نام های ماندگار جام ملت های آسیا ؛ داوری مسابقات

نام های ماندگار جام ملت های آسیا / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

داور مسابقات جام ملت های آسیا ؛ علیرضا فغانی 

داوری در فوتبال، مساله ای است که تنها در دهه های اخیر سازماندهی شده است و قوانین آن در سراسر جهان یکسان گشته است . با این وجود همین موضوع به ظاهر ساده، تا مدت ها علتی بزرگ برای مناقشه تیم های فوتبال بود تا جایی که در رقابت هایی چون جام جهانی و المپیک نیز اعتراض به داوری برخی از مسابقات مهم را نیمه تمام گذاشت یا به استانه تعطیلی کشاند .

استفاده آسیایی ها از انگلیسی ها

در اولین دوره جام ملت های آسیا رقابت ها به صورت دوره ای برگزار می شد و به این ترتیب خبری از مسابقه فینال در رقابت ها نبود . در این رقابت ها دو داور انگلیسی به نامهای اچ . آ . شپرد و تامی تاکر حضور داشتند که قضاوت اولین دیدار تورنمنت به شپارد واگذار شد .

چهار سال بعد هم مسابقات با شرکت چهار تیم به شکل دوره ای برگزار شد که قضاوت سه مسابقه به یوزو یوکویاما ژاپنی واگذار شد ؛ از جمله دیدار حساس دو تیم کره جنوبی و رژیم اشغالگر قدس که قهرمان و نایب قهرمان مسابقات شدند .

داود نصیری یک استثنا در فوتبال اسیا

در فوتبال آسیا کمتر داوری مثل داود نصیری بود که توانایی قضاوت مسابقات بین المللی را دارا بود . در سومین دوره مسابقات و در مسابقه تیم های کره جنوبی و هند ، وی داور مسابقه بود . در آن مسابقات ، بازی ها توسط دو داور مالزیایی ، یک داور تایلندی و داود نصیری قضاوت شد . آخرین مسابقه این تورنمنت در سوم ژوئن برگزار شد و یک بار دیگر قضاوت به نصیری واگذار شد که با 12 سال سابقه داوری در مسابقات بین المللی بهترین گزینه برای این کار به شمار می آمد .

تصمیم ماندگار داور هندی

جام ملت های 1968 در ایران برگزار شد ولی خبری از داوران کشورمان در مسابقات نبود . در این رقابت ها حساس ترین دیدار ، بین ایران و رژیم اشغالگر قدس برگزار شد ؛ مسابقه ای که در آخرین روز انجام می شد و یک تساوی ایران را قهرمان می کرد اما شکست ایران ، قهرمانی حریف را رقم می زد . AFC  برای قضاوت این بازی از آلکس ژوزف واز هندی استفاده کرد و همین داور با کمک خط نگهدار خود ، ضربه سر همایون بهزادی را که مدافعان حریف از دروازه بیرون کشیدند گل اعلام کرد . امری که زمینه ساز برد ( 2 – 1 ) و قهرمانی ایران شد .

سپرده شدن بازی ها به آسیایی ها

از سال 1992 بود که بازی های مهم مجددا به داوران آسیایی سپرده شد ؛ البته به جز برخی از بازی های مرحله مقدماتی که با توجه به تفاهم نامه امضا شده بین کنفدراسیون قاره های مختلف ، داوران غیر آسیایی سوت می زدند . به این ترتیب تنها دو بازی به ناجي الجويني‎ تونسی رسید و یک دیدار هم توسط بادارا سه نه ( از سنگال ) قضاوت شد . در این رقابت ها حذف ایران در دور اول ، این فرصت را نصیب نماینده کشورمان ( حسین خوشخوان ) ساخت که در نیمه نهایی سوت بزند . اما داور فینال جمال الشریف سوری بود که تا آن زمان در دو جام جهانی نیز سوت زده بود .

داوران ایرانی در جام ملت ها

به جز داود نصیری و علیرضا فغانی ، هیچ داور ایرانی فرصت حضور در مراحل پایانی جام ملت ها را به دست نیاورده است .

تنها حسین خوشخوان در نیمه نهایی 1992 مسابقه ژاپن و چین را سوت زد و در دوره قبل ، حسن کامرانی فر کمک داور مسابقه نیمه نهایی ژاپن و کره جنوبی بود . علی خسروی هم در جام ملت های 2000 در پنج دیدار کمک داور بود اما به مراحل بالای جام نرسید . مسعود مرادی هم با وجود دوری در دو دوره ( 2000 و 2004 ) توفیقی کسب نکرد و در دوره پیش هم محسن ترکی در مسابقات ژاپن و سوریه چنان جنجال به پا کرد که با کمک نیروهای امنیتی از استادیوم خارج شد !

اما در سال 2015 کدام داوران رقابت ها را قضاوت کردند ؟

نگاهی به داوران مسابقات در جام ملت های آسیا 2015

به جز داوران ذخیره تورنمنت که عبارت‌ بودند از : موهد امیرول ایزوان ( مالزی ) ، هتیكام كانامگه پررا ( سری‌لانكا ) نگ چیو كوك ( ویتنام )و پیشاپیش مشخص بود که قضاوت هیچ دیداری به ان ها واگذار نخواهد شد ، دیگر داوران همگی حداقل در یک دیدار سوت زدند . این داوران عبارت بودند از :

بن ویلیامز ( استرالیا )

متولد 14 آوریل 1977 ـ ورود به لیست داوران فیفا از 2005

ایران و بحرین ، ازبکستان و عربستان ، ایران و عراق

ریوجی ساتو ( ژاپن )

متولد 16 آوریل 1977 ـ ورود به لیست داوران فیفا از 2009

عمان و استرالیا ، ایران و امارات ، کره جنوبی و عراق

جونگ ـ هایه ئوك كیم ( كره جنوبی )

متولد 31 مارچ 1983 ـ ورود به لیت داوران فیفا 2009

امارات و قطر ، فلسطین و اردن ، چین و استرالیا

پیتر الری ( نیوزلند )

متولد 3 مارچ 1972 ـ ورود به لیست داوران فیفا 2003

کره جنوبی و عمان

عبدالله الهلالی ( عمان )

متولد 1 ژانویه 1970 ـ ورود به لیست لیگ داوران فیفا از 2002

کره شمالی و عربستان ، قطر و بحرین

عبدالرحمان عبدو ( عربستان )

متولد 1 اكتبر 1972 ـ ورود به لیست داوران فیفا از 2004

ژاپن و فلطسین ، چین و کره شمالی ،

روشن ایرماتوف (ازبكستان)

متولد 9 آگوست 1977 ـ ورود به لیست داوران فیفا از 2003

استرالیا و کویت ، ایران و قطر ، ژاپن و اردن ، استرالیا و امارات

نواف شكرالله ( بحرین )

متولد 13 اكتبر 1976 ـ ورود به لیست داوران فیفا از 2008

ازبکستان و کره شمالی ، استرالیا و کره شمالی ، عراق و امارات

علیرضا فغانی ( ایران )

متولد 21 مارچ 1978 ـ ورود به لیست داوران فیفا از 2008

عربستان و چین ، کویت و کره جنوبی ، ژاپن و عراق ، ژاپن و امارات ، کره جنوبی و استرالیا

 

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید