آشنایی با « كاسا پله » : جاذبه گردشگري برزيل با موضوع فوتبال

آشنایی با « كاسا پله » : جاذبه گردشگري برزيل با موضوع فوتبال / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

چگونه محل تولد یک ورزشکار ، جهانگردان را جذب می کند ؟

 

« ميناس جرياس » شهري در مناطق مركزي برزيل و با فاصله‌اي تقريباً مساوي از سائوپائولو . ريو و بلوهوريزنته است ؛ هرچند به هيچ يك از اين شهرها چندان هم نزديك نيست . به هرحال عامل شهرت اين شهر معرفي يك اسطوره برزيلي است : پله !

خانه پله و میدان پله

« فرناندو اورتيز » Fernando ortiz مدير پروژه‌اي بود كه « كاسا پله » نام داشت . او درباره اين پروژه مي‌گويد : « در اين جا جذابيت‌هاي زيادي وجود دارد كه همگي به پله مربوط مي‌شود . مثل خياباني كه خانه پله در آن واقع شده است و اسم اين خيابان « ادسون آرانتس دوناسيمنتو » است . خانه پله ( كاسا پله ) در اين خيابان واقع شده است . « ميدان پله » كه به پاس سه قهرماني پله در جام جهاني چنين نامي گرفته است ، مجسمه پله را در حال نگه داشتن جامي نشان مي‌دهد كه پله سه بار براي برزيل به ارمغان آورده است . پله شخصاً در سال 1971 براي پرده‌برداري از مجسمه در اين جا حضور يافت . در پارك شهرداري نيز مجسمه‌اي وجود دارد كه پله را به همراه پدر و الگويش « دوندينيو » نشان مي‌دهد و با عنوان « يادبود دوندينيو » معروف است . ما در كنار بزرگراه و در هنگام ورود ماشين‌ها به شهر با يك مجسمه ديگر به پله اداي احترام كرده‌ايم . مجسمه‌اي با مشت گره كرده و همان شادي معروفي كه همه دنيا با آن آشنا هستند .

ساخت مجدد خانه ای که تخریب شده بود

در هرجاي دنيا مي‌توان موزه‌اي درباره پله درست كرد . يا اين كه مجسمه پله را ساخت . ولي خانه‌اي كه پله در آن به دنيا آمده است ، به جز « ترس كورسانس » نمي‌تواند در هيچ جاي ديگري باشد . آن خانه تخريب شده بود . بنابر اين كارمان را با تحقيق درباره ظاهر اصلي خانه شروع كرديم . در برخي از كتاب‌ها چند عكس از خانه پيدا كرديم . من با خانواده پله در سانتوز تماس گرفتم و نزد مادر پله رفتم . عكس‌ها را به مادر پله نشان دادم و گفتم آيا اين، خانه شما است ؟ اما او گفت هيچ يك از اين‌ها خانه آنها نيست ! از او خواستم كه خانه را توصيف كند و او هم توصيف خانه را شروع كرد .

افتتاح خانه با حضور پله

داستان از اين جا شروع شد و با كمك يك معمار اقدام به طراحي خانه كرديم . از « دونا سلسته » ( مادر پله ) مي‌پرسيدم خانه چطور بود ؟ ايشان مثلاً مي‌گفت كه جلوي خانه سه پنجره بود و درب ورودي از كنار باز مي‌شد . ما چهار ساعت با دونا سلسته صحبت كرديم و در اين مدت ، تمام جزئيات لازم را به دست آورديم . اين جزئيات به واسطه اطلاعاتي بود كه از آنها به دست آورديم . پس از آن به ترس‌كورسانس بازگشتيم و يك ماه بعد ، با طراحي‌هايي كه از خانه كرده بوديم به سانتوز رفتيم . وقتي مادر پله طرح‌ها را ديد ، احساساتي شده ، گفت : بله ! اين خانه من است ! همان خانه‌اي كه در آن به دنيا آمدم . اين اتفاقات مربوط به 12 سال قبل است . ما از شش سال قبل ، كار ساخت خانه را شروع كرديم و 5 سال قبل ، ساخت و ساز را به پايان رسانديم . خانه در روز 23 سپتامبر ( سالروز تاسيس ترس‌كورسانس ) با حضور پله افتتاح شد .

حال و هوای دهه 40 میلادی

اورتيز ادامه داد : « با خودم گفتم الان است كه پله در همان جايي كه متولد شده است ، از دنيا برود ! هم پله و هم خانواده‌اش به شدت احساساتي شده بودند و نمي‌توانستند آن چه را كه مي‌بينند ، باور كنند . پله وقتي 5/3 سال داشت ، از اين جا رفت اما مي‌شد علاقه‌اش به اين خانه را از چشمانش خواند . چشمان پله از شدت احساسات مي‌درخشيدند . او حتي در بعضي از لحظات به گريه افتاد . آن برنامه براي تمام كساني كه از خانه ديدن كرده بودند ، مملو از احساسات پاك بود . همه به محض ورود به خانه ، بوي هيزم بخاري را حس مي‌كردند و صداي راديو را مي‌شنيدند كه مشغول پخش آهنگ‌هاي قديمي بود . اين خانه به گونه‌اي طراحي شد تا سال 1940 را براي بيننده تداعي كند . سالي كه پله متولد شد !

دو هزار بازدیدکننده در ماه

از زمان تولد كاسا پله casa pele يعني 23 سپتامبر 2013 ، محبوبيت اين مكان به عنوان يك جاذبه گردشگري بيشتر شده است . ميانگين بازديدكنندگان اين مكان در همان ماههای ابتدایی به 2000 نفر در هر ماه رسید . اين آمار در اين منطقه بسيار زياد بود . به خصوص با توجه به اين كه تا آن زمان تبليغ در سطح بين‌المللي براي اين جا انجام نشده بود . اما با نزديك شدن به جام جهاني 2014 ، اين جا را در سطح جهان مطرح کردیم . اگر « كشور فوتبال » يك سلطان داشته باشد ، آن سلطان در اين خانه به دنيا آمده است . بنابر اين مطمئنيم كه بسياري به اين جا علاقه‌مند مي‌شوند .

با توجه به اين كه پيش از اين نيز نفرات زيادي در طول سال به اين منطقه مي‌آمدند ؛ با اين هدف كه « شهر پله » را تماشا كنند . اما حالا با توجه به ساخته شدن اين خانه و با توجه به تمام ريشه‌هايي كه دارد ، تنها براي وجود گهواره‌اي كه سلطان فوتبال دنيا در‌آن مي‌خوابيد ، از مردم دعوت مي‌كنيم كه به ديدن ميناس جرياس بيايند و از ترس كورسانس ديدن كنند . شهري كه شاهد تولد معروف‌ترين فوتباليست تاريخ بوده است .

اختصاصی آسمونی 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید