فضای مجازی سالم، مفید و ایمن جهت اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی

فضای مجازی امروزه یکی از مهمترین موضوعات در همه جهان به ویژه در ایران تبدیل شده است. آسمونی در این بخش متن مصوبه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن جهت اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی را شرح می دهد.

فضای مجازی سالم، مفید و ایمن جهت اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی

مصوبه دوم جلسه بیست و دوم مورخ 1393/12/10 شورای عالی فضای مجازی با موضوع “توسعه فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن”، که به استحضار مقام معظم رهبری (مدظله العالی) رسیده است، طی نامه شماره 94/100151/ش در تاریخ 1394/01/30 توسط دبیر شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شد.

تعریف فضای مجازی سالم، مفید و ایمن؛ فضایی است متشکل از شبکه‌های ارتباطی که در آن محتوا و خدمات مفید در چارچوب مبانی و ارزش‌های اسلامی و قوانین و مقررات کشور ارائه می‌شود و کاربران می‌توانند براساس ویژگی‌های جمعیتی (از قبیل سن٬ جنس٬ شغل و تحصیلات) از محتوا و خدمات موردنیاز بهره‌مند شوند و حتی‌الامکان در برابر محتوا و رفتارهای آسیب‌زا محفوظ بمانند.

هدف توسعه فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن؛ ایجاد و توسعه داوطلبانه٬ مشارکتی و قابل مدیریت «فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن» در جهت:

الف) تولید و توزیع محتوا و خدمات سالم٬ مفید و ایمن موردنیاز؛

ب) ممانعت از نشر محتوا و خدمات مضرّ و ناسالم و ناایمن.

طرح جامع توسعه فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن؛ براساس تعریف و اهداف مصوب شورا در خصوص توسعه «فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن» به شرح فوق٬ مرکز ملی فضای مجازی کشور مکلّف است چارچوب اقدامات٬ ضوابط و معیارهای خدمات و محتوای «طرح جامع توسعه فضای مجازی سالم٬ مفید و ایمن» را طراحی و جهت تصویب به شورای عالی فضای مجازی کشور ارائه و به طور سالانه چارچوب٬ ضوابط و معیارهای خدمات و محتوای مربوط به آن را به‌روزرسانی کند و به صورت مستمر٬ گزارش چگونگی پیشرفت این مصوبه را به شورای عالی ارائه نماید.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید