معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ استرالیا

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ استرالیا / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

کار دشوار ساکروز برای تکرار قهرمانی

شناسنامه فوتبال استراليا

لقب : « ساكروز » ( socceroos )

بالاترين سازمان فوتبالي : فدراسيون فوتبال استراليا

بهترين عنوان در رنكينگ فيفا : 14 ( سپتامبر 2009 )

بدترين عنوان در رنكينگ فيفا : 92 ( ژوئن 2000 )

تعداد حضور در جام جهاني : 4

بهترين پيروزي : استراليا (31 ـ 0) ساموآي آمريكا ( 11 آوريل 2001 در « كافزهاربر » استراليا )

بدترين شكست : استراليا (0 ـ 8) آفريقاي جنوبي ( 17 سپتامبر 1955 در « آدلايد » استراليا )

استاديوم ملي : ملبورن كريكت گراند ، سيدني فوتبال استاديوم

علامت اختصاري در فيفا : AUS

سرمربی : گراهام آرنولد

اولین تلاش در جمع آسیایی‌‌ها

یك سال پس از عضویت استرالیا در AFC جام ملّت‌‌ها برگزار می‌شد و به این ترتیب استرالیا در روز 22  فوریه 2006  برای اولین‌بار در مقدماتی جام ملّت‌‌ها به میدان رفت . ساعت 18:35 سوت آغاز مسابقه این تیم در برابر بحرین به صدا درآمد . وقتی « حسین علی » در دقیقه 35  بحرین میزبان را پیش انداخت ، به نظر رسید كه كار استرالیا در آسیا چندان هم ساده نخواهد بود . اما آرچی تامپسون در دقیقه 53  اولین گل ساكروز در مقدماتی جام ملت‌‌ها را به ثمر رساند سرانجام استرالیا (3 ـ 1) پیروز شد. روز 16  آگوست ساكروز، كویت را (2 ـ 0) شكست داد و در بازی برگشت (0 ـ 2) شكست خورد . برد (2 ـ 0) در روز 11  اكتبر ، ساكروز را صدرنشین گروه كرد و تیم به جام ملّت‌‌ها صعود كرد . در این گروه لبنان هم حضور داشت . امّا در میانه راه از مسابقات كنار گذاشته شد تا استرالیا با این تیم نبرد نكند .

گراهام آرنولد سرمربی تیم

شوك بزرگ به كانگوروها

ورزشگاه راجامانگالا بانكوك در روز 8 جولای 2007 شاهد یك شگفتی بزرگ بود . عمان كم نام و نشان از دقیقه 32 در برابر تیم تازه وارد آسیا پیش افتاد و به نظر نمی‌رسید كه استرالیا امیدی به جبران نتیجه داشته باشد امّا تیم كیهیل در دقیقه 2+90  بازی را به تساوی كشاند . به نظر می‌رسید كه این توقف ، تنها یك اتفاق برای استرالیا بوده باشد . امّا در روز 13 جولای ، مشخص شد كه نتیجه اولین بازی شگفتی نبوده است ! در بازی با عراق ، « مارك ویدوكا » در دقیقه 47 ، تك گل عراق را جبران كرد . امّا كار بزرگ عراق در نیم ساعت پایانی مسابقه آغاز شد و سرانجام ساكروز (3 ـ 1) به زانو درآمد ! به این ترتیب سرنوشت تیم‌‌ها به روز پایانی كشیده شد و استرالیا مجبور شد در روز پایانی میزبان را گلباران كند . رقابت با تایلند در حضور 46  هزار تماشاگر و در ساعت 19:35 روز 16 جولای آغاز شد و استرالیا با گل دقیقه 21 « مایكل بیوچمپ » پیش افتاد . امّا این نتیجه برای صعود كافی نبود . سرانجام 10 دقیقه پایانی فرا رسید و دو گل مارك ویدوكا ( 80 و 83 ) و گل هری كیول ( 90 ) سرنوشت گروه را تغییر داد و ساكروز ناباورانه و با تفاضل گل بهتر راهی دور دوم شد !

حذف در ضربات پنالتی

نبرد بزرگ جام ملت‌‌ها 2007 در 21 جولای برگزار شد . 25 هزار تماشاگر ویتنامی شاهد بودند كه ساكروز چگونه با گل جان آلوآیوسی ( 70 ) پیش افتاد . امّا كار در دقیقه 72 به تساوی كشید و سرانجام ضربات پنالتی تعیین كننده تیم پیروز شد . استرالیا پنالتی‌‌ها را آغاز كرد و وقتی هری كیول و لوكاس نیل دو ضربه ابتدایی تیم را به هدر دادند ، تكلیف بازی مشخص شد : ژاپن تنها یك ضربه را از دست داد و با برتری (4 ـ 3) به دور نیمه نهایی صعود كرد .

لوگوی فدراسیون

جام ملت‌‌های 2011 ـ نبرد با كره

استرالیا در انتخابی جام ملت‌‌های آسیا 2011  با كویت ، عمان و اندونزی همگروه شد . تیم مرحله مقدماتی را بسیار ضعیف آغاز كرد و پس از تساوی (0 ـ 0) با اندونزی ، در خانه از كویت (0 ـ 1) باخت ! امّا دو برد (2 ـ 1) و (1 ـ 0) مقابل عمان شرایط را بهبود بخشید و ساكروز با تساوی (2 ـ 2) مقابل كویت و برتری (1 ـ 0) در برابر اندونزی صدرنشین گروه شد . بازی‌های مرحله نهایی در ژانویه 2011 برگزار شد و ساكروز در دهم ژانویه با گل‌‌های یكهیل ( 11 و 65 ) ، كیول ( 24 ) و « برت هولمن » ( 2+45 ) هند را (4 ـ 0) از پیش رو برداشت . چهار روز بعد رقابت حساس استرالیا ـ كره برگزار شد . مسابقه‌ای كه نتیجه آن ، صدرنشین گروه را مشخص می‌كرد . تساوی (1 ـ 1) بازی ، همه چیز را به تفاضل گل كشاند و وقتی « میله یدیناك » در برابر بحرین نیز تنها گل تیم خود را به ثمر رساند ، استرالیای 7 امتیازی بالاتر از كره ایستاد . با این حال ، نبرد ساكروز مقابل عراق باز هم شرایطی باورنكردنی پیدا كرد …

طوفانی كه در فینال فروكش كرد

استرالیا برای زدن گل برتری به عراق تا دقیقه 118 انتظار كشید و سرانجام هری كیول تك گل صعود به نیمه نهایی را به ثمر رساند . سه روز بعد ( 25 ژانویه ) 24826 تماشاگر حاضر در استادیوم خلیفه دوحه شاهد گلباران ازبكستان بودند . 6 بازیكن برای ساكروز گلزنی كردند و نتیجه حیرت‌‌انگیز (6 ـ 0) استرالیا را به فینال رساند . ساعت 18 روز 29 ژانویه ، 37174 تماشاگر استادیوم خلیفه ، شاهد آغاز فینال جام ملت‌های قطر بودند . رقابتی كه در آن ، هری كیول نقشی اساسی ایفا كرد و با تك به تك‌هایی كه از دست داد موجب كشیده شدن بازی به وقت اضافی شد . جایی كه ژاپن در دقیقه 109 به گل برتری دست یافت و به این ترتیب كانگوروها ناباورانه از دستیابی به عنوان قهرمانی باز ماندند .

مارک میلیگان – کاپیتان تیم

قهرمانی در آسیا

سرانجام استرالیا به رویای خود رسید . سال 2015 مسابقات در استرالیا برگزار شد و ساکروز به لطف میزبانی ، به آنچه می خواست دست یافت . این تیم ابتدا (4 – 1) کویت را شکست داد و پس از برتری (4 – 0) مقابل عمان ، صعود خود را به مرحله بعد قطعی کرد . با این حال در رقابت برای تعیین صدرنشین گروه (1 – 0) از کره جنوبی باخت .

اما دو برد (2 – 0) مقابل چین و امارات ، یک بار دیگر استرالیا و کره جنوبی را حریف یکدیگر کرد و این بار ساکروز موفق شد در وقت اضافی (2 – 1) حریف خود را شکست دهد . چنین بود که مردان اقیانوسیه اولین قهرمانی را در آسیا جشن گرفتند .

 

اختصاصی آسمونی

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید