حمام فین کاشان و شیخ بهایی

حمام شیخ بهایی یكی از شاهكارهای معماری و مهندسی جهان است. حمام شیخ بهایی مربوط به دوره صفویه است كه با مهندسی شیخ بهایی ساخته شده است، سیستم گرمایی این حمام از شاهكارهای مهندسی با استفاده از قوانین فیزیك و شیمی محسوب می‌شود. این حمام در اصفهان، خیابان عبدالرازق، کوچه شیخ بهائی واقع شده است.

حمام فین کاشان

حمام فین کاشان

مختصری درباره حمام فین کاشان

حمام فین در باغ فین کاشان است. این حمام قدیمی به خاطرقتل میرزا تقی‌خان امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی مشهور است.

درقسمت جنوبی باغ فین دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروف است، حمام کوچک از آثار دوره صفویه و همراه با بنای اولیه باغ فین ساخته شده‌است. حمام بزرگ در دوران قاجاریه به وسیله فتحعلی شاه ساخته شده‌ است.

حمام بزرگ مخصوص امرا و حمام کوچک اختصاص به استفاده خدام داشته‌ است. در هر یک از حمام‌ها قسمتهایی شامل ورودی، گرمخانه، آبنما، خزینه، محل نظافت و سربینه (رختکن) به چشم می‌خورد.

کانالهایی جهت تعویض آب خزینه‌ها و حوضچه‌ها در کف حمام‌ها وجود دارد.

دیوار حمام‌ها با عایق رطوبتی مخصوص – ماسه، آهک یا ساروج – پوشانده شده‌است. این حمام دارای دالان‌ها و راهروهای زیادی است و معماری زیبایی دارد.

حمام شیخ بهایی

حمام شیخ بهایی

حمامی که فقط با یک شمع گرم میشد

حمام شیخ بهایی یكی از شاهكارهای معماری و مهندسی جهان است. حمام شیخ بهایی مربوط به دوره صفویه است كه با مهندسی شیخ بهایی ساخته شده است، سیستم گرمایی این حمام از شاهكارهای مهندسی با استفاده از قوانین فیزیك و شیمی محسوب می‌شود. این حمام در اصفهان، خیابان عبدالرازق، کوچه شیخ بهائی واقع شده است.

آب این حمام با سیستم “دم و گاز” یعنی از گاز متان فاضلاب مسجد جامع و چكیدن روغن عصارخانه شیخ بهایی كه در مجاورت حمام قرار دارد روشن می‌شده است. این حمام در اصفهان قرار دارد.

عصارخانه محلی برای تهیه روغن از دانه‌های روغن بوده است. این حمام با استفاده از این سیستم پیچیده مهندسی به مدت طولانی تنها با یك شمع روشن می‌شده است.

این حمام از نظر معماری مانند سایر حمام‌های دوره صفویه دارای ویژگی‌های آن دوران است. حمام شیخ بهایی در شعاع یكصدمتری جنوب گنبد نظام الملك (جنوب مسجد جامع عتیق) در محله «در دست» قرار دارد.

تاریخ ساخت آن را سال 1065 عنوان می‌كنند و طراحی آن را به شیخ بهایی نسبت می‌دهند.

در اقوال آمده كه این حمام اسرار آمیز خزینه‌ای دارد كه آب آن خودكار و بدون مصرف انرژی مستقیم گرم می‌شده است.

البته بنا برنظر رایج‌ انرژی گرمایی حمام از گاز و انرژی مالی فضولات و فاضلاب تامین می‌شده كه از طریق سفالینه‌های تهیه شده و مكش گازهایی چون متان و اكسید گوگرد استفاده می كرده است.

حمام شیخ بهایی بنایی عمومی بوده كه به مرور در تصرف اشخاص درآمده و گفته می‌شود زمانی حتی كارگر حمام نیز ادعایی از حمام داشته است.

به علت كنجكاوی یك انگلیسی مكانیزم كار این حمام برای همیشه بهم خورد و آب دیگ‌های آن تا اواسط دوره پهلوی با شعله‌ شمع به جوش می‌آمده است اما امروزه دیگر قابل استفاده نیست .

0/5 ( 0 نظر )


منبع : اماکن تاریخی آسمونی

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: تینا
  01 اردیبهشت 1394

  عالی

 2. نویسنده دیدگاه: امیرحسین بافتی
  18 دی 1393

  عالی بود اون جوری بودن پیشرفت کردن الان که وسایل پیشرفته تری هم دارن هیچی که هیچی بایک شمع کل حموم رو گرم نگه میداشته چه مخی بوده دمش گرم

 3. نویسنده دیدگاه: habib
  21 مهر 1393

  تشکر می کنم که از مناطق تاریخی و گردشگری مطالب و تصاویری می فرستید این نشانه فرهنگ وتمدن ماست هنر نزد ایرانیان است بس

 4. نویسنده دیدگاه: sohrab
  18 بهمن 1392

  واقعا عالی بود

 5. نویسنده دیدگاه: hamed gholami
  18 بهمن 1392

  خدا رحمت کنه شیخ بهائی رو. افتخار ما ایرانیا همین شیخ بهائیا هستن که باعث شدن اسم ما به عنوان یک ملت با تمدن غنی به گوش همه ی دنیا برسه.

 6. نویسنده دیدگاه: هایده
  07 آذر 1392

  علم و هنر معماران قدیمی واقعا شگفت اور . قطعا انها از یک قانون علمی استفاده می کردن که ای کاش فن و فنون کارشونو برای ایندگان هم می گذاشتن.

 7. نویسنده دیدگاه: ايران
  07 آذر 1392

  چرا نگفتین ایران اکنون خواست راز حمام را کشف کند و دانشمندان بسیاری از کشور ها اامدند ونتوانستند راز را بفهمند و دیگر موفق به روشن کردن شمع نشدند در حالی که شیخ بهایی گفته بودند اگر درا طراف شمع کوچکترین تغییری به وجود بیاید دیگر هیچ وقت شمع روشن نمیشود

 8. نویسنده دیدگاه: نفیسه
  11 آبان 1392

  دارم دنبال معمارش میگردم.شما که میگین شاهکار معماری نمیخواین اسم معمارو اضافه کنید؟ ❗

 9. نویسنده دیدگاه: f
  05 مهر 1392

  چقد دوران قدیم کاراشون پیچیده بود…. چند سالی میشه شمع حمام شیخ بهایی رو برا تحقیق دسکاریش کردن که شمع خاموش شده و فکر نکنم بتونن روشنش کنن!قدیمیا چه افکار به روزی داشتنا… ❗

 10. نویسنده دیدگاه: ana
  03 مهر 1392

  😛 😈 عاشق چیز های باستانی هستم

 11. نویسنده دیدگاه: mahsaa
  15 شهریور 1392

  خوب بود ممنون

 12. نویسنده دیدگاه: jeghele
  15 شهریور 1392

  خیلی جالب بود.

نظر خودتان را ارسال کنید