معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ژاپن

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ ژاپن/ اختصاصی آسمونی – مهدي زارعی

آمار عجيب سامورايي‌‌ها : 2 شكست در هفت دوره!

 

ژاپن در يك نگاه

لقب : سامورايي‌هاي آبي

بالاترين سازمان فوتبالي : اتحاديه فوتبال ژاپن ( Japan Football Association )

بهترين عنوان در رنكينگ فيفا : 9 ( فوريه 1998 )

بدترين عنوان در رنكينگ فيفا : 66 ( دسامبر 1992 )

اولين بازي رسمي : ژاپن ( 0 – 5 ) چين ( 9 مي 1917 در توكيو- ژاپن )

بهترين پيروزي : ژاپن ( 15 ـ 0 ) فيليپين ( 27 دسامبر 1967 در « توكيو » )

بدترين شكست : ژاپن ( 2 ـ 15 ) فيليپين ( 10 دي 1917 در « توكيو » ژاپن )

بيشترين بازي ملي : يوشيتو اندو ( 148 بازي )

بيشترين گل ملي : كونيشيكه كاماموتو ( 80 گل )

استاديوم ملي : سايتاما

علامت اختصاري در فيفا : JPN

مربي : هاجیمه موری یاسو

هاجیمه موری یاسو- سرمربی تیم

اولين حضور ژاپن : مقام دهم بين ده تيم

ژاپني‌‌ها در سال‌هاي 1968 و 1976 براي رسيدن به جام ملّت‌‌ها تلاش كردند كه هر دو بار ناكام شدند . وقتي تيم در سال 1988 براي نخستين بار بخت حضور در بازي ‌ها را به دست آورد ، همچنان در بين قدرت‌هاي آسيا به شمار نمي‌آمد . تيم در چهارمسابقه مقدماتي به ميدان رفت و پس از شكست ( 0 ـ 1 ) به كويت ، با اردن ( 1 ـ 1 ) مساوي كرد و مقابل مالزي ( 1 ـ 0 ) و پاكستان ( 4 ـ 1 ) پيروز شد ، پايين‌تر از كويت و به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به اردن به جام ملّت‌هاي قطر رسيد. در روز سوم دسامبر 1988 سامورايي‌‌ها در نخستين‌بازي خود در جام ملت‌‌ها با ايران به تساوي ( 0 ـ 0 ) رسيدند و آن‌گاه ( 2 ـ 0 ) به كره‌جنوبي باختند پس از آن هم دو باخت ديگر در انتظار ژاپن بود : ( 0 ـ 1 ) مقابل امارات و ( 0 ـ 3 ) از قطر . ژاپن بدون گل زده و با كمترين امتياز بين ده تيم شركت كننده به كار خود خاتمه داد !

خاطره‌اي ماندگار از ايران

ژاپن در سال 1992  ميزبان جام ملّت‌‌ها بود و براي نخستين بار پس از 69 سال ، مربي‌گري تيم خود را به يك غيرژاپني واگذار كرد ؛ هانس اوفت هلندي 45  ساله ،‌ زماني سرمربي تيم ملّي جوانان هلند بود و مدتي در ليگ ژاپن مربيگري كرده بود. ژاپن با هدايت او در اولين بازي با امارات به تساوي ( 0 ـ 0 ) دست يافت و آن‌گاه در دقيقه 80  مسابقه با كره‌شمالي از شكست گريخت . « ماساشي ناكاياما » اولين گل تاريخ ژاپن در جام ملّت‌‌ها را به ثمر رساند . به اين ترتيب مسابقه روز سوم نوامبر در برابر ايران به نبرد مرگ و زندگي بدل شد . ايران با تساوي ( 0 ـ 0 ) نيز صعود مي‌كرد و با تدابير دفاعي به جنگ ژاپن آمد . از دقيقه 53  و با ده نفره شدن ايران ، بازي كاملاً يكطرفه شد و سرانجام در دقيقه 87 « كازويوشي ميورا » تك گل بازي را به ثمر رساند . ژاپني‌‌ها كه اولين بازي خود در جام ملت‌‌ها را با ايران برگزار كرده بودند اولين برد خود در جام ملت‌‌ها را نيز مقابل ايران به دست آوردند و راهي نيمه نهايي شدند .

لوگوی فدراسیون فوتبال ژاپن

افتخاري كه روحيه مردم را تغيير داد

وقتي ژاپن در نيمه نهايي مقابل چين ايستاد 15  هزارتماشاگر به استاديوم هيروشيما آمدند تا نبرد دو شرقي را ببينند . چين در دقيقه اول به گل رسيد . امّا ژاپن در نيمه دوم به بازي بازگشت و از دقيقه 70  بازي ( 2 ـ 2 ) شد . تا آن كه ناكاياما در دقيقه 84  گل سوم ژاپن را به ثمر رساند و تيم آماده مسابقه هشتم نوامبر شد . ديدار فينال در حالي با عربستان برگزار مي‌‌شد كه در ساعت 14:35 و با سوت آغاز بازي ، 60  هزار نفر به استاديوم « بيگ آرچ » آمده بودند . تنها پنج روز قبل از آن، مجموعاً 37 هزار نفر به همين استاديوم آمده بودند . فوتبال مي‌رفت كه ژاپن را تسخير كند و وقتي تيم با تك گل « تاكويا تاكاگي » عربستان را شكست داد ، فوتبال ژاپن را فتح كرد و ژاپن آسيا را .

معجزه جادوگر فرانسوي در ژاپن

پس از جام جهاني 1998 ، فيليپ تروسيه فرانسوي سطح فوتبال ژاپن را از آسيا بالاتر برد . تيم تروسيه جام ملت‌هاي 2000  را با گلباران عربستان آغاز كرد و در روز 14  اكتبر ( 4 ـ 1 ) عربستان را در هم كوبيد . برد ( 8 ـ 1 ) مقابل ازبكستان در شرايطي به دست آمد كه دو بازيكن ژاپني ( آكينوري نيشي زاوا ـ نائوهيروتاكاهارا ) در اين بازي هت تريك كردند ؛ اتفاقي كه در تاريخ جام ملت‌‌ها هرگز رخ نداده بود . تساوي ( 1 ـ 1 ) با قطر ، تيم را صدرنشين گروه كرد و آن‌گاه سه برد مقابل عراق ( 4 ـ 1 ) چين ( 3 ـ 2 ) و عربستان ( 1 ـ 0 ) مقتدرانه‌ترين قهرماني ژاپن در جام ملت‌‌ها را رقم زد . پس از آن تروسيه نتايج ماندگار ديگري برجاي نهاد كه عبارت بود از نايب قهرماني جام كنفدراسيون‌‌ها ( 2001 ) و صعود به يك هشتم نهايي جام جهاني ( 2002 )

یوتو ناگاتومو با سابقه 110 بازی ملی

تسليم‌ ناپذير مثل ژاپن

ژاپني‌‌ها پس از آن در دو دوره جام ملت‌‌ها ( 2004 و 2011 )  قهرمان شدند. در هر دو دوره از همان آغاز در شمار مدعيان بودند . امّا آن‌چه آنها را قهرمان كرد تركيبي بود از شانس ، اراده ، تسليم‌ناپذيري و حفظ روحيه حتي در واپسين لحظات ، در يك چهارم نهايي  2004 ، ناكامورا و آلكسي دوپنالتي ابتدايي ژاپن مقابل اردن را از دست دادند امّا كار به ضربات ششم و هفتم رسيد و سرانجام ژاپن ( 4 ـ 3 ) برد !

در نيمه‌نهايي همان مسابقات تيم در دقيقه 85 از بحرين عقب افتاد . اما در دقيقه 90 به گل تساوي رسيد و سرانجام ( 4 ـ 3 ) برد ! پس از كسب عنوان چهارمي در سال 2007 ، تيم فاتح مسابقات 2011 شد . در حالي كه در مرحله گروهي تا دقيقه 2+90 از اردن عقب بود ، اما سرانجام  به تساوي ( 1 ـ 1 ) رسيد . در بازي با سوريه با اشتباه مسلم‌داور ( محسن تركي ) يك گل خورد و ده نفر نيز شد . اما سرانجام ( 2 ـ 1 ) پيروز .

برد ( 3 ـ 2 ) در مرحله يك چهارم نهايي مقابل قطر در حالي بدست آمد كه تيم ده نفره بود و ( 2 ـ 1 ) نيز عقب . پس از آن نوبت به برد مرحله نيمه نهايي در برابر كره‌جنوبي رسيد . آن هم در شرايطي كه كره‌جنوبي در دقيقه 120 به گل تساوي رسيده بود و از نظر روحي بسيار برتر از سامورايي‌هاي بود . با اين حال عملكرد ژاپن در ضربات پنالتي خيره‌كننده بود و ( 3 ـ 0 )  پيروز شد .

آخرین بازی ژاپن با برد ( 1 – 0 ) مقابل استرالیا همراه شد و چهارمین قهرمانی در آسیا . تا سامورایی ها به پرافتخارترین تیم تاریخ رقابت ها بدل شوند .

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید