آشنایی با ایالت کالیفرنیا و شهرهای کالیفرنیا

کالیفرنیا (California) ایالتی در غرب آمریکا بر کرانهٔ اقیانوس آرام است. مرکز آن ساکرامنتو و شهرهای مهم آن لس‌آنجلس، سن دیگو، سن خوزه و سان‌فرانسیسکو هستند. برای آشنایی با ایالت کالیفرنیا و شهرهای کالیفرنیا این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

آشنایی با ایالت کالیفرنیا و شهرهای کالیفرنیا

ایالت کالیفرنیا پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا است. کالیفرنیا پس از آلاسکا و تگزاس، سومین ایالت بزرگِ آمریکا از لحاظ وسعت است. لس آنجلس پرجمعیت‌ترین شهر کالیفرنیا و بزرگترین شهر آمریکا پس از شهر نیویورک است.

نام ایالت کالیفرنیا

نام این ایالت از زبان اسپانیولی و به خصوص از رمانی به نام Las sergas de Esplandián گرفته شده، و متعلق به شخصیتی از این داستان است به نام ملکه Califia که احتمالاً از واژهٔ عربی «خلیفه» گرفته شده.

مردم ایالت کالیفرنیا

کالیفرنیا پرجمعیت‌ترین ایالت ایالات متحده آمریکاست و نیز بزرگ‌ترین جمعیت ایرانی‌تبار خارج از خاورمیانه را در خود جای داده‌است. به‌طوری‌که چندین تن از اعضای شورای شهر بورلی هیلز ایرانی‌الاصل هستند.

اقتصاد ایالت کالیفرنیا

کالیفرنیا نهمین اقتصاد جهان است. در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۱٬۹۵۸٬۹۰۴تریلیون دلار داشت، که نزدیک به تولید ناخالص داخلی کشور ایتالیا (۲٬۰۱۳٬۳۷۵ میلیون دلار) بود.

کالیفرنیا صنعت فناوری اطلاعات و رایانه‌ای بسیار پیشرفته‌ای دارد به‌طوری‌که شرکت‌های اوراکل، سیسکو سیستمز، اینتل، گوگل، یاهو، شرکت ای‌ام‌دی، سان مایکروسیستمز، و نیز شرکت رایانه‌ای اپل و شِوران نیز در این ایالت مرکزیت دارند.

علاوه بر این، دو تا از آزمایشگاه‌های فدرال بزرگ آمریکا در این ایالت قرار دارند از جمله آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور و آزمایشگاه ملی لارنس برکلی.

مراکز علمی و فرهنگی ایالت کالیفرنیا

موزه و کتابخانه ریاست جمهوری ریچارد نیکسون

کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان

پارک‌های ملی ایالت کالیفرنیا

پارک ملی یوسیمیتی

پارک ملی ردوود

پارک ملی سکویا

جنگل ملی سکویا

پارک ملی آتشفشانی لاسن

پارک ملی جاشوا تری

پارک ملی دث ولی

پارک ملی کینگز کنیون

پارک ملی جزایر چنل

جنگل ملی انجلیز

جنگل ملی کلیولند

جنگل ملی اینیو

جنگل ملی کلاماث

جنگل ملی لس پادرس

جنگل ملی سان برناردینو

جنگل ملی ترینیتی-شستا

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید