شهر اینترنتی و شهر الکترونیک ، گامی بزرگ جهت سهولت شهروندان

شهر الكترونيكي عبارت از شهري است كه اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرويس هاي دولتي و سازمان هاي بخش خصوصي به صورت برخط (online) و به صورت شبانه روزي و در هفت روز هفته باكيفيت و ضريب ايمني بالا و با بهره گيري از ابزار فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) و كاربردهاي آن انجام مي شود. آسمونی در این بخش به معرفی شهر اینترنتی و شهر الکترونیک می پردازد.

شهر اینترنتی و شهر الکترونیک ، گامی بزرگ جهت سهولت شهروندان

شهر الكترونيكي ما را از دنياي تك بعدي شهرهاي سنتي و امروزي خارج كرده و به دنياي جديدي راهنمايي خواهد كرد، دنيايي دوبعدي كه دستاورد فناوري هاي نوين اطلاعات و ارتباطات مي باشد. در گذر اين زمان و در اين حركت روبه جلوي فناوري ما در آينده اي نه چندان دور دنياي سه بعدي را شاهد خواهيم بود كه حتي تصور آن در حال حاضر برايمان ناممكن است.فعاليت هاي شهر الكترونيكي بسياري از فعاليت هايي كه در شهرهاي عادي انجام مي شود قابليت پياده سازي و اجرا در شهر الكترونيكي را دارد و به جرأت مي توان گفت كه اين فعاليت ها در شهرهاي الكترونيكي بسيار راحت تر از نمونه هاي فيزيكي آن خواهد بود…

فعاليت های شهر اینترنتی و شهر الکترونیک

اين مجموعه از فعاليت ها را مي توان به گروه هاي زير تقسيم كرد:

فعاليت هاي بانكي:مثل پرداخت قبوض،برداشت پول از حساب،انتقال پول و غيره.

فعاليت هاي اداري:مثل ثبت اسناد و املاك،درخواست پاسپورت و امثال آن.

فعاليت هاي تجاري:مثل خريد وفروش كالا،موسيقي ،فيلم و مواد غذايي.

فعاليت هاي تفريحي:مثل بازيهاي رايانه اي،بازديد از موزه هاوپاركها.

كسب اطلاعات:اخبار،روزنامه ها،نشريات،وضعيت آب وهوا ترافيك شهري،ساعات پرواز هواپيماها.

فعاليت هاي علمي:تحقيق در مورد پروژه ها،يافتن مقاله ها،دسترسي به منابع معتبر،كتابخانه ها وكتابها و تاليفات جديد.

فعاليت هاي آموزشي:مدرسه ،دانشگاه و ساير آموزشگاهها.

فعاليت هاي سياسي:شركت در انتخابات،اعلام نظر به مجلس و بخشهاي سياسي باز.

فعاليت هاي مسافرتي:رزرو بليط سفر،رزروهتل و كرايه اتومبيل.

كاريابي و درخواست كار:آگاهي يافتن از فرصت هاي كاري،پر كردن فرم درخواست كار،ارسال و گرفتن نتيجه.

فعاليت هاي درماني:مراجعه به پزشك،دريافت دستور العمل هاي ايمني و اطلاع از تازه هاي پزشكي.

فعاليت هاي تصميم گيري:بهترين و خلوت ترين مسير در شهر براي رسيدن به مقصد،بهترين رستوران براي صرف غذا،بهترين اماكن تفريحي و ساير بهترين ها.

مراحل پيدايش شهر اینترنتی و شهر الکترونیک

در ايجاد هر شهر الكترونيكي مراحلي وجود دارد كه اين مراحل يكي پس از ديگري تكميل شده و سبب توسعه، پيشرفت و تكامل شهر الكترونيكي خواهد شد، اين مراحل را مي توان به شكل زير بيان كرد:

۱)پيدايش در اين گام از طراحي شهر الكترونيكي ايده اوليه، طراحي موضوعي و تهيه سند راهبردي ، مشورت با كارشناسان و صاحبنظران حوزه ict و تهيه زيرساخت هاي فني مورد نياز از قبيل نرم افزاري و سخت افزاري مورد نياز است.

۲)ارتقا در اين گام پس از پياده سازي شهر الكترونيكي به صورتي كاملاً ساده ، امكانات و توانمندي هاي شهر براي استفاده بازديدكنندگان، خصوصاً شهروندان توسعه خواهد يافت و سعي در برآورد حداقل امكانات مورد نياز شهروندان در طراحي شهر است.

۳) تعامل در اين بخش سعي در برقراري ارتباط با سايتهاي مرجع در زمينه هاي تخصصي و نيزدر اختيار گذاردن اطلاعات سايت در اين گونه از پايگاه هاي اطلاعاتي است، به علاوه با شهرهاي الكترونيكي موجود بر روي وب جهان (world wide web) نيز تعامل برقرار خواهد شد و به داد و ستد دانش و اطلاعات پرداخته مي شود. به علاوه مي توان امكاني را براي استفاده شهروندان ديگر شهرها از امكانات و توانمندي هاي شهر در نظر گرفت.

۴)توسعه و گسترش اين گام آخرين و نهايي ترين بخش در توسعه شهر الكترونيكي است و با فراهم آوردن امكانات و توانمندي هاي مبادلات مالي اقدام به خريد و فروش اينترنتي و نيزدريافت و پرداخت پول الكترونيكي نمود. به علاوه در اين گام بايد وب سايت شهر الكترونيكي را توسعه و گسترش داد و سرويس هاي مورد نياز شهروندان را براي سرويس دهي فعال تر به آنها فراهم و يا توليد نمود.

مزاياي شهر اینترنتی و شهر الکترونیک

فراهم آوردن خدمات با كيفيت و سرعت بالا براي شهروندان

فراهم آوردن كانال هاي آموزشي مختلف و محيط آموزشي مادام العمر

بهبود كيفيت زندگي مردم

ارائه خدمات يك مرحله اي به شهروندان

تقويت رقابت تجاري شهر و ايجاد فرصت هاي تجاري بيشتر توسط تجارت الكترونيك

ارتباط بهتر سازمانها و ارگان هاي مختلف شهري

دسترسي 24 ساعته به خدمات شهري

افزايش مشاركت مردم در اداره ي شهر

كاهش ترافيك شهر با توجه به كاربرد اينترنت در فعاليت هاي شهري

كاهش آلودگي هوا با كاهش ترافيك شهري

همسو كردن سرمايه گذاري ها با نيازهاي شهروندان و شهر

تسريع در برطرف شدن و مشكلات ايجاد شده و ارتباط مستقيم مسئولين شهري با شهروندان

صرفه جويي در وقت و انرژي

جلوگيري از سرمايه گذاري بيشتر روي روشهاي قديمي اداره شهر

ايجاد زير ساختار لازم براي توسعه هاي آتي شهر

كاهش فساد اداري

افزايش نظم در فعاليت هاي شهر با استفاده از سيستم اطلاعاتي جامع

افزايش سطح آگاهي عموم

درآمد ثابت شهري با بوجود آمدن يك سيستم با ثبات و جامع در گردش پول

نشر فرهنگ و عقايد

مديريت و نظارت واحد شهري

چالش هاي شهر اینترنتی و شهر الکترونیک

سرمايه گذاري: تحقق و توسعه شهر الكترونيك با توجه به منافعي كه به دنبال دارد ،نيازمندحجم عظيمي از سرمايه گذاري در بخشدولتي ميباشد .فراهم نمودن زير ساختار فناوري ارتباطات و اطلاعات ،به روز رساني سيستم هاي رايانه اي و شبكه هاي الكترونيكي و آموزش وسيع و گسترده از جمله مهمترين  موارد سرمايه بر در توسعه شهر الكترونيك است.لازم به توضيح است كه دوره بازگشت سرمايه هاي صورت گرفته ،سريع و كوتاه مدت است.

محدوديت هاي نرم افزاري: اينترنت به عنوان اساسي ترين بستر براي تحقق شهر الكترونيك در جهان محسوب ميشود .ميلياردها وب سايت در حال حاضر بر روي اينترنت وجود دارند كه مطالب اكثر آنها بهزبان انگليسي نگارش يافته است .هنوز در برخي از كشورها ،مشكلاتي براي توسعه خدمات فناوري اطلاعات در رابطه با خط الرسم و زبان ملي و محلي وجود دارد .برخي از نرم افزارهايي كه در سطح عمومي در دنيا استفاده ميشوند ،به طور كامل با اين زبان ها مطابقت ندارند.

دسترسي به اينترنت و شكاف ديجيتالي: با توجه به آمار موجود استنباط ميشود كه بسياري از مردم دنيا هنوز به اينترنت دسترسي ندارند و به اين ترتيب ايجاد شهر الكترونيك و تحقق اهداف آن به منظور رفاه عمومي مردم و ارائه خدمات دولتي و شهري به صورت برخط در جهان سوم (به ويژه كشورهاي آسيايي )مفيد فايده نخواهد بود بنابراين رفع شكاف ديجيتال و اطمينان از دسترسي عمومي ،يكي از مهم ترين و ابتداي ترين اقدامات در جهت تحقق دولت الكترونيك ميباشد.

امنيت و حريم شخصي: يكي از نگراني هاي اساسي كه درمورد اينترنت و فضاي سايبر وجود دارد ،امنيت و حفظ حريم شخصي افراد است.اطلاعات گوناگوني اعم از اطلاعات شخصي و شغلي در پايگاه هاي داده شهري نگهداري ميشوند .نفوذ بهاين سيستم ها امكان سوء استفاده و ايجاد خطر براي شهروندان را فراهم ميسازد.بنابراين حفظ امنيت و حريم شخصي افراد يكي از دغدغه هاي اساسي محسوب ميشود .

آموزش: در توسعه شهر الكترونيك ، آموزش از دو بعد اساسي مورد برسي قرار ميگيرد :اول اطلاع رساني عمومي و آماده سازي مردم و شهروندان براي استفاده از خدمات شهر الكترونيك و دوم تربيت و فراهم نمودن نيروي انساني مورد نياز براي ايجاد ، توسعه و اداره شهر . هر كدام از اين ابعاد در شهر الكترونيك قابليت زيادي را به همراه دارد.

مديريت تغيير: به منظور اثر بخشي بيشتر شهر الكترونيك ،تغييرات بايد با مديريت مؤثر صورت گيرد .آموزش و اطلاع رساني به افراد درمورد مزاياي شهر الكترونيك ،برنامه ريزي و كنترل برنامه هاي اجرايي و دريافت بازخورد در مورد فعاليت هاي انجام شده و تحليل آنها ،از جمله مهم ترين تكنيك ها و ابزارهاي مديريت تغيير ميباشد.

چالش هاي فرهنگي و اجتماعي: هجوم گسترده فرهنگ هاي گوناگون و امكان دسترسي عامه مردم به اطلاعات گسترده از طريق اينترنت ،برخي ناهنجاري ها را در روابط فرهنگي و اجتماعي مردم به وجود مي آورند.در كشورهاي در حال توسعه ازجمله كشور ما بنابر شرايط اجتماعي و فرهنگي ،احتمال آسيب پذيري در اثر تعامل گسترده با ديگر فرهنگ ها وجود دارد .هر چند پيشرفتهاي قابل توجهي در عرصه مكانيزم هاي امنيتي و كنترلي اينترنت حاصل شده است ،اما قابليت هاي كنترلي در اين گونه موارد كمتر مؤثر واقع ميشوند.

شهر اینترنتی و شهر الکترونیک مشهور دنيا كدامند ؟

برترين شهر الكترونيكي جهان سئول ( كره جنوبي ) مي باشد كه ۵۰۰ نوع خدمات آنلاين در اين شهر ارائه مي شود كه اين موضوع ، آلودگي هوا ، ترافيك ، مصرف سوخت و تصادفات رانندگي را در اين شهر ده ميليون نفري به شدت كاهش داده است.همه تاكسي ها و بيشتر خودروها در شهر سئول به نقشه الكترونيكي مجهزند و با شناسايي وضع خيابانها و شرايط ترافيكي مسير مناسب را انتخاب مي كنند.از هر پنج خانوار كره اي در شهر سئول چهار خانواده به اينترنت با سرعت صد مگابايت در ثانيه دسترسي دارند و از هر ده شهروند سئول 9 نفر صاحب تلفن همراه هستند.امكان تماشاي برنامه هاي تلويزيوني از طريق تلفن همراه و داخل خودروها در سئول از سه سال قبل فراهم شده است.

شهرهاي توكيو ، سيدني ، ميلان ، لندن ، هلسينكي ، كپنهاك ، دوبي و دوبلين نيز از جمله شهرهاي الكترونيكي جهان مي باشند.

در ايران نيز شهرهاي كيش ، مشهد ، تهران ، اصفهان ، بم ، تبريز ، شيراز ، كرمان ، يزد ، بهشهر و سيرجان و اراك نيز اقدام به الكترونيكي شدن نموده اند.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید