چهره‌ ها در «نگاه نو» فیلم فجر رقابت می‌کنند / هدیه تهرانی و بابک حمیدیان رکورد دار بازی در این بخش

به گزارش آسمونی:بخش «نگاه نو» جشنواره فیلم فجر اگرچه محل رقابت کارگردان‌هایی است که اولین تجربه فیلمسازی خود را پشت سرگذاشته‌اند اما امسال به رقابت میان چهره‌های سرشناسی هم تبدیل شده است.

با انتخاب فیلم‌های بخش نگاه نو سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر توسط احمد امینی، محمد علی حسین‌نژاد، حسن خجسته، شاهرخ دولکو، بهروز شعیبی، حسین کرمی و رضا مقصودی 10 فیلم به جشنواره راه‌ یافته‌اند که بیشتر آن‌ها کارگردان‌هایی شناخته شده‌ای دارند.

علاوه بر کارگردان‌ها، بازیگران مطرحی هم در این فیلم‌ها بازی کرده‌اند که برخی از آن‌ها طبق روال چند سال قبل‌شان از حضور در فیلم‌های اول کارگردان‌های جوان ابایی ندارند و اتفاقا حمایت هم می‌کنند.

در این بین بابک حمیدیان با بازی در سه فیلم و هدیه تهرانی با دو فیلم پیشتاز هستند.

«پالتو شتری»

مهدی علی‌میرزایی کارگردان فیلم «پالتو شتری» از فیلمسازان راه یافته به جشنواره امسال است که در اولین تجربه سینمایی‌اش سراغ ساخت یک فیلم کمدی به تهیه‌کنندگی مجید شیخ‌انصاری رفته است.

این فیلم درباره یک دانشجوی رشته فلسفه است که پالتویی از پدرش به ارث برده و به پوشیدن آن وابسته شده است.

سام درخشانی، بانیپال شومون، بهاره کیان افشار، لیندا کیانی، شاهرخ فروتنیان، افسانه چهره آزاد، پریوش نظریه، علیرضا مهران، طوفان مهردادیان و رضا شیخ انصاری از بازیگران این فیلم هستند.

«جان‌دار»

فیلم بعدی بخش نگاه نو جشنواره امسال، «جان‌دار» به تهیه‌کنندگی کامران مجیدی است که توسط دو کارگردان یعنی حسین امیری‌دوماری ‌و پدرام پورامیری به طور مشترک ساخته شده است.

در این فیلم فاطمه معتمدآریا، حامد بهداد، باران کوثری، جواد عزتی، مسعود کرامتی، علی شادمان، گیتی قاسمی، محمدعلی محمدی و امیراحمد قزوینی بای کرده‌اند و در خلاصه داستان آن آمده است:‌ «بخدا اگه یه بار دیگه بگین شام چی شد، غذا چیه، همین وسط خودم رو دار می‌زنم که غذاخوردن یادتون بره. بابا از گشنگی نمردین که!؟»

«حمال طلا»

اما یکی از فیلم‌ اولی‌های مطرح سی‌وهفتمین جشنواره فجر تورج اصلانی است که فیلم «حمال طلا» را به تهیه‌کنندگی منصور سهراب‌پور ساخته است.

تورج اصلانی که بیشتر در عرصه فیلمبرداری سینما فعالیت داشته و از جمله فیلم‌هایی که مدیر فیلمبرداری‌ بوده به «آشغال‌های دوست‌ داشتنی»، «بغض»، «فصل گرگدن»، «سوت پایان»، «خواب سفید»، «سن‌پطرزبورگ»  و «بدرود بغداد» می‌توان اشاره کرد، اولین فیلم سینمایی خود را با بازیگرانی همچون سعید آقاخانی، ژاله صامتی، امید روحانی و علیرضا مهران به جشنواره معرفی کرده است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است:‌ رضا، حمال طلا است. شغلش رساندن طلا و جواهرات از کارگاه به مغازه است. یک روز در مسیر از او دزدی می‌شود و او باید غرامت بپردازد. او از دوستش لویی کمک می‌گیرد اما نوسانات بازار تهران اوضاع او را بدتر می کند.

«دیدن این فیلم جرم است!»

رضا زهتابچیان دیگر فیلمساز تازه سینما است که «دیدن این فیلم جرم است!» را به تهیه‌کنندگی محمد حمزه‌زاده ساخته است.

در این فیلم لیندا کیانی، امید آقایی، حسین پاکدل و حمیدرضا پگاه بازی کرده‌اند و در خلاصه داستانش هم آمده است: «فقط یک فیلم پنج دقیقه‌ای می‌خواستم تا بعدا بتونم از زنم و دخترم دفاع کنم ولی امونم ندادند… صدای آژیراشون داره نزدیک می‌شه… الان مثل مور و ملخ می‌ریزن اینجا…»

«روزهای نارنجی»

یکی دیگر از فیلم‌های بخش نگاه نو جشنواره امسال اولین ساخته سینمایی آرش لاهوتی ـ مستندساز ـ است که در جشنواره‌های خارجی زیادی هم تا به حالا شرکت کرده و قرار است به زودی در جشنواره فیلم «پالم اسپرینگز» امریکا نمایش داده شود.

«روزهای نارنجی» به تهیه‌کنندگی علیرضا قاسمخان درباره «آبان»، زنی ۴۵ ساله است که واسطه استخدام کارگران فصلی است.

هدیه تهرانی، علی مصفا، مهران احمدی، علیرضا استادی، ژیلا شاهی، رویا حسینی، صدف عسگری، لیلی فرهادپور، اکرم علمدار، امین گلستانه و سیامک ادیب بازیگران این فیلم هستند

«زهر مار»

یکی دیگر از کارگردان‌های فیلم اولی و شناخته شده امسال سید جواد رضویان است که «زهر مار» را به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی ساخته است.

او همانند بیشتر آثار دیگری که در آن‌ها بازی کرده، فیلمی را در قالب طنز اجتماعی ساخته که سیامک انصاری، شبنم مقدمی، شقایق فراهانی، سیامک صفری، نسیم ادبی، برزو ارجمند، رضا رویگری، حسین محب اهری از جمله بازیگرانی هستند که در این فیلم حضور دارند.

نکته قابل توجه این فیلم فیلمبرداری تورج اصلانی است که خودش در مقام کارگردان هم در این بخش فیلم دارد.

در خلاصه داستان «زهرمار» آمده است: «حشمت: فکر نمی کردم تاوان اشتباهم رو با تو پس بدم، لیلا: زهرمار …»

«سونامی»

دیگر فیلمساز بخش نگاه نو میلاد صدرعاملی است که نامش به واسطه پدر (رسول صدرعاملی) آشناست. او یکی از کارگردان‌هایی است که پس از پدرش وارد این عرصه شده است و احتمالا امسال پدر و پسر هر دو در جشنواره فیلم خواهند داشت.

میلاد صدرعاملی که در اولین تجربه به تهیه‌کنندگی علی سرتیپی سراغ یک درام ورزشی رفته، در «سونامی» به چالش‌های رقابتی ورزشکاران پرداخته است.

 بهرام رادان، مهرداد صدیقیان، علیرضا شجاع نوری، رعنا آزادی‌ور، فرشته حسینی، علیرضا ورزنده، امیر شریعت، امیرمهدی ژوله و محمدرضا غفاری از بازیگران این فیلم هستند.

«مسخره باز»

یکی دیگر از چهره‌های امسال که اولین تجربه کارگردانی خود را روانه جشنواره فجر کرده، همایون غنی‌زاده است که بیشتر در عرصه تئاتر، یک کارگردان مطرح محسوب می‌شود.

کارگردان نمایش‌های «ملکه زیبایی لی‌نین»، «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» و «کالیگولا» که چند سال قبل هم در فیلم «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی بازی کرده بود، «مسخره‌باز» را به تهیه‌کنندگی علی مصفا ساخته است.

در این فیلم علی نصیریان، هدیه تهرانی، ‌فرهاد اصلانی، ‌صابر ابر، بابک حمیدیان، محسن حسینی، مهدی کوشکی، خسرو بامداد، ایرج ذبیحی بازی کرده‌اند.

در خلاصه داستان «مسخره باز» آمده است: «تو پرورشگاه صدام می کردند مسخره باز! اما من مشت محکمی حواله صورت یکیشون کردم تا داستان رو شروع کنم.»

«معکوس»

کارگردان فیلم اولی دیگری که سال‌هاست بازیگری در سینما را تجربه کرده پولاد کیمیایی است که اولین فیلم خود با نام «معکوس» را به تهیه‌کنندگی پدرش مسعود کیمیایی ساخته تا امسال جشنواره فجر بدون نام «کیمیایی» نباشد.

«معکوس» فیلمی اجتماعی و خانواده‌محور است که گفته شده صحنه‌های اکشن هم دارد. در این فیلم بازیگرانی همچون بابک حمیدیان، علیرضا کمالی، اکبر زنجانپور، شهرام حقیقت‌دوست و لیلا زارع بازی کرده‌اند.

«یلدا»

آخرین فیلم اولی جشنواره امسال مسعود بخشی است که «یلدا» را با موضوعی درباره عفو و گذشته ساخته است.

فیلم قبلی مسعود بخشی به نام «یک خانواده محترم» با توجه به برخی حواشی نتوانست پروانه نمایش بگیرد.

بخشی فیلم جدیدش را به تهیه‌کنندگی علی مصفا ساخته تا این بازیگر سینما علاوه بر بازیگری در این بخش، با تهیه دو فیلم در بخش نگاه نو سی‌وهفتمین جشنواره امسال حاضر باشد.

فرشته صدر عرفایی، بهناز جعفری، بابک کریمی، صدف عسگری در «یلدا» بازی داشته‌اند.

این فیلم داستان مریم کمیجانی زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش ناصر ضیا، به مرگ محکوم شده است در شب «یلدا» به استودیو برنامه تلویزیونی پربیننده آورده می‌شود تا توسط تنها فرزند مقتول، مونا ضیا بخشیده شود.

منبع: ایسنا

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید