اطلاعات فوتبالی

 تیم ملی ایران و حسرت 5 برد پیاپی در جام ملت های آسیا

تیم ملی ایران و حسرت 5 برد پیاپی در جام ملت ها / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

1393 IRAN BAHRAIN 2 0 4  تیم ملی ایران و حسرت 5 برد پیاپی در جام ملت های آسیا

بهترین رکورد ایران در کسب پیروزی های متوالی ، مربوط به سال 1972 است که ایران پنج بازی پیاپی را با برد به پایان رساند . اما قبل و بعد از این رکورد ، ایران هرگز نتوانست چنین آماری را از خود برجای گذارد .

در مسابقات 1968 ، ایران چهار بار در بازی ها به میدان رفت و به رکورد 4 برد پیاپی در یک دوره جام دست یافت . ایران در جام ملت های 1972 نیز هر پنج بازی پیاپی خود را با پیروزی پشت سر گذاشت . تیم ملی کشورمان در دوره بعد بازی ها هم چهار مسابقه پیاپی انجام داد و با چهار برد پیاپی ، تعداد بردهای پیاپی خود در مسابقات جام ملت های آسیا را به عدد 13 رساند .

1393 IRAN UAE 1 0  تیم ملی ایران و حسرت 5 برد پیاپی در جام ملت های آسیا

در جام ملت های 1980 روند بردهای پیاپی ایران ادامه نیافت و تیم پس از دو تساوی مقابل سوریه و چین در دو دیدار ابتدایی خود ، تنها دو برد مقابل بنگلادش و کره شمالی کسب کرد و آن گاه در برابر کویت شکست خورد .

در مسابقات 1984 ، باز هم تعداد بردهای ایران از دو بازی پیاپی فراتر نرفت و تیم کشورمان با وجود به ثمر رساندن 5 گل در دو مسابقه مقابل امارات و چین ، در طول تورنمنت پیروزی دیگری کسب نکرد و چهار مسابقه خود در برابر هند ، سنگاپور ، عربستان و کویت را در وقت قانونی با تساوی به پایان رساند .

ایران در جام ملت های 1988 هم تنها دو مسابقه را با پیروزی پشت سر گذاشت و شاگردان پرویز دهداری پس از برد مقابل قطر، در برابر ژاپن به تساوی رسید و آن گاه امارات را شکست داد ، تیم ملی پس از آن دیگر طعم برد در بازی ها را کسب نکرد و حتی برد مقابل چین در ضربات پنالتی حاصل شد .

1393 IRAN BAHRAIN 2 0 2  تیم ملی ایران و حسرت 5 برد پیاپی در جام ملت های آسیا

تنها برد سال 1992 هم در برابر کره شمالی کسب شد و ایران به دنبال آن در دو مسابقه پیاپی از رسیدن به پیروزی بازماند و با کسب تنها یک امتیاز مقابل امارات و ژاپن از صعود بازماند .

ایران در سال 1996 پس از دو دهه به رکورد سه برد پیاپی دست یافت . شاگردان محمد مایلی کهن ابتدا از عراق شکست خوردند و پس از برد ( 3 – 1 ) برابر تایلند ، در برابر عربستان و کره جنوبی 9 گل به ثمر رساندند . با ابن حال با کشیده شدن بازی های نیمه نهایی و رده بندی به ضربات پنالتی فرصت تکرار رکورد 1972 از دست رفت .

در سال 2000 هم تیم ایران مسابقات خود را به صورت یکی درمیان برد و بعد از برد مقابل لبنان میزبان ، در برابر تایلند ( 1 – 1 ) متوقف شد و پس از پیروزی ( 1 – 0 ) در برابر عراق ، مقابل کره جنوبی شکست خورد .

تیم سال 2004 هم نتوانست مسابقات خود را به صورت پیاپی با پیروزی به پایان رساند . شاگردان برانکو پس از برد ( 3 – 0 ) برابر تایلند ، دو مسابقه با عمان و ژاپن را با تساوی به پایان رساندند و پس از برد ( 4 – 3 ) از کره جنوبی ، در وقت قانونی برابر چین به تساوی رسیدند و آن گاه بحرین را ( 4 – 2 ) از پیش روی برداشتند .

1393 IRAN BAHRAIN 2 0  تیم ملی ایران و حسرت 5 برد پیاپی در جام ملت های آسیا

تیم سال 2007 کشورمان هم موفق نشد در دو مسابقه پیاپی به برد دست یابد . دو پیروزی شاگردان امیرقلعه نوعی در دیدار اول ( برابر ازبکستان ) و دیدار سوم ( مقابل مالزی ) به دست آمد و سرانجام در آخرین حضور کشورمان در جام ملت ها ، ایران به رکورد 3 برد پیاپی دست یافت و برای اولین بار مرحله گروهی را با 9 امتیاز به پایان رساند . شاگردان افشین قطبی با پیروزی برابر عراق ( 2 – 1 ) ، کره شمالی ( 1 – 0 ) و امارات ( 3 – 0 ) پس از 35 سال اولین تیم ایران بودند که سه مسابقه ابتدایی خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند .
ایران با سه بردی که در بازی های 2015 کسب کرد ، برای دومین بار پیاپی صاحب 9 امتیاز در مرحله گروهی شد و در آستانه تکرار رکوردهای دهه 70 خود قرار گرفت . اما تساوی مقابل عراق و باخت در ضربات پنالتی سبب شد تا یک بار دیگر ، ایران از رسیدن به این تعداد برد پیاپی بازماند .

 

اختصاصی آسمونی

تازه های آسمونی

سرمربی تیم ملی به زودی معرفی خواهد شد

شهاب نظری فر

مربی فرانسوی به نیمکت تیم ملی فوتبال ایران نزدیک شد

طاهره رضایی

هزینه ۳.۵میلیاردی سرود تیم‌ ملی در جام جهانی

طاهره رضایی

آیا قطر جام ملت‌ها را پس می‌دهد؟

طاهره رضایی

مونتلا گزینه جدید برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران

شهاب نظری فر

خامس رودریگز ؛ مشهورترین ستاره حال حاضر تیم ملی کلمبیا

ندا رحیمی

نظر شما چیست؟