هلند سفیر خود را از تهران فرامی‌خواند

به گزارش آسمونی:وزارت خارجه هلند اعلام کرد در واکنش به اخراج دو کارمند سفارت این کشور در تهران، سفیر خود را از ایران برای مشورت فرامی‌خواند.

به نقل از رویترز، پس از اخراج کارمندان سفارت هلند از ایران، آمستردام اعلام کرد سفیر خود را از تهران برای مشورت فرامی‌خواند.

استیو بلاک، وزیر خارجه هلند در توییتر نوشت: قرار شد سفیر ما در تهران به منظور مشاوره فراخوانده شود. این تصمیم پس از اخراج دو نفر از کارمندانسفارت هلند اتخاذ شد. این مسأله‌ای غیرقابل پذیرش است.

طبق گزارش رویترز، هلند پیش از این تصمیم، ابتدا سفیر ایران را احضار کرد و اخراج کارمندان سفارت خود را «غیرقابل قبول» و «دارای تبعات منفی» برای روابط دوجانبه دانست.

وزارت خارجه هلند خرداد ماه امسال دو دیپلمات ایرانی را به اتهام طرح‌ریزی اقدام مسلحانه اخراج کرد. این در حالی است که به اذعان دادستانی هلند هیچ مدرکی دال بر مشارکت آن‌ها در پرونده ادعایی آمستردام در رابطه با قتل محمدرضا کلاهی صمدی وجود ندارد.

ماه گذشته، رسانه‌های هلند به نقل از دادستان این کشور اعلام کردند در جریان برگزاری دادگاه مربوط به قتل محمدرضا کلاهی صمدی ملقب به علی معتمد -عامل انفجار ۷ تیر ۱۳۶۰ در مقر حزب جمهوری اسلامی که منجر به شهادت ۷۲ نفر از مقامات و مسئولین کشورمان شد- هیچ ارتباطی بین این قتل با ایران یافت نشده است.

اظهارنظر دادستان هلند در حالی صورت گرفت که در تاریخ هجدهم دی ماه سال جاری (هشتم ژانویه ۲۰۱۹) وزرای امور خارجه و کشور هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور، ایران را  در پشت قتل محمدرضا کلاهی صمدی معرفی کردند و یکی از دلایل تحریم ایران توسط اتحادیه اروپا نیز همین اتهام بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید