموزش و … نیاز دارند.شما باید وقت کافی برای سگ خود داشته باشید.اگر به شغل خود خیلی اهمیت می دهید و مجبورید به خاطر ان به سفر بروید و مدتی سگ خود را تنها بگذارید,نگهداری از این حیوانات برای شما دشوار خواهد شد.

قبل از خریدن یک سگ,شرایط خودتان را بسنجید.به یاد داشته باشید که هرگز نباید “زود تصمیم بگیرید”.

چند نکته !!! اگر میخواهید سگ نگهداری کنید

پیش از آوردن توله مورد نظر خود به منزل باید آنرا از هر نظر آماده سازید . بخاطر داشته باشید شما موجودی کنجکاو را به خانه می آورید و از این نظر باید هر نوع اسباب و یا وسائلی را که میتوانند به توله شما آسیب برسانند از دسترس او دور کنید و یا هر نوع ماده ای را که می تواند سبب مسمومیت شود نظیر پاک کننده ها و شوینده های مختلف و انواع اسپری ها و … همچنین باید سیمهای برق و یا هر نوع وسیله الکتریکی را از محل بازی و یا رفت و آمد خود بردارید .

در ضمن اشیای گرانقیمت و قابل شکستن را نیز تا زمانی که توله شما به سن رشد برسد باید در محل امنی نگه داری نمائید .همیشه روی آشغالها و دور ریختنیها را بپوشانید زیرا توله شما به درون آنها شیرجه رفته و به منظور یافتن اشیاء پنهان شده احتمالی همه آنها را پراکنده خواهد کرد .گیاهان آپارتمانی بسیاری میتوانند برای سگها سمی باشند به همین منظور آنها را از مکانی که توله شما امکان دسترسی و جویدن آنها را دارد دور کنید .

چگونه به این تازه وارد خوشامد بگوئیم ؟

چنانچه برای شما امکان پذیر است چندی از محل کار خود مرخصی بگیرید و یا سعی کنید در یک تعطیلات طولانی آخر هفته وقت خود را در کنار این عضو جدید خانواده بگذرانید تا هر یک از شما دیگری را بهتر بشناسید .
اگر شما میخواهید تا سگ شما بیشتر وقتش را در حیاط منزل بگذراند و یا به هر دلیل قادر به نگه داری از آن درون منزل نیستید ( نظیر سگهای نگهبان ) باید قبل از هر چیز خانه ای مناسب برای او در نظر بگیرید این خانه باید به اندازه کافی بزرگ باشد که سگ شما بتواند درون آن بطور کامل بایستد و به دور خود بچرخد این خانه باید از بارش برف و باران در امان باشد و کف آن باید کمی برجسته ترو بلند تر از سطح زمین باشد .

آنچه برای سگ شما ضروری است :

در اینجا به چیزها یی اشاره میکنیم که شما باید برای سگ خود تهیه کنید :

غذا

لا اقل به اندازه دو هفته غذای مورد نیاز توله خود را تهیه کنید .

ظرف غذا

بهترین انتخاب در این مورد ظروف تمام استیل و زنگ نزن است . مزیت این ظروف نسبت به سایر انواع اینست که براحتی در دسترس بوده , براحتی تمیز می شوند و پس از مدتی استفاده بو نخواهند گرفت .

قلاده

قلاده ای که انتخاب می کنید نباید بسیار تنگ باشد . معیار مناسب برای اندازه گیری قلاده اینست که بتواند دو انگشت خود را براحتی بین قلاده و بدن سگ قرار دهید .

ابزار برس کشیدن

یک برس , شانه و شامپوی مناسب حیوانات خانگی نیاز شما را نسبت به نظافت و تیمار کردن سگتان بر طرف می سازد .

اسباب بازی

این وسایل سگ را بخود مشغول کرده و در بعضی موارد مانع از خرابکاری او در خانه نیز می شود .
نکته ای که باید به آن توجه کرد اینست که ان اسباب بازیها نباید قابل بلع و یا شکستن باشند زیرا می توانند سبب خفگی و یا آسیب های جدی به دستگاه گوارش شوند .

محل خواب

یک سبد ( البته برای سگ های کوچکتر ) می تواند بسیار مناسب باشد . محل آنرا به سلیقه خود می توانید انتخاب کنید . در گوشه اتاق خواب , حیات منزل و یا هر نوع محل مناسب دیگر .

علائم بیماری

حتی زمانیکه شما قویترین و سالمترین توله ها انتخاب کنید این موضوع به این معنا نخواهد بود که او هیچگاه مریض نخواهد شد .
در اینجا نیز شما را علایمی که نشان دهنده بروز مشکل هستند آشنا مکنیم .

1- بی اشتهایی یا کم شدن آن .

2- درد یا تب .

3- استفراغ بیش از سه بار ( در روز ) و یا استفراغ همراه با خون .

4- اسهال یا هر نوع تغییر در نحوه اجابت مزاج و یا ادرارکردن حیوان .

5- وجود سرفه یا عطسه در زمان تنفس .

6- نوشیدن بیش از حد و غیر طبیعی آب .

7- خستگی و کسالت .

8- تشنجها و حرکات عصبی احتمالی .

9- هر نوع ترشح از چشمها .

پدران و مادران توجه کنند :

آیا شما توله ای کوچک را برای کودکان خود جهت نگهداری در منزل انتخاب کرده اید ؟ اگر چنین است باید به شما بگوئیم که خریداری یک توله حساس و کوچک نمی تواند بهترین راه آموزش مسئولیت پذیری به کودکان باشد . ( زیرا که حیوانات اسباب بازی نیستند ) و در صورتی که کودکان شما قادر به نگهداری از این توله نباشند زندگی سختی را خواهند گذراند . حقیقت آن است که در چنین مواردی شما خود باید مسئولیت نگهداری از سگی را که برای کودکان خود تهیه کردید بر عهده بگیرید . توجه داشته باشید که یک توله عضو جدیدی از خانواده است و باید تمامی افراد خانواده در نگهداری و مراقبت از او کوشا باشند .

 

 

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: فواد
  01 آذر 1396

  باید آمپول بزنن؟ و یا توسط دامپزشک معاینه بشن

  • نویسنده دیدگاه: علیرضا ابراهیمی
   07 آذر 1396

   بله دوست گرامی باید تحت نظر دامپزشک هم باشند.

 2. نویسنده دیدگاه: ❣❣❣❣❣❣
  06 مرداد 1395

  سلام….
  من دنبال یه نژاد خوبم ما تو آپارتمان زندگی میکنیم برای همین نمی خوام صداش زیاد باشه خیلی در گیر نژادشم میشه راهنماییم کنید
  مرسی…..????

  • نویسنده دیدگاه: مینا
   21 مرداد 1396

   سلام دوستان بنده یه سگ پاکوتاه دارم از نژاد شیتزو
   رایگاه میدم به کسی که بتونه خوشبختش کنه
   09906376319

 3. نویسنده دیدگاه: elmira
  27 خرداد 1393

  سلام مرسی از مطلب…. بعد میخاستم بپرسم که سگ چند بار در روز غذا میخوره ؟؟؟ ممنونم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   27 خرداد 1393

   از حدود 9 ماهگی اکثر سگ ها باید یک وعده غذایی بزرگ و ترجیحا عصر و یا دو وعده غذایی کمتر در صبح

 4. نویسنده دیدگاه: حمید
  08 آبان 1392

  سلام
  چطور میشه سگ را در خانه نگه داشت و همچون عضوی از خانواده در اتاق آورد در صورتی که سگ عین نجاست است و با کوچکترین رطوبت زندگی را نجست می کند

  • نویسنده دیدگاه: غلام
   08 آبان 1392

   خب مگه سگ آدم نیست گناه داره حیون

   • نویسنده دیدگاه: ياسين
    21 اردیبهشت 1395

    نه خوب ادم نيست ، سگه

 5. نویسنده دیدگاه: jeghele
  11 شهریور 1392

  خیلی عکس ها ناز وعالی بودن لطفا از این عکس ها بیشتر بذارید.

 6. نویسنده دیدگاه: سیمین
  02 مرداد 1392

  ممنون بابت مطلب…
  مشکلی نیست اگه تویه سایت حمایت از حیوانات بزارم اینو؟
  خیلی نیاز دارم…
  ممنونم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   02 مرداد 1392

   محبت کنید فقط با ذکر منبع آسمونی باشد. ممنون

   • نویسنده دیدگاه: سیمین
    02 مرداد 1392

    حتما…
    ممنونم

نظر خودتان را ارسال کنید