معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

ايران نيمي خوب ، نيمي بد …

ايران در يك نگاه

لقب : ستارگان پارسي ـ شاهزادگان پارسي

بالاترين سازمان فوتبالي : فدراسيون فوتبال ايران

بهترين عنوان در رنكينگ فيفا : 15 ( جولاي 2005 )

بدترين عنوان در رنكينگ فيفا : 122 ( مي 1996 )

بهترين پيروزي : ايران ( 19 ـ 0 ) گوام ( 24 نوامبر 2000 در تبريز )

بدترين شكست :

ايران (1 ـ 6) تركيه ( 28 مي 1950 در « استانبول » تركيه )

ايران (0 ـ 5) كره‌جنوبي ( 24 مي 1958 در « توكيو » ژاپن )

ايران (0 ـ 5) مجارستان ( 17 آگوست 1972 در « نورنبرگ » آلمان )

استاديوم ملي : آزادي ( تهران )

علامت اختصاري در فيفا : IRN

سرمربي : كارلوس كي‌روش

تیم‌ ملّي ايران در جام ملت هاي آسيا عملكردي عجيب و مملو از آمار ، ارقام و ركورد برجاي نهاده است .

فوتبال ايران را مي‌توان غيرقابل پيش‌بيني‌ترين تيم در تاريخ جام ملت ها دانست . اگر بدبينانه به فوتبال ملّي ايران بنگريم ، مي‌توانيم تاريخ اين فوتبال را به دو بخش كاملاً مجزّا تقسيم كنيم . يك بخش ، مربوط به سراسر دهه 70 ميلادي است كه فوتبال ايران به قدرت مطلق فوتبال آسيا بدل شد و در جام ملت هاي آسيا نيز عناوين قهرماني را يكي پس از ديگري از آن خود كرد و بخش ديگر ، دوران قبل و بعد از دهه 70 ميلادي است . در سراسر اين دوران طولاني ، ايران حتي از رسيدن به يك فينال جام ملت ها نيز بازماند و از لحاظ كيفيت ، عملكردي ضعيف‌تر از تيمهايي چون عراق ، كويت ، چين، عربستان ، ژاپن ،‌ كره‌جنوبي ، امارات‌متحده و استراليا بر جاي نهاد . امّا واقعيت فوتبال ايران كدام يك از اين دو قسمت است ؟

فوتبال « استثناء‌ »‌ها

ايران تنها در دوره‌هاي اول و سوم جام ملت ها ( 1956 و 1964 ) از حضور در مسابقات خودداري كرد و در ساير ادوار همواره براي رسيدن به جمع بزرگان قارّه كهن تلاش كرده است. در اين ميان، تنها « استثناء » دوره‌ي دوم جام ملت هاست . زماني كه ايران در رقابت با پاكستان، هند و رژيم اشغالگر در گروه مقدماتي دوم شد و از رسيدن به مرحله نهايي بازماند . در ساير ادوار ، ايران هميشه يكي از تيمهاي مرحله نهايي بوده است و همواره يكي از تيمهايي كه مرحله گروهي را با موفقيت پشت سر نهاده‌اند . تنها « استثناء » تيم سال 1992 ايران است كه به لطف اشتباهات هولناك علي پروين ، در همان دور نخست حذف شد . البته در آن زمان جام ملت ها با حضور هشت تيم برگزار شد و به اين ترتيب ، ايران را مي‌توان يكي از هشت قدرت هميشگي جام ملت ها دانست .

سردار آزمون و مهدی طارمی مهاجمان تیم ملی ایران

شاهكاري كم‌نظير

ايران اولين بار به لطف ميزباني مسابقات 1968 ، جواز حضور در بازيها را به دست آورد و تا سال 1984 نيازي به حضور در مرحله مقدماتي نديد ! اين مسأله يا به دليل ميزباني و يا به دليل كسب عنوان قهرماني بازيها بود كه تيم را از حضور در دور انتخابي مصاف مي‌كرد . به هر شكل ملّي‌پوشان ايراني شش دوره پياپي به جمع چهار تيم برتر آسيا رسيدند ( ركوردي كه تنها متعلق به ايران است ) كه از اين ادوار ، تنها يك بار چهارم شدند و به اين ترتيب پنج بار طي شش دوره ، يكي از سه تيم برتر آسيا نام گرفتند .

حذف‌هاي مشابه و ميليمتري

حتي در هنگام شكست هم فوتبال ايران هرگز يك بازنده مطلق نبوده است . تيم سال 92 علي پروين عليرغم بازي بي‌برنامه و خشن ، تنها سه دقيقه تا صعود به نيمه نهايي فاصله داشت كه ناگهان اسير يك گل مشكوك شد . در سال 2000 هم ايران در يك چهارم نهايي تا دقيقه 90 از كره‌جنوبي پيش بود . امّا اشتباه هولناك علي دايي يك گل به حريف هديه كرد و ايران در وقت اضافي مغلوب شد . دو شكست سالهاي 2007 و 2011 نيز توسط كره‌جنوبي رقم خورد . هر دو پس از تساوي در وقت قانوني و هر دو با اشتباهات فني مربيان وقت ( امير قلعه‌نوعي و افشين قطبي ) .

علیرضا جهانبخش ستاره تیم

بي‌شكست ، ولي ناكام

در ميان آسيايي‌ها، ایران تنها تيمي است كه در سه دوره جام ملت ها متحمل شكست نشد . با اين حال در بين سه تيم برتر آسيا جاي نگرفت ! اين داستان تكراري مربوط به سالهاي 1984 ، 2004 و 2007 است . در سال 1984 ايران در شش بازي خود صاحب 2 برد و 2 تساوي در مرحله گروهي و 2 شكست در ضربات پنالتي شد ( كه در جداول مربوط به مسابقات از آنها با تساوي ياد مي‌شود ) . تيم سال 2004 نيز در نيمه نهايي تنها اسير ضربات پنالتي شد و سرانجام در سال 2007 و 2011 اين داستان در مرحله يك‌چهارم نهايي تكرار شد .

شكست مقابل رقباي محدود

ايران همچنين نشان داده است كه به سادگي در برابر هيچ تيمي سر تسليم فرو نمي‌آورد .

كويت ( 1980 ) كره‌جنوبي ( 1988 ، 2000 و 2007 ) عربستان ( 1988 ) ژاپن ( 1992 ) و عراق ( 1996 ) تنها باخت‌هاي ايران را در جام ملت ها رقم زده‌اند . ضمن اين كه ژاپن در اين ميان ، تنها رقيبي است كه هرگز در جام  ملت‌ها مقابل شاهزادگان پارسي مغلوب نشده و طي سه بازي حتي يك گل هم دريافت نكرده است اين در حالي است كه كويت ( 1976 ) كره جنوبي ( 1972 ، 1996 ، 2004 ) عربستان ( 1996 ) و عراق ( 1972 ، 1976 ، 2000 و 2011 ) همگي در برابر ايران طعم شكست را چشيده‌اند . ساير آسيايي‌ها هم چنان در آرزوي يك پيروزي مقابل ايران به سر مي‌برند . با وجود تمام اين آمار و ارقام قابل قبول ، نمي‌توان اين مسأله را ناديده گرفت كه تیم ملی ايران در هفت دوره اخير جام ملت‌هاي آسيا تنها دوبار به مقام سوم دست يافته و در ساير ادوار ، از رسيدن به نيمه نهايي بازمانده است . جالب است كه هر دو مقام سومي در حال به دست آمد كه ايران در مرحله گروهي كار را با تزلزل آغاز كرد . ظاهراً ايران در هر دوره حداقل يك بازي ضعيف انجام مي‌دهد و از آن ، گريزي نيست !

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید