بیوگرافی امین تارخ + جدیدترین خبرها و تصاویر او

امین تارخ یکی از بازیگران بزرگ سینما و تلویزیون است . چهره ایشان، یاداور خاطرات زیادی از سریال ها و فیلم های ماندگار و به یاد ماندنی است . آسمونی بیوگرافی و تصاویر این استاد هنرمند را گرداوری کرده که در ادامه می بینید .

بیوگرافی امین تارخ :

امین تارخ (زاده ۲۰ مرداد ۱۳۳۲ در شیراز)، هنرپیشه تئاتر، سینما و تلویزیون و مدرس رشته بازیگری است که در فیلم‌ها و نمایش‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی فراوانی بازی کرده‌ است . نخستین فیلمی که بازی کرد مرگ یزدگرد و یکی از معروفترین نقش‌هایش ابن سینا در سریال بوعلی سینا است.
او تحصیلات ابتدائی و راهنمائی خود را در شیراز به اتمام رساند و او در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و تحصیلات تکمیلی خود را در سال ۱۳۶۳ با کسب مدرک فوق لیسانس در رشته مدیریت فرهنگی به پایان برد.

همسر امین تارخ ، منصوره شادمنش نام دارد که حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های نیما ، مانی و نامی است .

دنیای بازیگری امین تارخ :

امین تارخ سالها است که به عنوان هنرپیشه آزاد به فعالیت می‌پردازد و نقش‌های زیادی را در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی و تئاتر ایفا کرده‌ است . تارخ هم به عنوان هنرپیشه و هم به عنوان عضو هیئت داوری در جشنواره‌های ملی بیشمار و همین‌طور به عنوان عضو هیئت مدیره خانه سینما حضوری فعال داشته‌ است. او همچنین به عنوان میهمان به جشنواره‌ های مسکو، ژاپن و آلمان دعوت شد . او در سال ۱۳۷۳ اولین مدرسه بازیگری را به نام کارگاه آزاد بازیگری در تهران تأسیس کرد که یکی از مؤسسات آموزش بازیگری سینما در ایران محسوب می‌شود . فارغ‌التحصیلان کارگاه آزاد بازیگری تا سال ۱۳۸۷، تعدادی از جوایز هنرپیشه برتر را به خود اختصاص داده‌اند . از فارغ التحصیلان این مؤسسه که وارد عرصه‌های بازیگری شده‌اند می‌توان افراد ذیل را نام برد:حبیب رضایی، مهتاب کرامتی، ترانه علیدوستی، شهاب کسرایی، پوریا پورسرخ، مریم بوبانی، بیتا بادران، غزل صارمی، مجید مشیری، رامین راستاد، مهدی امینی خواه، شبنم مقدمی، شهرام قاعدی، بیتا سحرخیز، شهناز شهبازی، مینا احمدوند، پاشا رستمی، فرانک حیدریان و … در سال ۱۳۷۹ این مؤسسه اقدام به برقراری ارتباط با سایر مدارس بین‌المللی آموزش بازیگری کرد و امین تارخ به مرکز فیلیندرز درامای استرالیای جنوبی دعوت شد. او دو سال با عنوان مدرس در این دانشگاه تدریس کرد. تارخ از سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از چهره‌های برتر احیای تئاتر ایران شناخته شد. او در هجدهمین جشنواره تئاتر و فیلم فجر هم به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران و هم به عنوان یکی از کارگردان‌های هنری حضور یافت .

انتقاد امین تارخ از پا به سن گذاشتن بازیگران و کنار گذاشتن آنها :

در خارج از ایران و جایی مثل هالیوود، به محض اینکه می‌بینند یک بازیگر خاطره ساز پا به سن گذاشت، او را دور نمی‌اندازند، برایش نقشی می‌نویسند که بتواند آن نقش را بازی کند، نقشی که به سنش هم می‌خورد. مثلاً «درباره اشمیت» را برای جک نیکلسون می‌سازند تا نقش بازنشسته‌ای را ایفا کند که احساس تنهایی می‌کند . برای رابرت دنیرو نقش یک بازنشسته‌ای را می‌نویسند که به خاطر از دست دادن همسرش و پراکنده بودن ۴فرزندش تنها شده و تصمیم می‌گیرد به دیدن هر ۴ فرزندش برود و در این دیدار‌ها با مشکلات زندگی فرزندانش مواجه می‌شود . فیلمنامه هم در مسیر خودش قصه‌ای را روایت می‌کند، هم نقد اجتماعی می‌کند، هم مناسبت خانوادگی غلط را زیر سؤال می‌برد. اما در ایران به محض اینکه شما پا به سن می‌گذاری، حتی حاضر نمی‌شوند با دستمال کاغذی برت دارند؛ رسماً دورت می‌اندازند. حالا می‌دانید چرا آنها همچنان به بازیگران خاطره سازشان اهمیت می‌دهند؟ آنها احساس می‌کنند هنوز رابرت دنیرو، جک نیکلسون، آلپاچینو و… توان بازیگری دارند. پس می‌توانند سند بیشتری در تاریخ سینمایشان ثبت کنند. می‌خواهند اگر پول‌سازی می‌کنند، همچنان با رابرت دنیرو پول‌سازی کنند؛ چون هنوز هست و می‌تواند همچنان خاطره‌‌سازی کند. اما اینجا فکر می‌کنند چون بازیگر پیر شد، دیگر به درد نمی‌خورد. این یک اعتقاد راسخ من است که بازیگر تازه از ۴۰ سالگی به بعد بازیگر می‌شود. چون تجربه زندگیش بیشتر می‌شود، تجربه حرفه ایش بالا می‌رود، مشاهدات زندگیش وسعت می‌یابد، عزیزان زیادی را در زندگیش از دست می‌دهد، تصادفات زیادی می‌بیند یا برای خودش رخ می‌دهد، بیماری‌های مختلفی می‌گیرد و از سر رد می‌کند، پسرش را زن می‌دهد، دخترش را شوهر می‌دهد، انواع و اقسام تجربه‌هایی که در 25-20 سالگی نصیب کسی نمی‌شود را به دست می‌آورد؛ پس پخته می‌شود و این پختگی را می‌تواند در بازیگریش نشان دهد. آه و حسرت برای ما این است که به محض پا به سن گذاشتن، سینما حذفمان می‌کند؛ حال آنکه زمان بهره‌ برداری از یک بازیگر، از این سنین به بعد است.

فیلم های امین تارخ :

۱۳۶۰ – مرگ یزدگرد
۱۳۶۳ – سربداران
۱۳۶۵ – چمدان
۱۳۶۵ – پرنده کوچک خوشبختی
۱۳۶۵ – پاییزان
۱۳۶۶ – بوعلی سینا
۱۳۶۷ – سرب
۱۳۶۸ – مادر
۱۳۶۸ – جستجوگر
۱۳۷۰ – شقایق
۱۳۷۰ – دلشدگان
۱۳۷۱ – مجسمه
۱۳۷۱ – سارا
۱۳۷۲ – آنها هیچ‌کس را دوست ندارند
۱۳۷۳ – آرزوی بزرگ
۱۳۷۴ – ماه و خورشید
۱۳۷۴ – شیخ مفید
۱۳۷۴ – توطئه
۱۳۷۶ – هفت سنگ
۱۳۷۶ – قاعده بازی
۱۳۷۶ – ساغر
۱۳۷۸ – عشق + ۲
۱۳۸۳ – رازها
۱۳۸۴ – پرونده هاوانا
۱۳۸۴ – پابرهنه در بهشت
۱۳۸۵ – ساعت ۲۵
۱۳۸۵ – رئیس
۱۳۸۸ – زمهریر
۱۳۸۸ – باغ قرمز
۱۳۹۵ – پشت دیوار سکوت
۱۳۹۵ – بن‌بست وثوق

مجموعه های تلویزیونی امین تارخ :

۱۳۹۷ رهایم نکن – رمضان ۱۳۹۷ شبکه ۳
۱۳۹۶ سایه بان – زمستان ۱۳۹۶ شبکه ۲
۱۳۹۳ گاهی به پشت سر نگاه کن – رمضان ۱۳۹۴ شبکه ۲
۱۳۸۹ جراحت –  شبکهٔ ۳
۱۳۸۸ خسته‌دلان –  شبکه یک
۱۳۸۷–۱۳۹۳ راه شیری – شبکه دو
۱۳۸۶ اغما – شبکه اول رمضان ۱۳۸۶
۱۳۸۱ باران عشق – شبکه تهران
۱۳۸۱ معصومیت از دست رفته – ۱۳۸۲ شبکه سوم
۱۳۸۰ سفر سبز – ۱۳۸۱ شبکه ۳
۱۳۷۶–۱۳۷۷ هفت‌ سنگ – شبکه ۲
۱۳۷۳ شیخ مفید
۱۳۷۲–۱۳۷۱ آپارتمان – شبکه ۱
۱۳۷۱ محکمه عدالت
۱۳۶۴ بوعلی سینا – شبکه ۲
۱۳۶۰–۱۳۶۲ سربداران – شبکه ۱
۱۳۵۶ ارثیه ایرانی
۱۳۵۵ تله‌تئاتر «لازارتی، ببر گراز دندان»
۱۳۵۵–۱۳۵۴ شهر من، شیراز – تلویزیون ملی ایران

اجرای تئاتر امین تارخ :

۱۳۵۲ – لورنزاچیو
۱۳۵۲ – هنری چهارم
۱۳۵۴ – اتللو
۱۳۵۵ – لازارتی
۱۳۵۵ – زن نیک سچوان
۱۳۵۸ – مرگ یزدگرد
۱۳۵۸ – بکت
۱۳۷۲ – تنبورنواز
۱۳۷۶ – شاعر

جوایز و انتخاب های امین تارخ :

کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (پرونده هاوانا)
لوح تقدیر بازیگر نقش اول مرد مجله گزارش فیلم (مجسمه) – سال ۱۳۷۲
دوره ۱۵ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) – سال ۱۳۷۵
دوره ۲۴ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) – سال ۱۳۸۴
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (ماه و خورشید)
برنده تندیس شبکه سوم سیما بهترین بازیگر نقش اول مرد (معصومیت از دست رفته)
برنده تندیس حافظ مجله دنیای تصویر بهترین بازیگر نقش اول مرد (معصومیت از دست رفته)
برنده تندیس جشنواره عاشورائیان بهترین بازیگر نقش اول (معصومیت از دست رفته)
لوح افتخار به عنوان «هنرمند ملی» – سال ۱۳۸۷

نسبت امین تارخ با سایر هنرمندان :

پری امیرحمزه (مادر زن)
منصوره شادمنش (همسر)
مسعود کرامتی (باجناق)
فرخنده شادمنش (خواهر زن)
نیما تارخ (فرزند)
مانی تارخ (فرزند)
نامی تارخ (فرزند)
مهدی تارخ (برادر)

امین تارخ و نوه اش مانیسا

امین تارخ در فیلم پاییزان

امین تارخ در سریال بوعلی سینا

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید