آشنایی با کشور اسپانیا

کشور اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پیشرفته نظیر انگلستان از نظر رفاه اجتماعی بهتر، تفریح بیشتر، میزان جرم و جنایت کمتر و شب‌های زنده بیشتر از سطح بالاتری برخوردار است. روحیه مردم اسپانیا به مراتب شاداب تر از سایر کشورهای اروپایی می‌باشد.

اسپانیا-spain

اسپانیا-spain

اسپانیا یکی از کشورهای با تاریخ و تمدن کهن است که به واسطه تاریخی بودن آن جاذبه های زیادی دارد. اگر می خواهید با کشور اسپانیا بیشتر آشنا شوید این مقاله آسمونی را تا انتها مطالعه فرمایید چرا که مطالبی در مورد معرفی اسپانیا و تاریخ و جغرافیای آن به همراه نکات بسیار جالب و خواندنی در مورد اسپانیا برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

جغرافیای اسپانیا :

اسپانیا، (به اسپانیایی: España) با نام رسمی پادشاهی اسپانیا (به اسپانیایی: Reino de España) کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال (به طول ۱۲۱۴ کیلومتر) طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است.

زبان رسمی مردم اسپانیا، اسپانیایی (Spanish) است. علاوه بر خود کشور اسپانیا، اسپانیایی زبان مادری ۳۵۸ میلیون نفر شناخته می‌شود و زبان رسمی تمام کشورهای قاره آمریکا بجز کانادا، ایالات متحده و برزیل، اسپانیایی است.

قلمروی اسپانیا افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و ملیلیه در آفریقای شمالی هم‌مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگراز جمله آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا می‌باشد. با مساحت ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع، اسپانیا کمی بزرگتر از ترکمنستان و از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپاست.

تاریخ معاصر اسپانیا :

اسپانيا طی نيمه اول قرن نوزدهم شاهد يك سری مباره ميان عناصر ليبرال و سلطنت طلب و آمادگي جمهوريخواهان تندرو از چپ و افسران ارتش از راست برای مداخله بود. در جنگهای كارليست (1833 تا 1839، 1849 و 1872 تا 1876) طرفداران ملكه ايزابلا دوم (1830 تا 1904) – دختر فرديناند هفتم – به مقابله با ادعاهای عمومی وی دون كارلوس و بازماندگانش پرداختند. ايزابلا در انقلاب 1868 سرنگون شد، به دنبال اين انقلاب دوره كوتاه مدتي از پادشاهی ليبرال تحت سلطنت يك پرنس ايتاليايی (1870 تا 1873) و تجربه‌اي كوتاه از نظام جمهوري در 1873 و 1874 روي داد.

در دهه‌های پاياني قرن نوزدهم ، با خشونت آنارشيستي، بحران آشوبهای كاگری، فشار براي استقلال محلی، و ضديت روزافزون با روحانيان وضعيت سياسي به طور فزاينده‌ای بی ثبات گرديد. در نتيجه جنگ اسپانيا و آمريكا در 1898 آخرين مستعمرات با اهميت – كوبا، فيليپين، گوام و پوئروتوريكو – از دست رفت. پايان امپراتوری اسپانيا جراحت سختی به غرور اسپانياييها وارد كرد و منجر به ترديد در اين مورد گرديد كه آيا سلطنت مشروطه آلفونسو سيزدهم (1886 تا 1941) توانايي ارائه رهبری پويايی را كه گمان می رفت اسپانيا به آن نيازمند است دارد.

اسپانيا در جنگ جهانی اول ، گه در طي آن تنش‌های اجتماعی افزايش يافت،‌بی طرف ماند. سرخوردگي روز افزون نسبت به حكومت پارلماني و احزاب سياسي منجر به كودتايي نظامي در 1923 به رهبري ژنرال ميگوئل پريمو دو ريورا (1870 تا 1930) از اين حمايت دست كشيد. با اين حال، نيروهاي بسياري در برابر پادشاهی صف كشيدند و خطر بروز جنگ داخلی آلفونسو را وادار به استعفا (1931) كرد. صلح جمهوري جانشين كوتاه مدتي بود . هيج كي از افراطيون سياسي – چپ و راست – آماده تحميل بي كفايتي مشهود و فقدان اقتدار جمهوري دوم اسپانيا نبودند. در 1936 ژنرالهای ملی گرای ارتش بر ضد دولت جمهوريخواه تازه انتخاب شده قيام كردند. ملي گرايان به رهبری ژنرال فرانسيسكو فرانكو (1892 تا 1975) و با حمايت آلمان و ايتاليا، در جنگ سخت داخلي اسپانيا با جمهوريخواهان جنگيدند. در 1939 فرانكو پيروز شد و حاكم – كوئديليو – دولت نئوفاشيست اسپانيا گرديد.

آزاديهاي سياسي محدود شد و از 1942 تا 1967 كورتز (پارلمان) مستقميا انتخاب نگرديد. اسپانيا در جنگ جهاني دوم بي طرف ماند، هر چند مديون آلمان بود. پس از 1945 فرانكو بر ضديت اسپانيا با كمونيسم تأكيد كرد – سياستي كه موجب كسب مقداري پذيرش بين المللي براي رژيم او ازطرف غرب طي جنگ سرد شد. در 1969، فرانكو نوه آلفونسو سيزدهم يعني خوان كارلوس (متولد 1938) را جانشين خود اعلام كرد. نظام سلطنتي به دنبال مرگ فرانكو (1975) دوباره برقرار شد و پادشا انتقال به دموكراسي را از طريق وضع قانون اساسي جديدي در 1978 سهولت بخشيد. در 1981 خوان كارلوس نقش مهمي در خنثي سازي اقدام ارتش براي كودتا ايفا كرد. در 198 اسپانيا به پيمان آتلانتيك شمالي پيوست و دولت سوسياليستي را انتخاب كرد. از 1986 اين كشور از اعضاي جامعه اروپا بوده است. اسپانيا علي رغم اعطاء مقداري خودمختاري ناحيه‌اي از 1978 به بعد، همچنان گرفتار مبارزات براي استقلال محلي – براي مثال كاتالونيا – و خشونت جنبش جدايي طلب باسك (ETA) است.

اقتصاد اسپانیا :

اقتصاد سرمایه‌داری مختلط اسپانیا سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان، پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو می‌باشد.

در آغاز دهه ۱۹۹۰ برخی شرکت‌های اسپانیایی به شرکت‌هایی چند ملیتی تبدیل شدند. بیشتر فعالیت این شرکت‌ها در حوزه کشورهای آمریکای لاتین بود. هم‌اکنون نیز اسپانیا پس از آمریکا بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در آمریکای لاتین محسوب می‌شود. برخی دیگر از شرکت‌های اسپانیایی حوزه فعالیت خود را به آسیا و کشورهای هند و چین نیز گسترش داده‌اند. این گسترش جهانی برای اسپانیا برتری رقابتی در برابر دیگر همسایه‌های اروپایی محسوب می‌شود. دلیل این امر ممکن است در درجه اول تمایل به زبان و فرهنگ اسپانیایی در آسیا و آفریقا و همچنین وجود فرهنگ مشارکتی که ریسک کردن در بازارهای ناپایدار را به اسپانیایی‌ها یاد داد باشد.

پس گذشت دوره بحران اقتصادی در اوایل دهه ۱۹۹۰ اسپانیا شاهد رشد اقتصادی خوبی بود. این رشد اقتصاد بالا به دولت کمک کرد تا بدهی‌های خارجی‌اش را کاهش دهد و همچنین باعث شد نرخ بیکاری در این کشور به‌طور قابل توجهی کاهش یابد. در سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸) اسپانیا در شرایطی به منطقه یورو پیوست که بودجه دولت متعادل و نرخ تورم تحت کنترل بود.

پیش آغاز بحران شدید اقتصادی اخیر دولت نخست‌وزیر پیشین خوزه ماریا اسنار در الحاق اسپانیا به کشورهای پایه‌گذار یورو موفق بود. نرخ بیکاری در اکتبر ۲۰۰۶ برابر با ۶/۷٪ بود که در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و در مقایسه با نرخ بیکاری در اوایل دهه ۱۹۹۰ (حدود ۲۰٪) نرخ پایینی محسوب می‌شد. نقاط ضعف همیشگی اقتصاد اسپانیا تورم بالا، وجود یک بازار سیاه وسیع و نظام آموزشی ضعیف (که بر اساس گزارش‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه یکی از ضعیف‌ترین نظام‌های آموزشی در میان کشورهای توسعه یافته می‌باشد) هستند.

شرکت‌های اسپانیایی در زمینه‌های گوناگونی فعال هستند. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از ایبردرولا که یکی از بزرگترین شرکت فعال در زمینه انرژی‌های برگشت‌پذیر می‌باشد. ؛ شرکت‌های تلفونیکاٰ، ابنگوا، موندراگون، مویستار، هیسدسات، ایندرا که در زمینه فناوری ارتباطات متخصص هستند؛ شرکت‌های کونستروکسیونس ای اوکسیلیار د فروکاریلس و تالگو که در صنعت راه‌آهن و ترابری ریلی فعالند؛ شرکت‌های نساجی مانند ایندیتکس، شرکت‌های پتروشیمی مانند رپسول و شرکت‌های فعال در زمینه ساخت زیربناها مانند فروویال، آکسیونا، گروه آسی‌اس، اوبراسکون هارته لاین و فومنتو د کونستروکسیونس ای کونتراتس؛ با ذکر این نکته که ۶۰ درصد شرکت‌های بین‌المللی فعال در زمینه زیربناهای حمل و نقل اسپانیایی هستند.

سیاست اسپانیا :

نظام سیاسی اسپانیا مشروطه سلطنتی از نوع دموکراتیک و پارلمانی است.

این کشور دارای دو پارلمان است که یکی از آن‌ها مجلس قانونگذاری موسوم به مجلس نمایندگان با 350 عضو است که نمایندگان آن برای یک دوره چهار ساله با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

مجلس دیگر سنا نام دارد و 259 نماینده در آن عضویت دارند. از این میان 208 نماینده با آرای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند و 51 نفر دیگر نیز توسط قانونگذاران منطقه‌ای انتخاب می‌شوند.هر دوره فعالیت این مجلس نیز چهار سال به طول می‌انجامد.

شاخه اجرایی نیز از شورای وزیران تشکیل شده است که توسط رییس دولت (نامی که معادل آن نخست وزیر است) اداره می‌شود. رییس دولت پس از برگزاری انتخابات عمومی توسط مجلس ملی انتخاب شده و به پادشاه معرفی می‌شود.

اسپانیا از نظر تقسیم بندی سیاسی نیز ار ایالت‌های خودمختار تشکیل شده و پس از سوئیس، آلمان و بلژیک دارای یکی غیر متمرکز ترین سیستم‌های اداری درر اروپا است.

تمامی ایالت‌های در زمینه بهداشتی و نظام آموزشی به صورت خودمختار عمل می‌کنند. ایالات باسک و ناوارا نیز از نظر مالی خودمختار هستند. در برخی از مناطق ایالت کاتالونیا و ایالت باسک، پلیس دولتی جای خود را به پلیس ایالتی خودمختار داده است.

مردم اسپانیا :

در سال ۲۰۱۶ (اول ژانویه) (۱۳۹۵) جمعیت اسپانیا رسماً به ۵۰ میلیون نفر رسید. تراکم جمعیت اسپانیا ۹۲ نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد که از بیشتر کشورهای اروپای غربی کمتر است. پراکنش جمعیت اسپانیا بسیار نابرابر می‌باشد. به جز مادرید و حومه آن بیشتر جمعیت در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند. جمعیت اسپانیا در سال ۱۹۰۰ (۱۲۷۸) برابر با ۱۸ میلیون نفر بود که تاکنون دو برابر شده‌است.

بیشتر رشد جمعیت مربوط به دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ است. در ۱۹۸۰ نرخ تولد رو به کاهش گذاشت و نرخ رشد جمعیت نیز کاهش یافت اما جمعیت باز هم رو به فزونی نهاد که دلیل آن بازگشت اسپانیایی‌هایی بود که در دهه ۱۹۷۰ به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کرده بودند. در سال‌های اخیر نیز با وجود کاهش نرخ تولد به دلیل ورود خیل عظیم مهاجران که هم‌اکنون ۱۲٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند؛ جمعیت رو به فزونی بوده‌است. بیشتر مهاجران ساکن در اسپانیا اهل آمریکای لاتین (۳۹٪)، آفریقای شمالی (۱۶٪)، اروپای شرقی (۱۵٪) و آفریقای سیاه هستند. در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۳) دولت اسپانیا با اجرای طرح سه‌ماهه عفو عمومی به عده مشخصی از افراد بیگانه فاقد مدرک، اقامت قانونی اعطا کرد.

در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۶) به ۸۴۱۷۰ نفر دز اسپانیا تابعیت داده شد که بیشتر آن‌ها اهل اکوادور، کلمبیا و مراکش بودند. بخش قابل ملاحظه‌ای از اتباع خارجی ساکن در اسپانیا از دیگر کشورهای غربی و مرکزی اروپا آمده‌اند و بیشتر آن‌ها بریتانیایی، فرانسوی، آلمانی، هلندی و نروژی هستند و بیشتر در مناطق ساحلی مدیترانه و جزایر بالئاری به گذران دوره بازنشستگی مشغول هستند.

جمعیت قابل توجهی از اسپانیایی‌تبارها در سایر نقاط جهان به ویژه در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند. با آغاز قرن پانزدهم جمعیت زیادی از ایبریایی‌ها وارد آمریکای لاتین شدند. امروزه بیشتر سفیدپوستان آمریکای لاتین ریشه‌ای از اسپانیا و پرتغال دارند.

جزایر اسپانیا

جزایر اسپانیا شامل جزایر بالئاری در دریای مدیترانه و جزایر قناری در اقیانوس اطلس می‌باشد. افزون بر اینها شماری جزیره غیر مسکونی دیگر در سمت مدیترانه‌ای تنگه جبل‌الطارق نیز متعلق به اسپانیا است از جمله جزایر چافاریناس، آلهوسماس و جزیره کوچک پرخیل. جزیره آلبوران که بین اسپانیا و شمال آفریقا قرار دارد نیز تحت حاکمیت اسپانیا می‌باشد. جزیره کوچک فاسان که در رودخانه بیداسوآ قرار دارد تحت حاکمیت مشترک اسپانیا و فرانسه اداره می‌شود.

کوهستان‌ها رودخانه های اسپانیا

اسپانیا کشوری کوهستانی می‌باشد و فلاتها و رشته کوهای بلند درآن پوشیده است. افزون بر کوه های پیرنه رشته کوهای دیگری از جمله “کانتابریان”، “ایبریکو”، “سنترال”، “تولدو”، “سییرا مورنا” و “پنیبتیکو در اسپانیا وجود دارد. بلندترین نقطه سرزمین اصلی اسپانیا و شبه جزیره ایبریا قله مولهاسن با ارتفاع ۳۴۷۸ متر می‌باشد که در رشته کوه های سییرا نوادا قرار دارد. البته بلندترین نقطه کشور اسپانیا در مجموع قله آتشفشانی تید واقع در جزایر قناری می‌باشد. بزرگترین فلات اسپانیا مستا سنترال نام دارد که در قلب اسپانیا واقع شده است.

چندین رودخانه بزرگ در اسپانیا وجود دارد از جمله رودخانه های تاقوس، ایبرو، دورو، گوادیانا و گوادالکیویر. در طول ساحل دشتهای آبرفتی وجود دارد که بزرگترین آن دشت آبرفتی گوادالکیویر واقع در اندلس می‌باشد.

وضعیت زندگی در اسپانیا :

کشور اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پیشرفته نظیر انگلستان از نظر رفاه اجتماعی بهتر، تفریح بیشتر، میزان جرم و جنایت کمتر و شب‌های زنده بیشتر از سطح بالاتری برخوردار است. روحیه مردم اسپانیا به مراتب شاداب تر از سایر کشورهای اروپایی می‌باشد. همین امر سبب شده است تا با توجه به نزدیکی فرهنگی اسپانیا با مردم ایران، مهاجرت ایرانیان به این کشور قابل توجه باشد. بر اساس آمارهای غیر رسمی حدود کمتر از ۱۰ هزار نفر ایرانی در اسپانیا زندگی می کنند که بیشتر در شهرهای بارسلونا، مادرید، والنسیا، سالامانگا و مالاگا مستقر می باشند. بیشتر ایرانیان مقیم اسپانیا از سه قشر تشکیل شده اند:

تاجران کالاهایی همچون زعفران، پسته، فرش و خاویار و …
بخش خدماتی همانند ساختمان، رستورانها و کارگران شرکتهای مختلف تولیدی و خدماتی
دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع مختلف.
بر اساس قوانین اسپانیا، این کشور در صورت اقامت مداوم ۱۰ ساله خارجیان و مهاجران که به سبب ازدواج با همسر اسپانیایی، سرمایه گذاری یا کار به دست می آید، به این افراد اقامت دائم (شهروندی ) اسپانیا را اعطا می نماید.

کیفیت زندگی در اسپانیا به دلیل وجود سیستم شهروندی مناسب و عدم سیاست زدگی مردم اسپانیا بالا می باشد. همجواری این کشور با سواحل نیلگون دریای مدیترانه، امکان سفر با کشتی با سایر نقاط اروپا، انجام تفریحات متنوع، آب و هوای بی‌نظیر مدیترانه‌ای، از جمله عواملی است که از اسپانیا محیطی برای زندگی با کیفیت بالا فراهم ساخته است. هزینه زندگی در اسپانیا همانند سایر کشورهای اروپای غربی مانند آلمان، اتریش، سوئد، دانمارک و ایتالیابرای دانشجویان متوسط بین ۷۰۰ یورو ماهیانه می باشد که البته در رخی از شهرای بزرگ با توجه به بالا بودن هزینه اجاره خانه یا خوابگاه تلورانس ۱۰ درصدی را نیز می تواند داشته باشد. این مبلغ شامل تمامی هزینه های زندگی یک دانشجو اعم از خوابگاهآ خوراک، ایاب و ذهاب، بیمه درمانی و … به غیر از شهریه دانشگاه می باشد.

اقلیم کشور اسپانیا

بر اساس ویژگی های جغرافیایی سه اقلیم در اسپانیا وجود دارد:

 • اقلیم مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک. بر طبق رده‌بندی اقلیمی کوپن در صوزت از این نوع اقلیم بر ایبریا حکم‌فرماست: Csa و Csb.
 • اقلیم نیمه‌خشک که در ربع جنوبشرقی کشور به ویِژه در منطقه مورسیا و در دره ایبرو وجود دارد و برخلاف اقیلم مدیترانه‌ای فصل خشک پس از زمستان نیز ادامه دارد.
 • اقلیم اقیانوسی در شمال اسپانیا به ویژه در منطقه استان باسک، آستوریاس، کانتابریا و بخشی از گالیسیا حمکفرماست. برخلاف اقلیم مدیترانه‌ای در اقلیم اقیانوسی دما در زمستان و تابستان تحت تاثیر اقیانوس تغییر می‌کند و هیچ فصل خشکی وجود ندارد.

افزون بر این اقلیم‌های اصلی زیر اقلیم‌های دیگری نیز وجود دارد مانند اقلیم آلپی در پیرنه و سییرا نوادا و اقلیم نیمه‌گرمسیری در جزایر قناری.

تقسیمات کشوری اسپانیا

اسپانیا ۱۷ بخش خودمختار و دو شهر خودمختار دارد که هر دو گروه بالاترین درجه تقسیمات کشوری محسوب می‌شوند. از سوی دیگر کشور اسپانیا به ۵۰ استان نیز تقسیم شده است که به این ترتیب هر کدام از بخش‌های خودمختار خود به یک یا چند استان تقسیم گردیده‌اند. علاوه بر این هر استان به تعدادی شهرستان تقسیم شده است.

پالما د مایورکا

پالما د مایورکا

شهرهای بزرگ اسپانیا

 • مادرید
 • بارسلونا
 • والنسیا
 • سویا
 • ساراگوسا
 • مالاگا
 • مورسیا
 • پالما د مایورکا
 • لاس پالماس
 • بیلبائو
0/5 ( 0 نظر )


منبع : جهانگردی آسمونی

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: Mohammad Reza
  24 تیر 1394

  فقططططط اسسپانیاااااااا رو عششششششششقهه…..
  مادرید…….
  پایتخت نماد تاریخ و زیبایی اسپانیا….
  خدای فوتبال دنیا

 2. نویسنده دیدگاه: عاشق اسپانیا
  12 اردیبهشت 1394

  من عاشقققققققققققققققققققققققققققققققققققققققق اسپانیام مخصوصا پایتختش(مادرید)

 3. نویسنده دیدگاه: هستی
  08 مهر 1392

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییی اسپانیا 😆

 4. نویسنده دیدگاه: @@m@@
  07 شهریور 1392

  عالیییییییییییییییییییییییی
  من که عاشق اسپانیام

نظر خودتان را ارسال کنید