اطلاعات فوتبالی

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

ايران نيمي خوب ، نيمي بد …

01368350 معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران

ايران در يك نگاه

لقب : ستارگان پارسي ـ شاهزادگان پارسي

بالاترين سازمان فوتبالي : فدراسيون فوتبال ايران

بهترين عنوان در رنكينگ فيفا : 15 ( جولاي 2005 )

بدترين عنوان در رنكينگ فيفا : 122 ( مي 1996 )

بهترين پيروزي : ايران ( 19 ـ 0 ) گوام ( 24 نوامبر 2000 در تبريز )

بدترين شكست :

ايران (1 ـ 6) تركيه ( 28 مي 1950 در « استانبول » تركيه )

ايران (0 ـ 5) كره‌جنوبي ( 24 مي 1958 در « توكيو » ژاپن )

ايران (0 ـ 5) مجارستان ( 17 آگوست 1972 در « نورنبرگ » آلمان )

استاديوم ملي : آزادي ( تهران )

علامت اختصاري در فيفا : IRN

سرمربي : كارلوس كي‌روش

لوگوی فدراسیون فوتبال ایران معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران

تیم‌ ملّي ايران در جام ملت هاي آسيا عملكردي عجيب و مملو از آمار ، ارقام و ركورد برجاي نهاده است .

فوتبال ايران را مي‌توان غيرقابل پيش‌بيني‌ترين تيم در تاريخ جام ملت ها دانست . اگر بدبينانه به فوتبال ملّي ايران بنگريم ، مي‌توانيم تاريخ اين فوتبال را به دو بخش كاملاً مجزّا تقسيم كنيم . يك بخش ، مربوط به سراسر دهه 70 ميلادي است كه فوتبال ايران به قدرت مطلق فوتبال آسيا بدل شد و در جام ملت هاي آسيا نيز عناوين قهرماني را يكي پس از ديگري از آن خود كرد و بخش ديگر ، دوران قبل و بعد از دهه 70 ميلادي است . در سراسر اين دوران طولاني ، ايران حتي از رسيدن به يك فينال جام ملت ها نيز بازماند و از لحاظ كيفيت ، عملكردي ضعيف‌تر از تيمهايي چون عراق ، كويت ، چين، عربستان ، ژاپن ،‌ كره‌جنوبي ، امارات‌متحده و استراليا بر جاي نهاد . امّا واقعيت فوتبال ايران كدام يك از اين دو قسمت است ؟

نقشه و پرچم ایران معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران

فوتبال « استثناء‌ »‌ها

ايران تنها در دوره‌هاي اول و سوم جام ملت ها ( 1956 و 1964 ) از حضور در مسابقات خودداري كرد و در ساير ادوار همواره براي رسيدن به جمع بزرگان قارّه كهن تلاش كرده است. در اين ميان، تنها « استثناء » دوره‌ي دوم جام ملت هاست . زماني كه ايران در رقابت با پاكستان، هند و رژيم اشغالگر در گروه مقدماتي دوم شد و از رسيدن به مرحله نهايي بازماند . در ساير ادوار ، ايران هميشه يكي از تيمهاي مرحله نهايي بوده است و همواره يكي از تيمهايي كه مرحله گروهي را با موفقيت پشت سر نهاده‌اند . تنها « استثناء » تيم سال 1992 ايران است كه به لطف اشتباهات هولناك علي پروين ، در همان دور نخست حذف شد . البته در آن زمان جام ملت ها با حضور هشت تيم برگزار شد و به اين ترتيب ، ايران را مي‌توان يكي از هشت قدرت هميشگي جام ملت ها دانست .

سردار آزمون و مهدی طارمی مهاجمان تیم ملی ایران معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران
سردار آزمون و مهدی طارمی مهاجمان تیم ملی ایران
شاهكاري كم‌نظير

ايران اولين بار به لطف ميزباني مسابقات 1968 ، جواز حضور در بازيها را به دست آورد و تا سال 1984 نيازي به حضور در مرحله مقدماتي نديد ! اين مسأله يا به دليل ميزباني و يا به دليل كسب عنوان قهرماني بازيها بود كه تيم را از حضور در دور انتخابي مصاف مي‌كرد . به هر شكل ملّي‌پوشان ايراني شش دوره پياپي به جمع چهار تيم برتر آسيا رسيدند ( ركوردي كه تنها متعلق به ايران است ) كه از اين ادوار ، تنها يك بار چهارم شدند و به اين ترتيب پنج بار طي شش دوره ، يكي از سه تيم برتر آسيا نام گرفتند .

حذف‌هاي مشابه و ميليمتري

حتي در هنگام شكست هم فوتبال ايران هرگز يك بازنده مطلق نبوده است . تيم سال 92 علي پروين عليرغم بازي بي‌برنامه و خشن ، تنها سه دقيقه تا صعود به نيمه نهايي فاصله داشت كه ناگهان اسير يك گل مشكوك شد . در سال 2000 هم ايران در يك چهارم نهايي تا دقيقه 90 از كره‌جنوبي پيش بود . امّا اشتباه هولناك علي دايي يك گل به حريف هديه كرد و ايران در وقت اضافي مغلوب شد . دو شكست سالهاي 2007 و 2011 نيز توسط كره‌جنوبي رقم خورد . هر دو پس از تساوي در وقت قانوني و هر دو با اشتباهات فني مربيان وقت ( امير قلعه‌نوعي و افشين قطبي ) .

علیرضا جهانبخش ستاره تیم معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران
علیرضا جهانبخش ستاره تیم
بي‌شكست ، ولي ناكام

در ميان آسيايي‌ها، ایران تنها تيمي است كه در سه دوره جام ملت ها متحمل شكست نشد . با اين حال در بين سه تيم برتر آسيا جاي نگرفت ! اين داستان تكراري مربوط به سالهاي 1984 ، 2004 و 2007 است . در سال 1984 ايران در شش بازي خود صاحب 2 برد و 2 تساوي در مرحله گروهي و 2 شكست در ضربات پنالتي شد ( كه در جداول مربوط به مسابقات از آنها با تساوي ياد مي‌شود ) . تيم سال 2004 نيز در نيمه نهايي تنها اسير ضربات پنالتي شد و سرانجام در سال 2007 و 2011 اين داستان در مرحله يك‌چهارم نهايي تكرار شد .

سرمربی تیم کارلوس کی روش معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ايران

شكست مقابل رقباي محدود

ايران همچنين نشان داده است كه به سادگي در برابر هيچ تيمي سر تسليم فرو نمي‌آورد .

كويت ( 1980 ) كره‌جنوبي ( 1988 ، 2000 و 2007 ) عربستان ( 1988 ) ژاپن ( 1992 ) و عراق ( 1996 ) تنها باخت‌هاي ايران را در جام ملت ها رقم زده‌اند . ضمن اين كه ژاپن در اين ميان ، تنها رقيبي است كه هرگز در جام  ملت‌ها مقابل شاهزادگان پارسي مغلوب نشده و طي سه بازي حتي يك گل هم دريافت نكرده است اين در حالي است كه كويت ( 1976 ) كره جنوبي ( 1972 ، 1996 ، 2004 ) عربستان ( 1996 ) و عراق ( 1972 ، 1976 ، 2000 و 2011 ) همگي در برابر ايران طعم شكست را چشيده‌اند . ساير آسيايي‌ها هم چنان در آرزوي يك پيروزي مقابل ايران به سر مي‌برند . با وجود تمام اين آمار و ارقام قابل قبول ، نمي‌توان اين مسأله را ناديده گرفت كه تیم ملی ايران در هفت دوره اخير جام ملت‌هاي آسيا تنها دوبار به مقام سوم دست يافته و در ساير ادوار ، از رسيدن به نيمه نهايي بازمانده است . جالب است كه هر دو مقام سومي در حال به دست آمد كه ايران در مرحله گروهي كار را با تزلزل آغاز كرد . ظاهراً ايران در هر دوره حداقل يك بازي ضعيف انجام مي‌دهد و از آن ، گريزي نيست !

 

اختصاصی آسمونی

تازه های آسمونی

سرمربی تیم ملی به زودی معرفی خواهد شد

شهاب نظری فر

مربی فرانسوی به نیمکت تیم ملی فوتبال ایران نزدیک شد

طاهره رضایی

هزینه ۳.۵میلیاردی سرود تیم‌ ملی در جام جهانی

طاهره رضایی

آیا قطر جام ملت‌ها را پس می‌دهد؟

طاهره رضایی

مونتلا گزینه جدید برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران

شهاب نظری فر

خامس رودریگز ؛ مشهورترین ستاره حال حاضر تیم ملی کلمبیا

ندا رحیمی

نظر شما چیست؟