17 دسامبر ، نخستين پرواز بشر با هواپيما (روز برادران رایت)

17 دسامبر سال 1903 میلادی در صحرای «كيتی هاک» ايالت كارولينای شمالی آمريكا برادران رايت (ارويل و ويلبر رايت) هواپيمایی را كه در كارگاه دوچرخه‌سازیشان بر پايه استفاده از مقاومت هوا ساخته بودند به پرواز درآوردند كه به عنوان نخستين پرواز بشر با هواپيما ثبت شده است.

پورتال آسمونی : پرواز بشر با بالون هوای گرم در چهارم ژوئن ۱۷۸۳ صورت گرفته بود. این بالون توسط دو برادر فرانسوی به نام‌های ژاک و ژوزف مون گلفیه، ساخته شده بود. بالون ساخت این دو برادر در نوامبر و دسامبر آن سال چند مسافر را هم حمل و در ارتفاع ۵۰۰ متری با سرعت ۲۲ کیلومتر در ساعت پرواز کرده بود.

در هفدهم دسامبر ۱۹۰۳، اولين هواپيمای موتور دار جهان، پس از بارها آزمايش و تجربه، سرانجام با موفقيت از زمين برخاست و نزدیک به یک دقيقه در فضا پرواز كرد. اين هواپيما توسط دو برادر به نام‏‌های ويلبر و ارويل رايت، ساخته شد و در ايالت كارولينای شمالی آمريكا آزمايش شد.

پورتال آسمونی : برادران رايت در ابتدا دوچرخه‌‏ساز بودند و با مشاهده پرواز هواپيماهای بدون موتور به پرواز علاقه‌‏مند شدند و سرانجام با پشتكار فراوان، موفق به ساخت و پرواز اولين هواپيمای موتوردار جهان شدند. آنها توانستند ماشين پرنده‏‌ای سنگين‌‏تر از هوا و دارای حجم بزرگ را ساخته و مورد آزمايش قرار دهند.

نخستين پرواز، ۱۲ ثانيه طول کشید و آزمايش ديگری كه در همان روز انجام شد، زمان بيشتری را دربرگرفت. هواپيمای برادران رايت كه با سلامت فرود آمد، دارای دو بال و و ملخ بود و اولين هواپيمای موتوری به حساب می‌آيد كه انسان با آن پرواز كرد.

آسمونی : برادران رايت ۱۸ دسامبر، و یک روز پس از نخستين پرواز كه پيروزمندانه بود، از دولت آمريكا خواستند كه اختراع آنان را خريداری كند. وزارت جنگ آمريكا مامور بررسی اين درخواست شد و پس از مذاكره و مشاهده اختراع، تصميم گرفت براداران رايت را به خدمت بگيرد و كمک مالی به تكميل اين صنعت كند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید