واقعیت افزوده AR چیست؟

واقعیت افزوده به معنای اضافه کردن چیزی است. که در آن گرافیک، صدا و بازخورد لمسی به جهان طبیعی ما اضافه می شود. اگر به طور دقیق تر می خواهید بدانید که واقعیت افزوده AR چیست؟ این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

واقعیت افزوده AR چیست؟

واژه AR مخفف اصطلاح Augmented Reality می باشد که در زبان فارسی به معنای واقعیت افزوده ar است. در واقع به روش هایی که ویژگی ها و امکانات بیشتری به واقعیت می افزاید ، AR یا واقعیت افزوده گفته می شود. به عبارت دیگر واقعیت افزوده ar یک پل ارتباطی میان دنیای مجازی و دنیای واقعی ایجاد می کند. در دنیای امروز ، تکنولوژی AR قادر است تا هر غیر ممکنی را ممکن نماید. لازم به ذکر است که روز به روز کاربرد های تکنولوژی AR در حال افزایش می باشد.

برای اولین بار در سال 1990 میلادی به وسیله توماس کادل ، اولین ایده واقعیت افزوده AR مطرح شد. توماس کادل در آن زمان یکی از کارمندان شرکت هواپیما سازی بوئینگ بود. وی وقتی که در این کمپانی برای متصل کردن کابل ها در هواپیما به کارمندان این شرکت کمک می کرد ، مفهوم واقعیت افزوده AR را به وجود آورد. اما در حال حاضر تکنولوژی AR را می توان به دو دسته عینک های پوشیدنی و تلفن های هوشمند طبقه بندی کرد.

گفتنی است که در این روش نرم افزار AR بر روی تلفن های هوشمند نصب می شود و ویژگی های این تکنولوژی را به تلفن های هوشمند می افزاید. همچنین با عکاسی وسیله دوربین تلفن هوشمنده ، تصاویر به نرم افزار AR فرستاده خواهد شد و سپس عملیات پردازش عکس انجام می شود و به این طریق داده های دیجیتالی نظیر صدا ، عکس و غیره قابل استفاده خواهد بود.

لازم به توضیح است که تکنولوژی AR به عنوان گجت های پوشیدنی در حال تسخیر دنیای واقعیت افزوده است. همچنین روز به روز تعداد شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند ، در حال افزایش می باشد. کمپانی های صاحب نامی نظیر مایکروسافت ، سونی و گوگل در حال طراحی و تولید عینک های واقعیت افزوده می باشند.

به طور قطع در برخی از فیلم ها و بازی های کامپیوتری نمونه هایی از فناوری AR یا همان واقعیت افزوده را ملاحظه کرده اید. برای نمونه در مجموعه فیلم های سینمایی نابودگر ، همه روبات های نابودگر این فیلم از سری T-800 به بعد ، از این تکنولوژی جهت مشاهده محیط پیرامون و اجسام مختلف بهره می بردند. در فیلم سینمایی پلیس آهنی نیز ، نمونه هایی از واقعیت افزوده AR پیش از اجرایی شدن معرفی شد. همچنین از تکنولوژی واقعیت افزوده AR ، برای طراحی و تولید لباس تونی استارک در فیلم سینمایی مرد آهنی استفاده شد.

امکان افزودن تکنولوژی واقعیت افزوده AR بر روی تلفن های هوشمندی که از سیستم عامل های آی او اس و اندروید بهره مند هستند ، به کمک نرم افزار های موجود ، فراهم شده است. برای نمونه می توان به نرم افزار های Layar و همچنین دریچه واقعیت افزوده اشاره کرد.

تکنولوژی واقعیت افزوده AR از نوع ویدیو

تصور نمایید که یک اطلاعیه که توسط سردبیر یک ماهنامه خوانده شده ، در آن ماهنامه چاپ شده است و کاربران علاقه مند هستند تا اطلاعیه مذکور را به صورت ویدیویی از زبان سردبیر ماهنامه مشاهده نمایند. این کار به وسیله تکنولوژی واقعیت افزوده AR امکان پذیر می باشد. در واقع کاربران می توانند اپلیکیشن مورد نظر را روی تلفن هوشمند خود نصب و اجرا نمایند ، سپس با نگه داشتن دریچه دوربین بر روی عکس سردبیر ماهنامه ، ویدیو مربوط به اطلاعیه را از سرور دریافت و سپس آن را مشاهده نمایند.

تکنولوژی واقعیت افزوده AR از نوع سه بعدی

در این مرحله نیز می بایست عملیات قبل توسط کاربر اجرا شود و به محض اینکه تصویر محصول چاپ شده اسکن شد ، کاربر می تواند محصول مورد نظر را به صورت کاملاً سه بعدی مشاهده نماید. همچنین لازم به ذکر است که در این روش کاربران قادر هستند تا محصولات مختلف را از زاویه های گوناگون مشاهده نمایند و یا حتی می توانند درب محصول را نیز باز کنند.

همچنین کاربران می توانند مسابقه ای که توسط ماهنامه مذکور برگزار شده است را از طریق واقعیت افزوده AR مشاهده نماید و قادر خواهد بود فرم مربوط به مسابقه را تکمیل و ذخیره کند. همانطور که مشخص است با استفاده از این روش دیگر احتیاجی به ارسال ایمیل و یا پیامک نخواهد بود و تمام مسابقه ها با نظم و انضباط بهتری برگزار خواهد شد.

تکنولوژی واقعیت افزوده AR از نوع کاتالوگ

در روش بعد ، اطلاعات بیشتر مربوط به کالای مورد نظر برای کاربر به نمایش گذاشته می شود و کاربر قادر خواهد بود بهتر و سریع تر تصمیم گیری نماید.

1- تصور نمایید که در حال مطالعه کردن یه ماهنامه و یا یک هفته نامه محبوب هستید و درون یکی از صفحه های ماهنامه یا هفته نامه مذکور ، یک عکس کوچک و متن مربوط به سخنرانی یکی از سیاست مداران در یک همایش به چاپ رسیده است که می توانید با نصب کردن اپلیکیشن واقعیت افزوده و نگه داشتن دوربین تلفن خود بر روی عکس مربوط به خبر ، کلیپ کامل مربوط به این خبر را مشاهده کنید.

2- همانگونه که در بالا نیز به این موضوع پرداختیم ، تصور کنید یک اطلاعیه که به وسیله سردبیر یک هفته نامه خوانده شده ، در آن هفته نامه به چاپ رسیده است و خوانندگان آن هفته نامه می خواهند تا اطلاعیه مورد نظر را به صورت کلیپ به صورت مستقیم از زبان سردبیر هفته نامه مشاهده کنند.

انجام این کار به وسیله نرم افزار های تکنولوژی واقعیت افزوده AR امکان پذیر خواهد بود. به عبارت دیگر ، خوانندگان می توانند نرم افزار مربوطه را بر روی گوشی های هوشمنده خود نصب و اجرا کنند ، در مرحله بعد با نگه داشتن دریچه دوربین بر روی عکس سردبیر هفته نامه ، کلیپ مرتبط با اطلاعیه مورد نظر را از سرور دریافت و سپس آن را ببینند.

3- همانگونه که در بخش تکنولوژی AR از نوع سه بعدی گفته شد ، خوانندگان قادر خواهند بود مسابقه ای که توسط هفته نامه مورد نظر برگزار شده است را به وسیله نرم افزار های تکنولوژی واقعیت افزوده AR مشاهده کنند و همچنین می توانند فرم مربوط به مسابقه را تکمیل و ثبت کنند. همانگونه که واضح می باشد با به کار گیری این روش ، دیگر احتیاجی به ارسال ایمیل و یا پیامک نیست و تمام مسابقه ها با نظم و انضباط بهتری برگزار می شود.

4- فرض کنید در یک روزنامه ، خبر های مربوط به نتیجه انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران به چاپ رسیده است. در زمان انتخابات دو مشکل مهم برای روزنامه ها به وجود می آید که باعث می شود کاربران شبکه های تلویزیونی را برای پیگیری اخبار ، انتخاب کنند.

اولین مورد عدم به نمایش گذاشتن اطلاعات مربوط به انتخابات به صورت لحظه ای می باشد. دومین مورد نیز محدودیت برای چاپ کردن تمام مطالب می باشد. این دلایل سبب می شود تا روزنامه ها فقط مهم ترین اتفاقات را بررسی کنند و سایر اتفاقات را به دلایل مختلف از جمله سیاست موسسه و یا نداشتن بودجه مورد نیاز ، چاپ نمی کنند و یا در زمان دیگری به آن ها خواهند پرداخت.

لازم به ذکر است که با تولید نرم افزار های واقعیت افزوده AR ، روزنامه ها به پورتال های کاملا خبر رسانی تبدیل شده اند که این اتفاق باعث می شود کابران و بازدید کننده ها احتیاجی به چک کردن سایر وب سایت ها و روزنامه های خبری نداشته باشند و اخبار مورد نیاز خود را به صورت لحظه ملاحظه کنند.

5- برای نمونه شما در حال مشاهده کردن یکی از صفحات یک هفته نامه یا پورتال خبری می باشید و بر روی یکی از این صفحات ، تبلیغ یک مقاله برنامه نویسی ، طراحی لوگو و یا فعالیت فریلنسر ها چاپ شده است. کاربران می توانند با استفاده از نرم افزار های تولید شده برای این منظور و نگه داشتن دریچه دوربین تلفن هوشمند خود روی آگهی ، متن و یا کلیپ مربوط به آن را مشاهده کنند.

لازم به ذکر است که اپلیکیشن دریچه واقعیت افزوده AR ، سیستم عامل های پر طرفدار تلفن های هوشمند یعنی اندروید و آی او اس را پشتیبانی می کند و به وسیله آن ها امکان به وجود آوردن واقعیت افزوده دلخواه در مدت زمانی کوتاه فراهم می باشد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید