واعظ آشتیانی: ورزش ایران ورشکسته است

به گزارش آسمونی:قائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی با بیان اینکه در سال های گذشته هیچ بستری برای خصوصی سازی در ورزش انجام نشده است، گفت: ورزش ایران ورشکسته است و اگر دولت ها از باشگاه ها حمایت نکنند، آنها توانایی انجام کارهای روزمره خود را ندارند.

امیر رضا واعظ آشتیانی روز شنبه در رابطه با خصوصی سازی در ورزش و تصویب خصوصی شدن باشگاه های پرسپولیس و استقلال در هیات دولت گفت: برای خصوصی سازی در ورزش یا در هر بخش دیگری باید ابتدا برنامه ریزی لازم صورت گیرد و بستر مورد نیاز مهیا شود تا از چاله به چاه نیفتیم.

وی با طرح این سوال که وقتی در ورزش هیچ زیر ساختی برای خصوصی سازی نداریم، با چه منطقی بدنبال حضور بخش خصوصی هستیم؟، ادامه داد: مطمئن باشید هیچ فردی از بخش خصوصی با این منطق وارد ورزش نخواهد شد مگر برای مطرح کردن خودش که این مساله نیز بسیار خطرناک است.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران گفت: علاقه شخصی به این 2 باشگاه، دلیلی قانع کننده برای مالکیت این 2 باشگاه نیست و من صلاح نمی دانم باشگاه را به چنین افرادی واگذار کنیم.

وی تصریح کرد: در ورزش ایران، مساله ای به نام اقتصاد ورزش وجود ندارد و به همین دلیل فعلا مجاز به خصوصی سازی در آن نیستیم. ورزش ما ورشکسته است و اگر دولت از باشگاه ها حمایت نکند آنها توانایی انجام کارهای روزمره خود را هم ندارند.

واعظ آشتیانی در خصوص اینکه مدیران پرسپولیس و استقلال مدعی داشتن حامی مالی 50 میلیاردی هستند، اظهار داشت: آنها به خوبی می دانند این حامی مالی با حمایت دولت در کنار آنها قرار گرفته و قطعا در زمان خصوصی شدن این حامی حاضر به ادامه همکاری با آنها نیست.

وی افزود: از دوستانی که بدنبال خصوصی سازی در این 2 باشگاه هستند خواهش می کنم کمی بیشتر از نظر کارشناسان بهره ببرند زیرا اطمینان دارم با ادامه این شرایط قطعا سال ها بعد، مسئولان امروز منتقد خصوصی سازی در ورزش خواهند بود.

قائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی در رابطه با اینکه آیا مخالف خصوصی سازی در ورزش است یا نه، گفت: به هیچ عنوان مخالف خصوصی سازی در هیچ حوزه ای نیستم اما مخالف خصوصی سازی باشگاه های ورزشی بدون مطالعه هستم.

وی تاکید کرد: خصوصی سازی در شرایط فعلی عقلانی نیست زیرا هیچ زیر ساختی برای این کار وجود ندارد.

واعظ آشتیانی در خصوص اینکه آیا با پرداخت حق پخش تلویزیونی به باشگاه ها، امکان خصوصی سازی وجود دارد، اظهار داشت: در این شرایط هم این 2 باشگاه توانایی خصوصی شدن را ندارند. مالک آینده سرخابی ها شاید برای یک فصل هم توانمندی اداره کردن آنها را نداشته باشد.

وی ادامه داد: سوال من از مردم و مسئولان این است که چرا فکر می کنند با خصوصی شدن پرسپولیس و استقلال مشکلات این 2 باشگاه برطرف خواهد شد؟ دلیل این موضوع آن است که تصور می شود مدیرانی که تا امروز در راس این 2 باشگاه قرار گرفتند بسیار ناتوان بوده و باعث ایجاد چنین تصوری شدند.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: این مشکل به دولت فعلی ارتباطی ندارد و از گذشته هر دولتی که برسر کار آمده در انتخاب مدیران این 2 باشگاه اشتباهات زیادی انجام داده است.

وی افزود: مطمئن باشید اگر 2 مدیر توانمند در راس این پرسپولیس و استقلال قرار گیرند، آن زمان وزارت ورزش می تواند آنها را به شکل اصولی به بخش خصوصی واگذار کند. امیدوارم روزی مسئولان ورزش این 2 باشگاه را به بخش خصوصی واگذار کنند که به توانمندی کامل رسیده باشند و انجام این کار در زمان ورشکستگی اشتباه بزرگی است.

واعظ آشتیانی ادامه داد: متاسفانه از گذشته نگاه اشتباهی در کشور وجود داشته و هر سازمانی که در اداره خود ناموفق بوده را به بخش خصوصی واگذار کرده اند که این موضوع آسیب های جدی به آن سازمان وارد کرده است.

وی افزود: فراموش نکنید که باشگاه نفت و راه آهن تهران با سهمیه لیگ برتری به بخص خصوصی واگذار شدند و امروز آنها نابود شده اند.

منبع: ایرنا

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید