اطلاعات فوتبالی

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019 / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

از عراق 1972تا استرالیا 2019

AUSTRALIA UZBEKISTAN 2019  ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

در مسابقه تیمهای ویتنام و اردن در مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا ، برای اولین بار کار به ضربات پنالتی کشیده شد و این اتفاق در بازی استرالیا و ازبکستان تکرار شد . با توجه به نزدیک بودن سطح تیمها به هم ، تساوی تیمهای صعودکننده از مرحله گروهی ، در مراحل بالای جام امری طبیعی به نظر می رسد . به همین خاطر می توان انتظار داشت که این اتفاق را باز هم در جام ، شاهد باشیم .

اولین بار که یک دیدار در جام ملت های آسیا به ضربات پنالتی کشیده شده ، مربوط به جام ملت های 1972 است . تا آن زمان مسابقات جام ملت های آسیا به صورت دوره ای برگزار می شد و آن چه برتری تیم ها را مشخص می کرد ، امتیازات به دست آمده در پایان مسابقه های هریک از تیم ها بود .

VIETNAM JORDAN 2019 1 ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

اما در سال 1972 تیم ها برای تعیین همگروه های خود در یک مرحله مقدماتی به صورت دو به دو در برابر هم قرار گرفتند . به این ترتیب مسابقه روز هفتم می عراق و کره جنوبی اولین دیدار جام ملت ها بود که به ضربات پنالتی کشیده می شد . این دیدار در پایان وقت قانونی (0 – 0) خاتمه یافت و به این ترتیب دوكلاص عزيز عراقی نخستین بازیکنی شد که پنالتی خود را به گل تبدیل کرده است . بوم – کون چای کره ای هم نخستین بازیکنی بود که پنالتی خود را از دست داد و به این ترتیب عراق در ضربات پنالتی (4 – 2) به برتری دست یافت .

به گزارش آسمونی ، در این تورنمنت دو بازی دیگر نیز به ضربات پنالتی کشیده شد . ابتدا در روز 17 می ، کره جنوبی پس از تساوی (1 – 1) مقابل تایلند در ضربات پنالتی (2 – 1) پیروز و راهی دیدار نهایی شد و آن گاه در روز 19 می ، تایلند در برابر خمر ( کامبوج ) به تساوی (2 – 2) دست یافت تا با برتری (5 – 3) در ضیافت پنالتی ها ، عنوان سوم تورنمنت را از آن خود سازد .

AUSTRALIA UZBEKISTAN 2019 1 2 ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

ایران و دو شکست پیاپی در پنالتی ها

پس از مسابقات جام ملت های آسیا 1972 ، به مدت 12 سال خبری از ضربات پنالتی در تورنمنت نبود تا این که عربستان و ایران در 13 دسامبر 1984 در برابر 20 هزار تماشاگر استادیوم ملی سنگاپور با یکدیگر به تساوی (1 – 1) دست یافتند . کار به پنالتی کشیده شد و عربستان با برد (5 – 4) ، ایران را راهی دیدار رده بندی کرد و خود به فینال شتافت . دیدار رده بندی در روز 16 دسامبر مقابل 26 هزارنفر برگزار شد و ایران این بار نیز به تساوی (1 – 1) دست یافت . اما یک بار دیگر در هر پنج ضربه پنالتی دروازه خود را بازشده دید و این بار (5 – 3) مغلوب . فیصل الدخیل ، یوسف السوید ، محبوب جمعه ، ولید الجاسم و جمال یعقوب پنالتی های کویت را به گل تبدیل کردند تا ایران اولین تیمی باشد که هر 10 ضربه رقبا در ضربات پنالتی وارد دروازه این تیم می شود .

AUSTRALIA UZBEKISTAN 2019 1 ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

نخستین فینالی که به ضربات پنالتی رسید

دیدار روز 18 دسامبر 1988 بین عربستان و کره جنوبی نخستین فینال در تاریخ جام ملت ها بود که در سرنوشت آن در ضربات پنالتی مشخص شد . مسابقه در پایان 120 دقیقه نبرد بدون رد و بدل شدن گل خاتمه یافت . در ضربات پنالتی هم دو تیم یکی از دو ضربه ابتدایی خود را از دست دادند . مین – کوک چو اولین ضربه کره را به هدر داد و محمدالجواد دومین ضربه عربستان را .  کار تا آخرین ضربه مساوی بود تا این که یون – هوآن چو آخرین ضربه کره را از دست داد ؛ اما فهدالبیشی ضربه خود را به گل تبدیل کرد و عربستان قهرمان شد . ماجد عبدالله و صالح نعیمه نیز به اولین بازیکنانی بدل شدند که دو دوره مختلف ، در ضربات پنالتی گلزنی کرده اند . دیدار رده بندی این جام نیز به ضربات پنالتی کشید و چینی ها در باخت (3 – 0) به ایران ، نخستین تیمی بودند که هیچ یک از ضربات خود را گل تبدیل نکردند ! ژو دوآن ، بائوشان وانگ و ون بینگ وو سه ضربه چین را از دست دادند و احمدرضا عابدزاده اولین دروازه بانی لقب گرفت که در ضربات پنالتی گلی دریافت نکرد .

VIETNAM JORDAN 2019  ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

یک تیم و سه ضربات پنالتی پیاپی

در جام ملت های آسیا 2007 ، چهار مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شد که به جز دیدار ژاپن و استرالیا ، در سایر مسابقات کره جنوبی یکی از طرفین مسابقه بود . در دیدار ژاپن و استرالیا دو تیم به تساوی (1 – 1) دست یافتند و استرالیایی ها با از دست دادن دو ضربه اول خود ، در آستانه شکست قرار گرفتند . ساکروز با وجود گل کردن سه ضربه بعدی خود (4 – 3) شکست خوردند و ژاپن راهی نیمه نهایی شد . یک روز بعد ( 22 جولای ) کره جنوبی پس از تساوی (0 – 0) با ایران در پنالتی ها (4 – 2) پیروز شد . کره ای ها در سایر مسابقات خود نیز در وقت قانونی کاری انجام ندادند و سرنوشت آن ها به پنالتی ها کشیده شد . در نیمه نهایی کره پس از تساوی (0 – 0) با عراق ، در پنالتی ها (4 – 3) شکست خوردند و راهی دیدار رده بندی شدند تا در تساوی های بدون گل هت تریک کنند . برد (6 – 5) مقابل ژاپن ، کره را در حالی به عنوان سوم بازی ها رساند که این تیم تنها یک بازی از شش مسابقه خود را در وقت قانونی با پیروزی پشت سرگذاشت .

انتقام پس از 4 سال

ژاپن و کره در جام ملت های آسیا 2011 در نیمه نهایی مقابل هم قرار گرفتند . مسابقه دو تیم در روز 25 ژانویه با تساوی (1 – 1) خاتمه یاف و در شرایطی که ژاپن تا دقیقه 120 از حریف پیش افتاده بود ، اما کره در واپسین ثانیه های وقت اضافی به گل تساوی دست یافت و با این که به نظر می رسید تیم کره از نظر روحی در شرایط بهتری قرار دارد ، با این وجود در ضربات پنالتی همه چیز به سود ژاپن بود و این تیم با به ثمر رساندن هر سه ضربه خود (3 – 0) به برتری دست یافت .

تازه های آسمونی

آیا قطر جام ملت‌ها را پس می‌دهد؟

طاهره رضایی

هدیه شگفت انگیز لیونل مسی برای آقای گل جام ملت های آسیا 2019

شهاب نظری فر

بازداشت هوادار اماراتی تیم ملی قطر در پی حمایت این تیم !

شهاب نظری فر

ترین های جام ملت های آسیا 2019

شهاب نظری فر

قطر 3 – 1 ژاپن ؛ تیم قطر قهرمان جام ملت های آسیا 2019 شد

شهاب نظری فر

رسمی ؛ کارلوس کی روش از ایران خارج شد

شهاب نظری فر

نظر شما چیست؟