اگر برای کارت سوخت ثبت نام نکرده‌اید حتما بخوانید

با اعلام شرکت پخش فراورده‌های نفتی، مهلت ثبت نام کارت سوخت که در روز ۲۴ آذر به پایان رسیده بود برای یک هفته دیگر تمدید شد. به این ترتیب کسانی که برای دریافت کارت سوخت ثبت نام نکرده‌اند تا ۱ دی ماه فرصت ثبت نام خواهند داشت. شما هم اگر تا کنون ثبت نام نکرده‌اید و یا پس از ثبت نام سوال‌هایی در ذهن‌تان دارید حتما این مطلب را تا انتها بخوانید تا جواب همه سوال‌هایتان را بگیرید.

چطور باید ثبت نام کرد؟
برای این کار شما می‌توانید از طریق وبسایت درگاه ملی خدمات دولت به آدرس https://www.mob.gov.ir و یا برنامه موبایلی دولت همراه که چندی است نسخه آزمایشی آن منتشر شده است اقدام کنید. همچنین اگر گوشی موبایل شما اندرویدی است یک راه راحت‌تر دارید و می‌توانید از اپلیکیشن باجه شهروندی استفاده کرده و به راحتی برای ثبت نام کارت سوخت اقدام کنید. می‌توانید این اپلیکیشن را به آسانی از همینجا دانلود کنید:

مراحل ثبت نام چگونه است؟

مراحل ثبت نام به این صورت است که ابتدا شما باید شماره موبایلی که خودروی شما با آن در پلیس راهور ثبت شما است را وارد کنید. سپس کدی به این شماره پیامک می‌شود که با استفاده از آن کد می‌توانید مراحل ثبت نام را ادامه دهید.

در ادامه لیست حساب‌های بانکی که به اسم شما وجود دارد را می‌بینید و می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. به این ترتیب کارت عابربانک آن حساب به عنوان کارت سوختتان فعال شود. پس از آن با ثبت اطلاعات درخواستی می‌توانید برای فعال‌سازی کارت سوخت اقدام کنید.

بعضی از شهروندان در ثبت نام دچار مشکل می‌شوند. یکی از شایع‌ترین مشکلات آن است که کد ملی آنها با شماره موبایلی که وارد می‌کنند همخوانی ندارد و آنها نمی‌توانند وارد مراحل بعدی ثبت نام شوند. این دسته از شهروندان و کسانی که به هر دلیل موفق به ثبت نام اینترنتی یا از طریق USSD نمی‌شوند باید به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنند.

بعد از ثبت نام چه اتفاقی می‌افتد؟
بعد از ثبت نام هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد! و شما باید منتظر اطلاعیه‌های بعدی باشید تا کارت‌های سوخت فعال شود. سامانه بخشی با عنوان «پیگیری ثبت نام کارت سوخت» دارد که به وسیله آن می‌توانید از اینکه به درستی ثبت نام کرده‌اید مطمئن شوید و آن را مجدد بررسی کنید. این کار را هم می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن باجه شهروندی به راحتی انجام دهید. از یک تاریخ مشخص در آینده نزدیک، سوخت‌گیری فقط با کارت‌های سوخت امکان‌پذیر خواهد بود و کسی در پمپ بنزین‌ها بدون کارت نمی‌تواند سوخت‌گیری کند. تاریخ دقیق اجرایی شدن این طرح هنوز اعلام نشده است ولی به احتمال قوی زمانی اواسط دی‌ماه یا حداکثر اوایل بهمن خواهد بود.

برای بازیابی رمز عبور چه باید کرد؟

بسیاری از مردم کارت سوخت دارند اما رمز آن را فراموش کرده‌اند. این افراد نیازی به ثبت نام کارت سوخت المثنی ندارند. درباره رمز هم بهتر است بدانید که رمز پیش فرض کارت‌های سوخت از گذشته ۴ رقم پایانی کد ملی مالک خودرو بوده است که البته ممکن است آن را عوض کرده باشید.

با این حال جای هیچ نگرانی نیست چرا که سخنگوی شرکت پخش فراورده‌های نفتی چند روز پیش اعلام کرد که پس از راه‌اندازی سیستم جدید سوخت‌گیری، همه دارندگان کارت سوخت در اولین مراجعه به پمپ بنزین و در زمان اولین ورود کارت سوختشان به دستگاه، فرصت تغییر رمز عبورشان را بدون نیاز به وارد کردن رمز قبلی خواهند داشت.

سهمیه بندی بنزین از چه زمانی شروع می‌شود؟

علت اصلی صدور کارت‌های سوخت جلوگیری از قاچاق بنزین بوده است که در ماه‌های اخیر و با افزایش نرخ دلار به یک صنعت جذاب تبدیل شده و شدت گرفته است. با کارت سوخت دیگر کسی نمی‌تواند در حجم بالا سوخت دریافت کند و این، کار را برای قاچاقچیان دشوار می‌کند. بنابراین هدف اول از صدور مجدد کارت سوخت که چند سالی بود فراموش شده بود همین است.

اما مسئله دیگری که وجود دارد این است که با افزایش قیمت دلار قیمت واقعی بنزین هم افزایش یافته است. به این ترتیب گران شدن قیمت بنزین دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد!

دولت اعلام کرده است که فعلا هیچ برنامه‌ای برای گران کردن بنزین ندارد ولی خبرها از مجلس حاکی از آن است که دولت و نمایندگان مجلس در حال بررسی کردن طرح‌هایی برای بنزین دو نرخی هستند. پس احتمال دارد از چند ماه دیگر بنزین دوباره سهمیه‌بندی شود.

به این ترتیب احتمالا همه دارندگان کارت سوخت یک سهمیه چند ده لیتری بنزین هزار تومانی خواهند داشت و مازاد بر آن را می‌توانند با نرخ آزاد دریافت کنند. البته هنوز هیچ چیز درباره این نرخ آزاد و مقدار سهمینه هزار تومانی اعلام نشده، همچنان که اصل سهمیه‌بندی هم هنوز در حد گمانه‌زنی است.

اگر سوالات بیشتری درباره کارت سوخت داشتید و یا به دنبال دیگر خدمات دولتی از جمله سوابق بیمه، طرح ترافیک، استعلام ممنوع الخروجی و … بودید می‌توانید به سایت باجه شهروندی مراجعه کنید و ضمن دانلود آخرین نسخه این برنامه، از آخرین اخبار مطلع شوید.


نظر خودتان را ارسال کنید