اطلاعات فوتبالی

امارات و قطر و پایان طلسم 17 ساله ؛ برد شماره 13 برای قطر

امارات و قطر و پایان طلسم 17 ساله

برد شماره 13 برای قطر / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

qatar1 امارات و قطر و پایان طلسم 17 ساله ؛ برد شماره 13 برای قطر

تیم ملی قطر باارزش ترین برد خود را در حساس ترین نبرد تاریخ خود مقابل امارات به دست آورد.

تا قبل  از نیمه نهایی جام ملتهای آسیا ، آن‌چه کفه ترازو را به‌سود امارات می ساخت ، این بود که قطر 17 سال بود در برابر امارات به برتری دست نیافته بود . اما قطر برد ، در خاک امارات هم برد و با سنگین ترین نتیجه ممکن میزبان خود را شکست داد و فینالیست شد تا امارات همچون دوره قبل در حسرت فینال بماند ، اتفاقی که قبلا در سال 1992 هم افتاده بود . به این ترتیب تنها در سال 1996 بود که امارات مرحله نیمه نهایی را پشت سر گذاشت . اما دو تیم در برابر هم چه سوابقی داشتند ؟

سابقه رقابت‌های قطر و امارات به 47 سال قبل بازمی‌گردد . اولین بار در سال 1972 و یک سال پس از استقلال این دو کشور بود که امارات و قطر در رقابت‌های جام خلیج فارس به‌‌مصاف هم رفتند . در این مسابقه که در روز 17 مارس برگزار شد ، امارات با یک گل به برتری دست یافت و از آن زمان به بعد این دو تیم ، بارها و بارها در این جام به مصاف هم رفتند .

به گزارش آسمونی ، در 29 مارچ 1974 پرگل ترین مسابقه دو تیم در جام خلیج فارس برگزار شد و قطر (5 – 2) به برتری دست یافت . در دوره بعدی مسابقات در اول آوریل 1976 قطر موفق شد (3 – 1) به برتری دست یابد و سرانجام در 26 مارچ 1979 نوبت به یک برد دیگر برای قطر رسید ؛ این بار با نتیجه (1 – 0) .

پس از سه مسابقه در جام خلیج فارس که همگی با برتری قطر به پایان رسید ، این تیم‌ها برای اولین بار در جام ملت‌های آسیا با هم نبرد کردند . مسابقه دو تیم در 17 سپتامبر 1980 به میزبانی امارات برگزار شد و قطر با نتیجه (2 – 1) در این مسابقه به برتری دست یافت تا روال بردهای این تیم مقابل امارات ادامه پیدا کند .

qatar امارات و قطر و پایان طلسم 17 ساله ؛ برد شماره 13 برای قطر

پس از آن به ترتیب دو بار امارات و دو بار در جام خلیج فارس حریف خود را شکست دادند تا یک بار دیگر دو تیم در جام ملت‌های آسیا در مرحله گروهی به مصاف هم بروند . مسابقه این دو تیم در روز 5 دسامبر 1988 برگزار شد و قطر به یک برد (2 – 1) دیگر دست یافت .

از آن زمان روند نبردهای دو تیم تنوع بیشتری پیدا کرد . در مقدماتی جام جهانی 1990 اولین تساوی دو تیم رقم خورد . این مسابقه در 24 اکتبر 1989 برگزار شد که دو تیم به تساوی (1 – 1) دست یافتند . پس از آن نوبت به تساوی (0 – 0) دو تیم در مسابقات خلیج فارس بود و بعد از یک برد (1 – 0) قطری ها در مسابقات 1992 همین جام ، دو تیم در بازی‌های آسیایی هیروشیما به مصاف هم رفتند . در سال 1994 یک تساوی دیگر در در انتظار دو تیم بود و قطر و امارات به تساوی (2 – 2) دست یافتند .

در 29 سپتامبر 1998 دو تیم در رقابت‌های جام کشورهای عرب نیز برای اولین با هم مصاف داشتند که قطری‌ها باز هم به یک برد (2 – 1) دیگر رسیدند .  مسابقه این دو تیم در انتخابی جام جهانی 2002 هم یک برد برای هر یک از دو تیم داشت ؛ برتری (2 – 0) قطر در 31 آگوست 2001 و برد (2 – 1) امارات در چهارم اکتبر . در حالی که هر دو برد این تیم ها در خانه حریف قدیمی حاصل شد .

EMIRATES VS QATAR امارات و قطر و پایان طلسم 17 ساله ؛ برد شماره 13 برای قطر

اما آخرین مسابقه این تیم‌ها تا قبل از مسابقات امسال ، به مرحله گروهی جام ملت‌های 2015 بازمی‌گردد که در آن رقابت، قطر به عنوان یک مدعی وارد رقابت ها شد و وقتی در دقیقه 23 توسط خلفان ابراهیم به گل دست یافت ، همگان منتظر یک برد شیرین برای این تیم شدند . اما در ادامه مسابقه طوفان امارات آغاز شد و این تیم با گل‌های احمد خلیل در دقایق 37 و 52 پیش افتاد . در ادامه هم علی مبخوت در دقایق 56 و 90 دو گل دیگر به ثمر رساند تا بردی قاطع برای تیم خود به ارمغان آورد . به این ترتیب امارات موفق شد با نتیجه (4 – 1) قطر را در هم بکوبد و به اولین برد خود در جام ملت‌ها مقابل قطر دست پیدا کند .

این دو تیم تا امروز در 29 مسابقه به میدان رفته‌اند که تنها یک دیدار آن‌ها مسابقه‌ای دوستانه بوده و سایر رقابت‌ها در جام ملت ها ، جام خلیج فارس ، بازی‌های آسیایی و مسابقات انتخابی جام جهانی برگزار شده است .

در این رقابت‌ها امارات 9 بار و قطری ها 13 بار به برتری دست یافته‌اند و هفت مسابقه نیز با تساوی خاتمه یافته است . اماراتی‌ها در این مسابقات 31 گل زده‌اند و قطر نیز 38 بار دروازه رقیب را بازکرده است .

 

اختصاصی آسمونی

تازه های آسمونی

آیا قطر جام ملت‌ها را پس می‌دهد؟

طاهره رضایی

رنکینگ جدید فیفا ؛ ایران اول آسیا و 22 جهان

شهاب نظری فر

هدیه شگفت انگیز لیونل مسی برای آقای گل جام ملت های آسیا 2019

شهاب نظری فر

بازداشت هوادار اماراتی تیم ملی قطر در پی حمایت این تیم !

شهاب نظری فر

ترین های جام ملت های آسیا 2019

شهاب نظری فر

قطر 3 – 1 ژاپن ؛ تیم قطر قهرمان جام ملت های آسیا 2019 شد

شهاب نظری فر

نظر شما چیست؟