نظارت تعزیرات بر بازار برای کاهش قیمت آجیل در شب یلدا

به گزارش آسمونی:گشت مشترک تعزیرات حکومتی در بازرسی از واحدهای صنفی مرتبط با اقلام شب یلدا، نظارت بر بازار را شدت بخشید و قیمت آجیل مخلوط را شکست به‌طوری‌که قیمت آجیل از 158 هزار تومان به 75 هزار تومان کاهش یافت.

طرح نظارت تعزیرات بر بازار شب یلدا از امروز آغازشده است و تا 30 آذر ادامه دارد. در این گشت که با حضور بهروز طالبیان، رئیس گشت‌های مشترک تعزیرات، امید شهرآبادی، رئیس شعبه 41 تعزیرات، کارشناسان اجرای احکام تعزیرات، کارشناسان بهداشت، بازرسان اصناف و نماینده نیروی انتظامی انجام شد، سه واحد صنفی رسیدگی شدند.

گشت ویژه نظارت بر بازار شب یلدا با سر زدن به خشکبارفروشی‌های مرکز شهر تهران قیمت و کیفیت کالاهای عرضه‌شده را بررسی شدند. بر اساس این گزارش، در یک واحد صنفی عرضه‌کننده شیرینی و خشکبار، قیمت آجیل مخلوط شب یلدا 158 هزار تومان برچسب قیمت داشت که به گفته بازرسان اصناف، قیمت این آجیل غیرمعقول بود و با توجه به کیفیت آجیل باید 75 هزار تومان عرضه می‌شد.

همچنین یک بسته کوچک آجیل تزیین‌شده 321 هزار تومان قیمت خورده بود که با بررسی‌های انجام‌شده با توجه به وزن و کیفیت آجیل‌ها، قیمت آن حدود 150 هزار تومان بود.

امید شهرآبادی، قاضی شعبه 41 تعزیرات در حاشیه این بازدید گفت: متأسفانه جرایم بازدارندگی لازم را ندارد و اکنون نه‌تنها در مورد آجیل و خشکبار بلکه در مورد بسیاری از اقلام علاوه بر تحریم خارجی دچار خود تحریمی هستیم و حقوق شهروندی مصرف‌کنندگان تضییع می‌شود.

وی اظهار داشت: اکنون بسیاری از تولیدکنندگان کالاهای داخلی به بهانه‌های مختلف از جمله افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها در حق مردم اجحاف می‌کنند. به نظر می‌رسد قوانین بازدارنده نیست. قانونی که هزینه متخلف را بالا نبرد، زمینه ارتکاب جرم را فراهم می‌کند.

در پایان این بازرسی، پرونده تخلف این واحد صنفی به ارزش 70 میلیون ریال تشکیل و برای بررسی به تعزیرات حکومتی ارجاع شد که جریمه آن دو تا پنج برابر ارزش تخلف خواهد بود همچنین با دستور قاضی تعزیرات، برچسب قیمت آجیل مخلوط از 175 هزار تومان به 75 تومان کاهش یافت.

طالبیان به فروشنده این واحد صنفی هشدار داد که بازرسان در این روزها به‌طور مرتب از مغازه‌ها بازدید می‌کنند و نباید قیمت کاسته شده دوباره افزایش یابد.

قیمت 340 هزارتومانی پسته

در یک خشکبارفروشی قیمت هر کیلو پسته اکبری اعلا 340 هزار تومان برچسب قیمت داشت همچنین مغز پسته خام و شور 360 هزار تومان بود و کمترین قیمت برای پسته 260 هزار تومان عرضه می‌شد.

آجیل مخلوط شب یلدا نیز 95 هزار تومان برچسب قیمت داشت که با بررسی‌های بازرسان و با توجه به کیفیت محصول، ارزش هر کیلو 75 هزار تومان اعلام شد.

انواع میوه خشک در بسته‌های فاقد مشخصات و علامت سیب سلامت هم در این واحد صنفی عرضه می‌شد که به گفته کارشناس بهداشت به دلیل نامشخص بودن فرایند تولید، غیربهداشتی تشخیص داده شد همچنین بازرسان اصناف قیمت میوه‌های خشک را بالا تشخیص کردند.

بازرسان با توجه به بالا بودن قیمت‌ها از فروشنده این واحد صنفی فاکتور خرید کالا درخواست کردند و بر اساس مشاهدات، فاکتور فاقد مشخصات و مهر بود و نامعتبر اعلام شد.

پس از بررسی‌های کارشناسان، بهروز طالبیان، رئیس گشت مشترک تعزیرات اعلام کرد که پرونده تخلف گران‌فروشی به ارزش 30 میلیون ریال برای این واحد صنفی تشکیل‌شده است که جریمه آن دو تا پنج برابر ارزش تخلف است.

طالبیان گفت: واحدهای صنفی باید سود متعارف را رعایت کنند و در خصوص نظارت به عرضه آجیل و خشکبار، اتحادیه و اصناف مسئول هستند و تعزیرات بر اساس گزارش تخلف با متخلفان برخورد می‌کند.

وی تصریح کرد: هدف اصلاح قیمت و نه جریمه واحد صنفی است و می‌خواهیم تا کالاها باقیمت واقعی به دست مشتریان برسد.

همچنین به دستور قاضی تعزیرات برچسب قیمت 95 هزارتومانی آجیل مخلوط به 75 هزار تومان کاهش یافت و مشتریانی که می‌خواستند این آجیل را تهیه کنند باقیمت کاهش‌یافته خرید کردند.

در بازدید دیگری نیز واحد صنفی به دلیل گران‌فروشی پسته، فندق، بادام و تخمه‌ژاپنی پرونده‌ای به ارزش 50 میلیون ریال تشکیل و به تعزیرات فرستاده شد که پس از بررسی جریمه آن مشخص خواهد شد.

رئیس گشت‌های تعزیرات اظهار داشت: شهروندان می‌توان صورت برخورد با هر نوع تخلف به سامانه 135 تعزیرات حکومتی یا 124 سازمان صنعت معدن تجارت اطلاع دهند تا شکایات در اسرع وقت موردبررسی قرار گیرد.

منبع: ایمنا

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید