معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ تایلند

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ تایلند / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

فیل های جنگی تایلند و بازگشتی درخشان به جام

تایلند در یک نگاه

لقب : چانگ سوئک ( فیل های جنگی )

کد فیفا : THA

بیشترین بازی ملی : کیاتیسوک سناموآنگ ( 134 بازی ملی )

بیشترین گل ملی : کیاتیسوک سناموآنگ ( 71 گل ملی )

بهترین رتبه فیفا : 43 ( سپتامبر 1998 )

بدترین رتبه فیفا : 165 ( اکتبر 2014 )

اولین بازی ملی : تایلند (1 – 6) تایوان ( 20 آگوست 1948 در بانکوک ؛ تایلند )

بهترین برد : تایلند (10 – 0) برونئی ( 24 می 1971 در بانکوک ؛ تایلند )

بدترین شکست : تایلند (0 – 9) بریتانیا ( 30 نوامبر 1956 ؛ ملبورن ، استرالیا )

حضور در جام ملت های آسیا : 7 بار

سرمربی : میلووان راوه یاچ

یلووان رایه واچ سرمربی تیم تایلند

نگاهي به تاريخ ، « فيل‌ها »

چانگ سوئک ( فيل‌هاي جنگي ) لقبي است كه تيم ملي تايلند يدك مي‌كشد . تيمي كه اكنون در رنكينگ جهاني فيفا – كوكاكولا در رتبه 118 قرار دارد ؛ با اين وجود نمي‌تواند چندان از اين رتبه ناراضي باشد . زيرا ، تايلند در اکتبر 2014 ، به پايين‌ترين رتبه تاريخ خود دست يافت و در جايگاه 165 رنكينگ فيفا – كوكاكولا قرار گرفت ! با اين حال تايلندي‌ها تا دو دهه قبل شرايطي بسيار بهتر از امروز داشتند تا جايي كه در سپتامبر 1998 ، تا مقام 43 اين رده‌بندي صعود كردند ! در روزگاري كه رشته‌هاي تيمي در مسابقات المپيك ، فاقد مسابقات مقدماتي بودند ، تايلندي‌ها در ماه نوامبر 1956 بدون مسابقه مقدماتی راهي ملبورن مي‌شوند . دليل اين سفر نيز مشخص بود . استراليا فاصله چنداني با تايلند نداشت و به اين ترتيب تايلندي‌ها هشت سال زودتر از ايران در فوتبال المپيك حضور يافتند . هر چند كه حضور اين تيم با شكستي تحقير آميز همراه بود . آنها در 26 نوامبر1956 سنگين‌ترين شكست تاريخ فوتبال خود را متحمل شدند و با نتيجه (9 – 0) از بريتانيا شكست خوردند !

آندیساک کرایسورن مهاجم تیم ملی تایلند

شكل گيري تيم ملي « سيام »

تولد فوتبال تايلند حتي از آن چه گفتيم نيز قديمي‌تر است و اولين بار در سال 1915 بود كه « تيم ملي فوتبال سيام » شكل گرفت . اولين مسابقه اين تيم در بيستم دسامبر همان سال بود كه « سيام » در استاديوم « رويال بانكوك اسپورت كلوپ » و در ديداري غير رسمي مقابل تيمي از بازيكنان اروپايي قرار گرفت . در 25 آوريل1916 ، پادشاه « راما » ششم (1925 – 1880) اتحاديه فوتبال سيام را تأسيس كرد . اولين مسابقه رسمي سيام در 1930 مقابل تيم « هندوچين » بود . هندوچين منطقه‌اي بود متشكل از كشورهاي برمه ، كامبوج ، لائوس ، مالزي ، سنگاپور ، تايلند و ويتنام ، اما بازيكنان تيم هندوچين را مرداني از ويتنام جنوبي و فرانسه تشكيل مي‌دادند . سالها بعد و در 1949 « سيام » به « تايلند » تغيير نام داد و اتحاديه فوتبال تايلند جايگزين « اتحاديه فوتبال سيام » شد .

حضور در سه تورنمنت

دهه 50 ميلادي . دهه شكل‌گيري مسابقات ورزشي در قاره آسيا بود . رقابت‌هايي كه عمدتاً در شرق و مركز قاره متولد شدند و كشورهاي غرب آسيا ( به جز ايران ) كاملا ً در تحولات ورزش قاره كهن ، بي‌تاثير بودند . بازي‌هاي آسيايي از 1951 آغاز شد ، جام ملت‌هاي آسيا از1956 و رقابت‌هاي آسياي جنوب شرقي ( SEA ) از 1959 تايلندي‌ها تيم فوتبال خود را به همراه كاروان ورزشي خود در اولين دوره بازي‌هاي SEA شركت دادند .

نقشه و پرچم تایلند

نخستين افتخار

در سال 1965 فوتبال تايلند در چهارمين دوره بازي‌هاي جنوب شرق آسيا به اولين افتخار خود دست يافت و قهرمان شد . يك سال بعد نوبت به ميزباني بازي‌هاي آسيايي رسيد و تايلند به لطف اين ميزباني براي اولين‌بار در رقابت‌هاي فوتبال بازي‌ها شركت كرد . اين تيم ابتدا با 3 گل كره‌جنوبي را شكست داد و پس از تساوي (1 ـ 1) با برمه صدرنشين گروه خود شد .
تايلند در مرحله دوم با دو شكست (0 ـ 2) مقابل سنگاپور و (1 ـ 5) در برابر ژاپن از رسيدن به نيمه نهايي بازماند . تايلندي‌ها در بازي‌هاي آسيايي 1970 نيز ميزبان بودند و با تساوي (2 ـ 2) مقابل هند و پيروزي (1 ـ 0) در برابر ويتنام جنوبي از گروه خود صعود كردند . اما تساوي (2 ـ 2) مقابل برمه و باخت (1 ـ 2) از كره‌جنوبي سبب شد فيل‌ها باز هم موفق به صعود تا دور نيمه نهايي نشوند !

يك ميزبان ثابت براي همه تورنمنت‌ها!

محلي كه كشور تايلند قرارداد ، بهترين مكان براي سوخت‌گيري هواپيماهاي قاره‌هاي مختلف است . خواه اين هواپيماها از آمريكا به سمت غرب حركت كنند ، خواه از اقيانوسيه و استراليا و يا كساني كه از آسيا و اروپا به سوي شرق در حركتند . از طرف ديگر ، بي‌بندوباري مطلق در تايلند ، سب شد تا پول‌هاي فراواني از جيب اين مسافران وارد كشور تايلند شود و به اين ترتيب هر نوع ميزباني براي تايلند ، فوايد اقتصادي فراواني دارد . چنين است كه اين كشور تاكنون چهار بار ميزبان بازي‌هاي آسيايي شده است . همچنين دو بار در سالهاي 1972 و 2007 در جام ملت‌هاي آسيا و 6 بار در سالهاي 1959 ، 1967 و 1975 ، 1985 ، 1995 و 2007 پذيراي تيم‌هاي حاضر در بازي‌هاي آسياي جنوب شرقي بوده است . به اين ميزباني‌ها ، رقابت‌هاي جوانان آسيا و جام باشگاه‌هاي آسيا را نيز بايد افزود تا مشخص شود تايلند تا چه حد علاقه‌مند به ميزباني تورنمنت‌هاي مختلف است . ضمن آن‌كه بزرگ‌ترين افتخار اين تيم در جام ملّت‌هاي آسيا ( عنوان سوم جام ملت‌هاي 1972 ) و بهترين نتيجه تايلند در بازي‌هاي آسيايي ( مقام چهارم در سال 1998 ) هر دو در نتيجه ميزباني حاصل شده است !

لوگوی فدراسیون فوتبال تایلند

آخرين تورنمنت جهاني

المپيك 1968 ، آخرين المپيكي بود كه فوتبال تايلند در آن حضور يافت . هرچند كه باز هم توفيقي در انتظار فيل‌ها نبود و آنها پس از شكست (0 ـ 7) مقابل بلغارستان ، در برابر گواتمالا هم (1 ـ 4) باختند و سرانجام با شكست (0 ـ 8) در برابر چكسلواكي براي هميشه از المپيك دور شدند !

تایلند در مسیر جام ملت های 2019

تایلندی ها برای حضور در مرحله نهایی بازیها و همگروهی با امارات، بحرین و هند ، نتایجی درخشان به دست آوردند و بالاتر از عراق، صدرنشین گروه ششم مسابقات شدند . نتایج تایلند چنین بود :

تایلند (2 – 2) عراق / تایلند (1 – 0) ویتنام / تایلند (4 – 2) چین تایپه

عراق (2 – 2) تایلند / ویتنام (0 – 3) تایلند / چین تایپه (0 – 2) تایلند

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید