اطلاعات فوتبالی

لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا / اخصاصی آسمونی – مهدی زارعی

لذت برد پس از 120 دقیقه

uae kyrgyzstan2 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

با گلی که کره جنوبی وارد دروازه بحرین کرد ، برای پنجمین بار در جام ملت ها طعم برتری در وقت اضافی را چشید . این تیم همچنین سابقه حضور در اولین مسابقه جام ملتها را دارد که سرنوشت آن ، در وقت های اضافی مشخص شد .

اولین تیمی که موفق شد در جام ملت ها حریف خود را در وقت اضافی شکست دهد ، ایران بود که در فینال جام ملت های 1972 کره جنوبی را (2 – 1) شکست داد . حسین کلانی ملی پوش ایران در دقیقه 108 مسابقه با کره ، اولین گل جام ملت ها در وقت اضافی را به ثمر رساند .

uae kyrgyzstan لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

چهار سال بعد فتحی کمیل کویتی در وقت اضافی مقابل عراق ، گل سوم تیمش را به ثمر رساند تا کویت به فینال جام ملت ها برسد . در همان روز ایران هم مسابقه خود را در وقت اضافی با پیروزی پشت سر گذاشت . با دو گلی که علیرضا خورشیدی و حسن روشن دوره چین را بازکردند ، ایران اولین تیمی شد که دو بار در وقت اضافی یک مسابقه موفق به گلزنی شده است .

پس از آن تا سال 1984 هیچ مسابقه ای به وقت اضافی کشیده نشد تا این که چین و کویت در نیمه نهایی مسابقات جام ملت های سنگاپور در وقت قانونی به تساوی (0 – 0) دست یافتند و هوآیون لی تک گل مسابقه را در دقیقه 108 وارد دروازه رقیب کرد و کویت از رسیدن به نیمه نهایی بازماند .

korea bahrain asian cup 201933 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

چهار سال بعد ، بیشترین گل به ثمر رسیده در وقت اضافی در دیدار چین و کره جنوبی به ثمر رسید و کره موفق شد پس از تساوی (0 – 0) در وقت قانونی ، در وقت اضافی (2 – 1) به برتری دست یابد . در این بازی هر دو گل کره توسط تائه – هو لی به ثمر رسید و او اولین بازیکنی شد که در وقت اضافی دو گل به ثمر رسانده است .

اما اولین مسابقه ای که در یک چهارم نهایی جام ملت ها برگزار شد ، مربوط به سال 1996 است که به وقت اضافی کشیده شد . در این بازی عبدالرحمن ابراهیم در دقیقه 103 تک گل امارات را وارد دروازه عراق کرد و امارات راهی نیمه نهایی شد .

چهارسال بعد ، ایران در یک چهارم نهایی مسابقات لبنان ، در دقیقه 90 با اشتباه علی دایی ، برتری خود در برابر کره را از دست داد تا کره ای ها بازی را به تساوی کشانده و دونگ – گوک لی در دقیقه 99 برتری کره را رقم زند . یک روز بعد نواف التمیاط در دقیقه 100 بازی با کویت ، برتری (3 – 2) عربستان را رقم زد و یازدهمین بازیکنی لقب گرفت که در وقت اضافی گلزنی کرده است .

uae kyrgyzstan3 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

کیجی تامادای ژاپنی دیگر بازیکنی بود که در وقت اضافی گلزنی کرد . او در نیمه نهایی مسابقات 2004 در دقیقه 93 دروازه بحرین را بازکرد و ژاپن را به نیمه نهایی فرستاد . در مسابقات 2007 سرنوشت هیچ مسابقه ای در وقت اضافی تعیین نشد و در سال 2011 سه دیدار به وقت اضافی کشید . هری کیول در دقیقه 118 بازی با عراق ، استرالیا را راهی نیمه نهایی کرد .

به گزارش آسمونی ، یک روز بعد ، بیت – گارام یون کره ای به ایران گل زد و ایران را از دور رقابت ها حذف کرد . در همان بازی ها و در رقابت ژاپن و کره جنوبی با وجود گلزنی در وقت اضافی ، برای اولین بار مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شد ؛ در نیمه نهایی رقابت های قطر ، دو تیم ژاپن و کره یک گل در وقت اضافی زدند تا مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شود . تاداناری لی ژاپنی هم با زدن گل قهرمانی ژاپن به استرالیا هفدهمین بازیکن جام ملت ها بود که در وقت اضافی گل زده است .

korea bahrain asian cup 20192 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

در جام ملت‌های آسیا 2015 در استرالیا هم سرنوشت دو بازی به ضربات پنالتی کشید که در اولین مسابقه ، کره جنوبی موفق شد ازبکستان را (2 – 0) شکست دهد . سرنوشت کره ای ها در فینال مقابل استرالیا هم به وقت اضافی کشید اما این بار نوبت استرالیا بود که برد را از آن خود سازد .

اما امسال در جام ملت‌های امارات هم به جز دو مسابقه ای که تکلیف آن ها در ضربات پنالتی مشخص شد ، برنده دو مسابقه در وقت های اضافی تعیین شد . اولین برنده وقت های اضافی امارات بود که قرقیزستان را (3 – 2) شکست داد و سرانجام نوبت به کره رسید که پس از 120 دقیقه بحرین را از گردونه مسابقات کنار گذاشت . کره جنوبی همچنین با گلی که به بحرین زد ، بردهای خود در وقت اضافی در مسابقات جام ملت های آسیا را به عدد پنج رساند .

تازه های آسمونی

سرمربی تیم ملی به زودی معرفی خواهد شد

شهاب نظری فر

مربی فرانسوی به نیمکت تیم ملی فوتبال ایران نزدیک شد

طاهره رضایی

هزینه ۳.۵میلیاردی سرود تیم‌ ملی در جام جهانی

طاهره رضایی

آیا قطر جام ملت‌ها را پس می‌دهد؟

طاهره رضایی

مونتلا گزینه جدید برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران

شهاب نظری فر

خامس رودریگز ؛ مشهورترین ستاره حال حاضر تیم ملی کلمبیا

ندا رحیمی

نظر شما چیست؟