زوج مناسب برای ازدواج

 

 چه زوج هایی برای همدیگر مناسب هستند؟

انتخاب یک زوج مناسب نیاز به شناخت مزاج در انتخاب همسر دارد. چرا که تاثیر آن در زندگی برابر است با تداوم و پایداری ازدواج .

شکل ایده‌آل (آرمانی) ازدواج، این است که دو نفر با مزاج متعادل یا نزدیک به تعادل، با هم ازدواج کنند و اگر این عملاً امکان‌پذیر نیست، دست کم، دو نفر که مزاجشان اندکی با هم متفاوت است (نه خیلی متفاوت) با هم ازدواج کنند تا بتوانند یکدیگر را تکمیل و نقص‌های یکدیگر را جبران نمایند و به تدریج، از طریق تغذیه و تمرین‌های فکری، رفتاری و فعالیت‌های مناسب، به هماهنگی و تعادل برسند. همان طور که گرمی، سردی، تری و خشکی، یا چهار عنصر: آتش، هوا، آب و خاک، می توانند آثار مطلوب و یا غیر مطلوبی بر یکدیگر داشته باشند، در مورد دو انسان که با مزاج‌های متفاوت، می‌خواهند با هم زندگی بکنند نیز این مسئله وجود دارد.

انسان‌های با مزاج گرم و سرد، مانند دو قطب آهن‎ربا می‌مانند که یکدیگر را جذب می‌کنند. اگر انسان را نیز همچون عناصر موجود طبیعت، مانند شب و روز یا آهن‌ربا در نظر بگیریم، می‌بینیم که بین دو انسان با یک نوع مزاج، کمتر ممکن است رابطه مسالمت‌آمیز خوبی وجود داشته باشد؛ اما از آن جا که انسان، موجودی با شعور است، گاهی بین دو قطب همنام یا دو انسان با یک نوع مزاج هم می‌تواند رابطه مسالمت‌آمیزی ایجاد شود که این موضوع، به سازگاری و مدارا و الزامات اخلاقی آنها و عقلانیت و ایمانشان مربوط خواهد بود که از بعد فکری و اجتماعی آنها ناشی می‌شود. اما اگر اجبار یا شناختی نسبت به یکدیگر نداشته باشند یا از ایمان و وظیفه‌شناسی کافی برخوردار نباشند، این رابطه نمی‌تواند برای همیشه دوام یابد.

معمولاً زوجینی که هر دو زودخشم و عصبانی‌مزاج و کم‌تحمّل هستند، زیاد همدیگر را آزار می‌دهند یا زوجینی که هر دو سردمزاج هستند، نمی‌توانند در تمام طول عمر، زندگی گرم و با محبتی با یکدیگر داشته باشند، مگر این که:

1- تغذیه، ورزش و فعالیت‌های فکری کاملاً مناسب، متعادل‌کننده و جبران‌کننده‌ای در پیش بگیرند.

2- راه و هدف خاصی برای زندگی مشترک خود تعیین و سعی کنند از طریق خودسازی، وظیفه‌شناسی، مثبت‌اندیشی و مشاوره فکری و تغذیه‌ای، هم زندگی خود را لذت‌بخش کنند و هم به هدف خود برسند.

این راه‌ حل، در مورد زوجینی که تفاوت مزاجی زیادی با هم دارند (مثلاً خیلی گرم و خیلی سردند) نیز نتیجه‌بخش است. برای مثال، می‌توان به مردم بعضی از سرزمین‌های سردسیر (شمال روسیه، فنلاند، دانمارک، سوئد و…) اشاره کرد که معمولاً افرادی سردمزاج هستند. یک زوج سردمزاج، نمی‌توانند در ارتباط با هم، گرما و انرژی مطلوبی به یکدیگر بدهند. بنا بر این، یا خود را با کار، سرگرم می‌کنند و یا به دنبال تفریحات خارج از منزل می‌روند؛ تفریحاتی از انواع مختلف که گرما، شعف و انرژی مورد نیازشان را تأمین کند.

بنا بر این، تمامی افراد با مزاج‌های مختلف، ابتدا باید سعی کنند با یک فرد مناسب از نظر مزاجی ازدواج نمایند و در طول زندگی مشترکشان، از یک برنامه صحیح غذایی پیروی کنند و مهم‌تر از همه، یک هدف مشترک برای ادامه زندگی با هم داشته باشند.

شناخت مزاج و توجه به آن در انتخاب همسر به گونه‌ای است که ذهن صاحب‌نظران جامعه‌شناسی خانواده را نیز به خود مشغول می‌سازد و آنها نیز در انتخاب همسر و موفقیت ازدواج، به این امر تاکید می‌کنند که پرشورترین آنها شخصی به نام «وینچ» است. نظریه این فرد «نظریه نیازهای مکمل» نام دارد که بر اساس آن، ناهمسانی دو فرد از لحاظ قابلیت‌های ذهنی و منشی، از یک سو میان آنها پیوند ایجاد می‌کند و از سوی دیگر، کمکی در ارضای زندگی زناشویی است.

«کتسین» نیز در مقاله خود با عنوان «همسرگزینی بر بنیان نمونه‌های شخصیت»، عنوان می‌کند که تمایل افراد به انتخاب همسری که از نظر عاطفی همانند آنها نباشد، نیرومندتر از کششی است که آنها را به سوی انتخاب همسری همسان می‌کشانَد. «استروس» نیز در کتاب خود باعنوان «نیازهای شخصیت و انتخاب همسر»، به نتایج نسبتاً مشابهی رسیده است.

در هر صورت، تحقیقات نشان می‌دهد که وجود تعادل در مزاج آدمی، باعث می‌شود که زندگی بهتر و با سعادتی داشته باشد.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: hamid ,Mehrzad
  21 فروردین 1395

  hi how are you i live to holland in the rotterdam i. see here woman for me iam 32 i like the happy woman it is my phone i. have whatsapp

 2. نویسنده دیدگاه: تنها
  09 اسفند 1393

  تو جامعه ای که پسراش تو سن30سالگی تازه شرایط ازدواج پیدا میکنن..چه انتظاری هست…من خودم 23سالمه!پسرم..و خیلی دوس دارم ازدواج کنم!اما..خدمت سرابزی2سال..درسو دانشگاه4سال کی میرسم به ازدواج فکر کنم؟!فشار جنسی و اقتصادی فشار روانی؛آخه خدایا ما چه گناهی کردیم؟مگه من دوس دارم گناه کنم؟خدایی کی دوس داره گناه کنه؟
  خوشبختی رو تو آهنگامون باید گوش بدیم؛الان که من جوونم؛الان که انرژی دارم..و شور و احساسات دارم عشق هست.. و وقتی 30ساله شدمهم که همه چی دارم عشق نیست!اخه این زندگیه؟تاحالا خیلی مرد بودم که تنم به تن کسی نخورده!زمونه ای که خیانت و بی اعتمادی و نبود صداقت داره غوغا میکنه…من که به شخصه به هیج دختری اعتماد ندارم..حالا نمیگم همشون ولی80٪دخترای ایران رابطه جنسی داشتن..و این ته نامردی پسرای کشور ماست..که دارن به خانواده..به خودشون..به دختر.. حتی به من!خیانت میکنن..و قرار نیست که به کشور خیانت کنن!همه دارن به هم خیانت میکنن..نیازی به خیانت دیگه ای هم نیست

 3. نویسنده دیدگاه: mahsaa
  14 شهریور 1392

  زوج خوشبخت ؟!!!!عجب کلمه غریبی که ما نمیبینیم این روزها هه تا 5 سال اول شاید اونم به زورررررررررررررررررررررررر همدیگر رو تحمل کنند اما بعدش واویلا

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   14 شهریور 1392

   چرا اینطور فکر میکنید؟

   • نویسنده دیدگاه: mahsaa
    14 شهریور 1392

    عزیزم آسمونی جونم اینطوری فکر نمیکنم دارم میبینم دارم نامردیهارو میبینم دارم بی غیریتی هایی رو میبینم که سرمو میخوام بکوبم به دیوار به خاطر این کلمه خوشبختی که کسی این دوره زمونه نداره ونخواهد داشت آخه خودتم مال همین دیاری خودت میدونی که من چی میگم آیا تو خوشبختی آیا تو دوست عزیزم تو خوشبختی همه جا دروغ نیرنگ و دورویی به چشم میخوره آهای مردم دنیا کی خوشبخته کی خوشحاله بیاد کامنت بزاره همه چیز دروغه همه دوست داشتنها همه عشقها همه دروغه همه برای هوسه یه مدت که بودی با طرف وقتی سیر شد خداحافظ نفربد بیادلطفا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • نویسنده دیدگاه: ایران
     22 مهر 1392

     بعضی ها خوشبختن ولی بعضیا خوشبخت نیستن تا وقتی خوشبخت نباشیم نمیتونیم قدر خوشبخت بودنمونو بدونیم همون طوری که تا وقتی تاریکی نباشه قدره روشنایی رو نمیتونیم بدونیم این خوده ماهستیم که انتخاب میکنیم خوشبخت باشیم یا نباشیم

    • نویسنده دیدگاه: cyrus
     22 مهر 1392

     بله ایران درست میگه ، لابد شما توی یه محیط پر از نامرد زندگی کردی (مثلا تهران) ولی همه جا این طوری نیست
     باید به خدا توکل کنی تا خدا یکی رو که هم کفِّ توهه جلو روت بزاره. 🙄

     • نویسنده دیدگاه: cyrus
      22 مهر 1392

      برای تائید حرف شما : ماه شهریور یا مرداد (اگه اشتباه نکنم) برای اولین بار در تاریخ ایران آمار طلاق از ازدواج بالا تر رفت و این وضعیت بدِ جامعه رو نشون میده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥

   • نویسنده دیدگاه: سارا 22
    14 شهریور 1392

    خوب مهسا حق داره دیگه تو این دوره و زمونه آدم به چشمای خودشم به زور میتونه اعتماد کنه
    خیلی زندگیها داغونه خوب اینو دیدیم خیلی از ماها از نزدیک البته امیدوارم همه خوشبخت باشن و هیچکس غمگین و ناراضی نباشه از زندگیش

 4. نویسنده دیدگاه: نانا
  14 شهریور 1392

  نظر من اینه که یه زوج وقتی خوشبختن که با هم تعامل داشته باشن نه تفاهم چون به مرور زمان تفاهم در زندگی جریان پیدا میکنه انشالا همتون خوشبخت بشین

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   14 شهریور 1392

   زنده باد

نظر خودتان را ارسال کنید