معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ کره جنوبی

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ کره جنوبی / اختصاصی آسمونی -مهدی زارعی

جنگجویان تائه گوك و 59 سال انتظار

 

 كره‌جنوبي در یک نگاه

لقب : جنگجويان تائه گئوك، شیاطین شرخ

بالاترين سازمان فوتبالي : اتحاديه فوتبال كره ( kfa )

بهترين عنوان در رنكينگ فيفا : 17 ( دسامبر 1998 )

بدترين عنوان در رنكينگ فيفا : 61 ( فوريه 1996 )

تعداد حضور در جام‌جهاني : 10

بهترين پيروزي : كره‌جنوبي (16 ـ 0) نپال ( 29 سپتامبر 2003 در « اينچئون » كره )

بدترين شكست : كره‌جنوبي (0 ـ 12) سوئد ( 5 آگوست 1948 در « لندن » انگلستان )

علامت اختصاري در فيفا : kor

سرمربی :  پائولو بنتو

چهار برد برای صعود به اولین جام ملت‌‌ها

كره جنوبی یكی از محدودیت‌های آسیایی بود كه برای حضور در نخستین دوره جام ملت‌‌‌ها ، آمادگی خود را اعلام كرد . در مرحله مقدماتی منطقه شرق آسیا ، كره در دوره اول استراحت داشت و آن‌گاه با دو پیروزی ( 2 ـ 0 ) و ( 3 ـ 1 ) در برابر فیلیپین در ماه‌های فوریه و آوریل ، راهی آخرین دیدار انتخابی شد . حریف این تیم تایوان بود كه در خاك كره ( 0 ـ 2 ) و در تایپه ( 1 ـ 2 ) مغلوب كره شد و كره‌جنوبی بلافاصله برای حضور در دور نهایی بازی‌‌ها راهی هنگ‌گنگ شد . تنها چهار روز بعد ( 6 سپتامبر ) ، كره در حضور 30 هزار تماشاگر هنگ‌كنگی از شكست (0 ـ 2) برابر میزبان ، تساوی ساخت و به این ترتیب وقتی در روز هشتم سپتامبر (2 ـ 1) رژیم اشغالگر قدس را شكست داد . سرنوشت جام به مسابقه آخر كشید . كره در روز 15 سپتامبر در حالی مقابل ویتنام جنوبی ایستاد كه برد كره ، به منزله قهرمانی این تیم بود. « ناك‌وون سونگ » در همان دقیقه 5 كره را پیش انداخت . امّا ویتنامی‌‌ها جبران كردند و به گل دوم كره نیز پاسخ دادند . در نیمه دوم طی دقایق 51  تا  66 ، پنج گل زده شد ! كه سهم كره‌ای‌‌ها بیشتر بود و سرانجام جنگجویان تائه‌گوك با برد (5 ـ 3) در این مسابقه اولین جام ملت‌‌ها را از آن خود ساختند .

پائولو بنتو

دومین دور، دومین حضور، دومین قهرمانی

كره‌ای‌‌ها در دومین دوره جام ملت‌‌ها میزبان بودند و بدون برگزاری مسابقات مقدماتی،‌جواز حضور در دور نهایی را كسب كردند كه از 14  اكتبر 1960  آغاز شد . این‌بار نیز مرحله‌نهایی : حضور 4 تیم و به صورت دوره‌ای برگزار شد و كره در دیدار افتتاحیه (5 ـ 1) ویتنام جنوبی را در حضور 30 هزارتماشاگر استادیوم هیوچانگ ( سئوال ) در هم كوبید . دو روز بعد ، 30 هزار تماشاگر مصاف این تیم را با اصلی‌ترین رقیب كره تماشا كردند . برد (3 ـ 0) كره مقابل اسرائیل ، جنگجویان را در آستانه قهرمانی قرار داد و كره در روز 21 اكتبر بانك گل جونگ ـ سیك مون در برابر چین ملّی ( تایوان ) نیز پیروز شد تا برای دومین بار قهرمان بازی‌‌ها شود .

لوگوی فدراسیون

آغاز دوران شكست

قرمز‌های كره‌ای برای حضور در مسابقات 1964  نیازی به برگزاری مسابقه نداشتند . زیرا ژاپن ، فیلپیین و تایوان همگی از حضور در مرحله مقدماتی انصراف داد ، نمایند . شرق آسیا در روز 27 می در حضور هفت هزارتماشاگر مقابل هند ایستاد تنها دو دقیقه از آغاز مسابقه گذشته بود كه داور نصیری داور ایرانی مسابقه اعلام گل كرد و این كار را در دقیقه 57 نیز تكرار نمود . هند با این دو گل پیروز شد و وقتی كره در روز 31  می به دشواری هنگ‌گنگ را (1 ـ 0) شكست داد ، مشخص شد كه این تیم برای دفاع از قهرمانی‌های خود ، نیاز به معجزه دارد . مسابقه سرنوشت در ساعت 16 روز سوم ژوئن با سوت داود نصیری آغاز شد . اما هیچ معجزه‌ای در انتظار كره نبود و سرخپوشان با شكست (2 ـ 1) در برابر رژیم اشغالگر قدس ، قهرمانی را به حریف واگذار كرده و به عنوان سوم بسنده كردند .

سون هیونگ مین- ستاره کره جنوبی و باشگاه تاتنهام

ناكام دیدار انتقامی

سه برد در دسامبر 1978 ماكائو ، فیلیپین و چین ، قرمزها را راهی جام ملتهای كویت كرد . در 16 سپتامبر1980 كره در دقیقه 90 برد مقابل مالزی را با تساوی (1 ـ 1)  عوض كرد . اما پس از آن تیم روز به روز بهتر شد . تكلیف بازی با قطر در همان 20 دقیقه نخست مشخص شد و كره (2 ـ 0) پیروز شد . در روز 21 سپتامبر كویت میزبان هم در حضور 20 هزار تماشاگر (3 ـ 0) مغلوب شد و كره با برد (4 ـ 1) برابر امارات صدرنشین شد . در نیمه نهایی كار قرمزها در برابر کره ای های شمالی به مشكل خورد . تا 10 دقیقه به پایان مسابقه نتیجه به سود كره شمالی بود . اما دو گل دقایق 80 و 89 كره جنوبی همه چیز را تغییر داد و كره راهی فینال شد . ساعت 18:30 روز 30 سپتامبر مسابقه كره و كویت در برابر 25 هزار نفر آغاز شد و كره متحمل شكست سنگین (3 ـ 0) شد . در پایان این بازیها یونگ ـ مولی و سون ـ هو چوی در تیم منتخب بازیها جای گرفتند .

نقشه و پرچم کره جنوبی

باز هم نایب قهرمانی

كره‌جنوبی در 17 ژوئن1988 با دو گل از بحرین باخت و وقتی دو روز بعد ، مقابل یمن جنوبی هم (1 ـ 1) متوقف شد . صعود به جام ملتها دست نیافتنی شد . اما كره در آخرین روز می‌توانست با اختلاف دو گل اندونزی را شكست داده و به مرحله نهایی بازیها صعود كند . بازی در خاك اندونزی بود و همین مسأله بر دشواری‌ها افزوده بود . امّا كره (4 ـ 0) میزبان را در هم كوبید . در جام ملتها شرایط به كلی متفاوت بود تائه ـ هو لی با پنالتی دقیقه 8 خود برتری برابر امارات را رقم زد . ژاپن (0 ـ 2) و قطر (2 ـ 3) مغلوب شدند و در دیداری تشریفاتی كه تنها برای تعیین صدرنشین گروه بود ، ایران هم (0 ـ 3) در هم كوبیده شد . نبرد نیمه نهایی روز 14 دسامبر مقابل چین دشوارتر از سایر مسابقات بود و كار به وقت اضافی كشید اما دو گل تائه ـ هو لی هم برد (2 ـ 0) كره را قطعی كرد و هم آقای گلی این بازیكن در تورنمنت را با 3 گل زده ! به این ترتیب قرمزها به فینال رسیدند . مسابقه نهایی در حضور 20 هزار تماشاگر در استادیوم الاهلی دوحه برگزار شد و پس از 120 دقیقه ، قهرمان با ضربات پنالتی مشخص شد . كره (3 ـ 4) از عربستان باخت و برای سومین بار نایب قهرمان آسیا شد .

کره در سه دوره اخیر همواره در جمع چهار تیم برتر جام حضور داشته است اما حاصل این ادوار ، یک نایب قهرمانی در دوره پیش و عناوین سومی سالهای 2007 و 2011 بوده است . درست مثل سال 2000 . آیا طلسم قهرمان نشدن کره در امارات می شکند ؟

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید