13 میلیون مجرد و 220 هزار مجرد قطعی در کشور

به گزارش آسمونی:به افرادی که از سن تجرد قطعی عبور کرده باشند، مجردان قطعی می گویند و تعداد آنها در کل کشور ۲۲۰ هزار نفر است.

علی اکبر محزون مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار مرکز آمار ایران و مدیرکل سابق اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در یک برنامه رادیویی با بیان این مطلب، اظهار داشت: طبق آخرین سرشماری، ۹ میلیون و ۷۶۹ هزار نفر در سن متعارف ازدواج و هرگز ازدواج نکرده داریم و همچنین تعداد افرادی که از سن متعارف ازدواج عبور کرده اند اما هنوز به سن تجرد قطعی نرسیدند یک میلیون و ۸۱۰ هزار نفر است.

وی گفت: به افرادی که از سن تجرد قطعی عبور کرده باشند، مجردان قطعی می گویند و تعداد آنها در کل کشور ۲۲۰ هزار نفر است. ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مجرد هرگز ازدواج نکرده در کشور داریم که با احتساب افراد بدون همسر در اثر فوت یا طلاق، جمعیت مجردان ایران به رقم ۱۳ میلیون و ۳۲ هزار می رسد.

محزون در ادامه با بیان اینکه پدیده های نوظهور در خانواده های ایرانی همچون تجردگرایی در حال شکل گرفتن است. اضافه کرد: در سال های اخیر سیاست های کلی خانواده ابلاغ شده که بند چهارم آن به ایجاد نهضت فراگیر ملی برای تسهیل ازدواج موفق و آسان تأکید دارد و به واژه نفی تجرد اشاره می کند.

وی با اشاره به افزایش سن ازدواج درکشور در سال های مختلف گفت: طی چند دهه گذشته سن ازدواج آقایان از ۲۴ به ۲۸ سال و برای خانم ها از ۱۹ به ۲۳ سال رسیده است. ضمن اینکه این آمار در شهرهای مختلف و حتی در شمال و مرکز و جنوب کلانشهری مانند تهران کاملاً متفاوت است.

محزون بیان داشت: بخشی از دلیل افزایش سن ازدواج به دلیل تحولات اجتماعی است و بخشی هم به سیاست گزاری ها برمی گردد.

مدیرکل سابق اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور یادآور شد: آخرین سرشماری ها نشان می دهند در سال های اخیر خانواده های گسترده چند نسلی در کشور به حداقل رسیده است. در حال حاضر خانوار هسته ای بیشترین فراوانی را دارد و خانوار یک نفره در سال ۱۳۸۵ از ۵,۲ دهم درصد به ۷.۱ دهم درصد در سال ۱۳۹۰ افزایش داشته و در سال ۱۳۹۵ به ۸.۵ درصد رسیده است.

محزون مهمترین راهکار برای کاهش تجرد در ایران را اجرای صحیح سیاست های کلی جمعیتی خانواده دانست و گفت: همه موارد در هفته بندی که ابلاغ شده وجود دارد و مسئولان باید به آن توجه کنند. قطعاً اجرای صحیح این بندها بهترین مسیر خواهد بود.

منبع: عصرایران

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 دی 1397

  بخاطر گران و بیکاری آمار دختانر ترش شده و پسران ترش شده زیاد شده است

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 دی 1397

  دختر ترش شده و پسر ترش شده تا دلت بخواهد در کشور فراوان است

 3. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 دی 1397

  اگر این همه مجرد تو کشور هست پس چرا اینقدر قیمت سرکه گران شده است؟ مگر نه این است که باید قیمت انواع ترشیجات کاهش یابد!

 4. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 دی 1397

  هم چیز گران شده . دولت هم به فکر ملت نیست نمی توانند جوانان ازدواج کنند بخاطر همین آمار ترشی ها در کشور زیاد شده است.

 5. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 دی 1397

  آن قدر زنان چشم رو هم چشمی می کنند و از طرفی آنقدر مردان فاسد شده اند که نمی توانند دختر و پسر ازدواج کنند و به هم اعتماد داشته باشند.

 6. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 دی 1397

  شکم خودم را نمی توانم سیر کنم آنوقت چطوری می توانم ازدواج کنم؟!!!

 7. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 دی 1397

  با این گرانی هایی که دولت روحانی برای مان درست کرده جرات ازدواج کردن نداریم

نظر خودتان را ارسال کنید