14 ژانویه ، روز جهانی بادبادک

امروز 14 ژانویه روز جهانی بادبادک نامگذاری شده است. بادبادک یکی از اتفاقات فراموش نشدنی دوران کودکی ماست. بادبادک یکی از اختراعات قدیمی چین است و تاریخی دیرینه دارد. با آسمونی همراه باشید.

پورتال آسمونی : بادبادک در ابتدا یک وسیله نظامی بود و مثلا برای اندازه‌گیری فاصله بین واحدهای نظامی دو کشور یا اطلاع‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به تدریج بادبادک به وسیله ای تفریحی برای مردم تبدیل شد و به مناطق مختلف جهان مانند کشورهای آسیایی کره شمالی، ژاپن، مالزی و اروپا و قاره آمریکا راه یافت. این وسیله سرنخی برای برادران رایت در اختراع هواپیما شد. از این رو در سالن نمایشگاه فضاپیمای واشینگتن آمریکا یک بادبادک چینی به چشم می‌خورد که روی آن نوشته‌است: “نخستین وسیله پرواز بشر بادبادک و موشک چینی هاست”.

پورتال آسمونی : ساختن و به پرواز در آوردن بادبادک یکی از خاطرات خوش و البته تخصص های دوران کودکی محسوب میشد. معمولا جمعی دوستانه گرد هم می آمدند و طی یک کار گروهی به ساخت بادبادک میپرداختند. گاهی بادبادک در تلاش های اول به هوا نمیرفت و با سقوط ها و شکست های زیادی مواجه میشد. اما به راستی که هر شکست تجربه ای بود برای بهینه سازی بادبادک و سرانجام به لذت پرواز رسیدن. تماشای ساعت ها پرواز بادبادک و معلق ماندنش در هوا امری خستگی ناپذیر و لذت بخش بود. 14 ژانویه یا 24 دی روز جهانی بادبادک نامگذاری شده تا مردم جهان به این بهانه ساعاتی را سر به آسمان بلند کنند.

5/5 ( 2 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: عاشق علم نجوم
    23 دی 1398

    سلام ما تو مدرسه هر هفته صبح کاهمون با یه کلاسه این هفته هم منم و شانسم مطلب روز جهانی بادبادک افتاد هیچ سایتی دربارش نبود و شما به دادم رسیدید.مرسییییییی

نظر خودتان را ارسال کنید