دیدیه دروگبا ؛ تنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است

دیدیه دروگبا ؛ اسطوره زنده ساحل عاج

تنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

 

دیدیه دروگبا نیازی به معرفی ندارد . تنها بازیکن- مالک فعلی فوتبال دنیا که نفر اول تیم فونیکس رایزینگ کلوب امریکاست، طی هشت سال حضور در چلسی تمام افتخارات ممكن در فوتبال باشگاهی را به دست آورد. از جمله به ثمر رساندن پنالتی پیروزی‌بخش در فینال لیگ قهرمانان اروپا، آن‌ هم در آخرین بازی و آخرین ضربه‌ای كه برای چلسی به توپ زد. پس از آن هم نوبت به گلزنی او برای شانگهای چین و گالاتاسرای ترکیه رسید و پس از حضوری مجدد در چلسی، او طعم بازی در لیگ حرفه ای فوتبال امریکا را هم چشید.

تجربه دو روی سکه

با این حال شأن و جایگاه دروگبا در لندن و استانبول و مونترآل و آریزونا، به هیچ وجه با جایگاهی كه او در ساحل عاج دارد، قابل مقایسه نیست. او درباره خودش می‌گوید:

«فكر می‌كنم بسیاری از انسان‌ها دوست دارند در موقعیت من باشند. من خیلی مفتخر هستم كه هر دو روی سكه زندگی را تجربه كرده‌ام تا چند سال پیش می‌توانستم به راحتی در خیابان‌ها قدم بزنم اما چند سالی است كه همه چیز تغییر كرده است. می‌توانم بگویم كه در ارتباط با تمام وجوه فوتبال، آگاهی‌هایی كسب كرده‌ام و همین امر سبب می‌شود كه به خود، افتخار كنم. همواره تمام تلاش خود را كرده و با تمام قوا وارد میدان می‌شوم. به همین سادگی!»

مهاجرت به فرانسه

در حالی كه دروگبا امروزه از شهرت، ثروت و محبوبیت چیزی كم ندارد، اما دوران كودكی و نوجوانی وی در آبیجان با وضعیت فعلی وی قابل مقایسه نبوده است. دروگبا كم سن و سال بود كه پدر و مادرش تصمیمی مهم اتخاذ كردند. تصمیمی كه زندگی او را دگرگون كرد. او از آن روزها چنین یاد می‌كند:

«من از 6 سالگی ساحل عاج را ترك كردم و برای زندگی با عمویم ـ كه در فرانسه زندگی می‌كرد ـ به آن كشور رفتم. پدرم مرا به فرانسه فرستاد تا وضعیت تحصیلی بهتری داشته باشم. همچنین فرصت‌های بیشتری برای زندگی بهتر برایم مهیا شود. طبیعی بود كه در فرانسه، شرایط از هر نظر بهتر از ساحل عاج بود. پدرم می‌خواست كه من پیشرفت كنم.»

صعود مقدمه صلح ملی

دروگبا در كشور زادگاه خود، جایگاهی شبه مقدس پیدا كرده است ولی این جایگاه والا را تنها به دلیل درخشش در میادین فوتبال به دست نیاورده است. هنگامی كه جنگ داخلی، ساحل عاج را با فروپاشی تهدید می‌كرد، تیم ملی ساحل عاج، رهبری دروگبا از گروههای متخاصم به شكل عاجزانه خواست تا با هم به مذاكره بنشینند. دروگبا می‌گوید:

«وقتی برای اولین بار در تاریخ فوتبال ساحل عاج به جام جهانی صعود كردیم، برای مردم كشور و سیاستمداران پیامی فرستادیم و در پیام از آنها عاجزانه خواستیم كه دور یك میز نشسته و موافقت‌نامه‌های صلح امضا كنند. همچنین به مردم كمك كنند تا در مسیر ترقی حركت كنند و به زندگی بهتری دست یابند. برای پیشرفت یك جامعه، همه باید دست به دست هم دهند.»

روستایی به نام دروگبا

كمی بعد از دروگبا دعوت به عمل آمد تا در كنار سیاستمداران و چهره‌های مطرح به عضویت كمیسیون آشتی ملی در آید. این كمیسیون تلاش می‌كرد تا برای مشكلات كشور، راه حلی پیدا كند. پس از آن، نام یك روستا در ساحل عاج به اسم دروگبا تغییر كرد و دیدیه به عنوان یكی از تأثیرگذارترین افراد از دید مجله «تایم» برگزیده شد. او می‌گوید:

«فوق‌العاده است! خیلی فوق‌العاده است كه اسم خود را دركنار افرادی چون رییس جمهور امریکا و سایر افراد مهم ببینید كه برای دنیا تصمیم‌گیری می‌كنند. پیدا كردن كلمات مناسب برای توصیف احساسم بسیار مشكل است. اما در هرحال، عمل كردن را ترجیح می‌دهم و به جای حرف زدن، همواره می‌خواهم دست به كار شوم. درست مثل زمانی كه در زمین فوتبال هستم و سخت، كار می‌كنم. این جایگاه چیزی نیست كه بتوان برای رسیدن به آن، برنامه‌ریزی كرد. اما به دست آوردن آن، بسیار دلچسب است. چون به انسان قدرت بیشتری می‌دهد كه به مبارزه خود، ادامه دهد. من از شرایط كنونی خود، واقعاً‌ خوشحال هستم و همیشه خدا را شكر می‌كنم. امیدوارم بتوانم كار خود را با قدرت ادامه دهم.»

بنیاد دیدیه دروگبا

شهرت، توجه بین‌المللی به دنبال می‌آورد و سبب می‌شود فرد مشهور صدای بلندتری پیدا كند. دروگبا برای شخص خود، جاه‌طلبی سیاسی ندارد، اما در عوض، «بنیاد دیدیه اروگبا» را تأسیس كرده است تا به محرومان كمك كند. او درباره اهداف بنیاد می‌گوید:

«زمانی كه بنیاد را تأسیس كردیم، قصد كمك به مردم را داشتیم و قصد داشتیم در برخی مناطق باعث اقدامات مفید شویم. اما بعدها تصمیم گرفتیم كه پروژه‌ای بزرگ‌تر را آغاز كنیم كه عبارت بود از ساخت یك بیمارستان برای مردمی كه به شدت به آن نیاز داشتند. بنابراین نیاز بود كه قبل از هر چیز زمینی مناسب پیدا می‌كردیم. پس از آن باید برنامه‌ای خیریه را راه‌‌اندازی می‌كردیم تا برای پیشبرد پروژه، پول كافی فراهم شود. این كار را در مسیر پایتخت و شهری كه در آن متولد شدم انجام دادیم. طبیعی است كه زادگاهم، برای من مكان خیلی خاصی باشد. تمام تلاش خود را انجام دادم تا بتوانم به جامعه خود، كمك كنم. در حقیقت كار مهمی نكردم!»

در خدمت بنیاد

تعهدات فوتبالی دروگبا سبب می‌شود كه او نتواند به صورت تمام وقت، اوقات خود را به بنیاد اختصاص دهد بنابراین همه چیز را به دوست معتمد خود «گای رولند»‌ gay Roland واگذار كرده است تا اطمینان یابد  كه همه چیز درست پیش می‌رود. رولند می‌گوید: «خدا اشخاصی مثل دیدیه دروگبا را هر صد سال یك بار به زمین می‌فرستد. با وجود همه حرف‌هایی كه ممكن است مردم راجع به او بزنند، اما به نظرم دیدیه مردی خوش قلب و مهربان است. اگر به ستاره‌های امروز فوتبال و بسكتبال دنیا نگاه كنیم و به این فكر كنیم كه آنها از قراردادهای تبلیغاتی خود با شركت‌هایی چون سامسونگ، نایك و پپسی چقدر درآمد دارند سرمان سوت می‌كشد! اما دروگبا تمام درآمدهای تبلیغاتی خود را صرف اهداف بنیاد می‌كند و حتی یك سنت از این درآمدها را برای خودش بر نمی‌دارد. او واقعاً بی‌‌نظیر است!»

نمایش‌های اخیر دروگبا در میادین نشان داده است كه او هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ضمناً نباید فراموش كرد كه او مردی است كه همواره می‌خواهد بهترین باشد! دیدیه در خاتمه صحبت‌های خود می‌گوید: «ما در زبان فرانسوی كشور ساحل عاج، ضرب‌المثلی داریم كه می‌گوید: ساحل عاجی‌ها هرگز تسلیم نمی‌شوند! بنابراین من هم هرگز تسلیم نمی‌شوم و همیشه لبخند می‌زنم و باز هم لبخند می‌زنم! به قول خودمان «ما دوباره اوج می‌گیریم.»

 

اختصاصی آسمونی 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید