ارنست هاپل ؛ بتهوون دنیای فوتبال، یک مربی که هرگز از فوتبال دور نماند

ارنست هاپل ؛ بتهوون دنیای فوتبال، یک مربی که هرگز از فوتبال دور نماند / اختصاصی آسمونی ، مهدی زارعی

به مناسبت 28 اکتبر؛ روز جهانی مربی

 

مردی با روح بزرگ

« يك روز بدون فوتبال ، ‌يك روز از دست رفته است » . این شعار به ياد ماندنى یک مربی بود كه تا آخرين روز زندگى خود به آن پايبند بوده است . ماكس مركل هم تيمى او در راپيد وين و تيم ملى اتريش از او به عنوان « بتهوون دنياى فوتبال »  نام برده است . بعدها که مربی شد، به مربی بدل شد که وی را « دارای روح بزرگ »  می خواندند .

مدافعی مورد توجه رئال مادرید

ارنست هاپل روز 29 نوامبر 1925 در اینسبروک به دنیا آمد . در جوانی وارد تیم راپید وین شد و در پست دفاع میانی بازی کرد. در هفده سالگى فوتبال خود را با پيوستن به تيم راپيدوين آغاز نمود و شش قهرمانى در رقابت هاى ليگ اتريش را با اين تيم جشن گرفت . او مورد توجه رئال مادرید هم قرار گرفت اما قانون آن روزهای فوتبال اتریش اجازه نمی داد بازیکنان زیر 28 سال از لیگ این کشور به دیگر کشورها بروند . این بود که فرصت پیوستن به رئال را از دست داد .

سومی درجام جهانی

در جام جهانی 1950 اتریش نتوانست هزینه حضور در مسابقات نهایی را بپردازد و چنین شد که ارنست تا جام جهانی 1954 منتظر ماند . او مدافع تیمی طلایی بود که در جام جهانی سوم شدند . هاپل در آخرین بازی در زمین نبود و پس از ان هم سه سال از تیم ملی کناره گرفت . از اتریش ، او راهی راسینگ کلوب پاریس شد و با این تیم به شهرت رسید . هاپل با این که در دو جام جهانی 1954 و 1958 نیز حضور داشت اما از سال 1962 که وارد عرصه مربیگری شد ، افتخارات بیشتری در انتظار او بود به طوری که تمام عظمت او در این حرفه به یادگار ماند .

مردی جلوتر از زمان خود

هاپل پس از مدت کوتاهی که در کشور خود به کار پرداخت ، روانه هلند شد . ابتدا در دن هاگ جام حذفی فصل 68 – 67 را از آن خود کرد و پس از آن چهار سال از 1969 تا 1973 مربی فاینورد روتردام بود . او موفق شد فاینورد را قهرمان هلند ( 71 – 70 ) ، فاتح جام بین قاره ای ( 1970 ) و فاتح جام باشگاههای اروپا ( 70 – 69 ) سازد . ويلم فن هانگم بازيكن این تیم به خوبى از تاثيرات شگرف ارنست هاپل سرمربى اين تيم بر فوتبال زيباى هلند در دهه هفتاد ميلادى ياد مى كند : « ارنست هاپل بهترين بود، او با فلسفه فوتبالى خود بسيار جلوتر از زمان خويش حركت مى كرد . تاثيرات فراوان وى بر توتال فوتبال هلندى هرگز قابل چشم پوشى نيست . او با ايده ها ، هوش و رفتار خود معلم فوتبال و انسانى بى نظير بود . »  با این پیروزی ها بود که همه خواستار به خدمت گرفتن وی شدند . نخست تیم سویا اسپانیا ، آن گاه اف.ث. بروژ که هاپل طی سالهای 1974 تا 1978 در این تیم بود و این تیم را سه بار پیاپی از سالهای 1976 تا 78 فاتح لیگ ، در سال 1977 قهرمان جام حذفی بلژیک و برنده دو عنوان نایب قهرمانی در جام یوفا و جام قهرمانان اروپا کرد . هاپل طی سالهای 1979 تا 981 باز هم به لیگ بلژیک بازگشت اما این بار تیم استاندارد لیژ را دگرگون ساخت و در سال 1981 قهرمان جام حذفی ، در سال 1981 برنده سوپر کاپ و پیش از آن نایب قهرمان لیگ ( 1980 ) ساخت .

مربیگری همزمان در بلژیک و هلند

هاپل در سال 1978 کار عجیبی کرد . علاوه بر مربیگری بروز و رساندن این تیم بلژیکی به فینال باشگاههای اروپا ، همزمان مربی تیم ملی هلند هم بود ! تیم هلند پس از نایب قهرمانی جام جهانی 1974 ، در دیدار نیمه نهایی یورو 76 هم  بدون یوهان نیسکنس مقابل چکسلواکی شکست خورد و در چنین شرایطی بود که به هاپل روی آورد . برای جام جهانی 1978 یوهان کرویف غایب بزرگ تیم بود . چاره کار را در جانشینی به وسیله رنسن برینگ دانستند ؛ بازیکنی از هر نظر شبیه کرویف غیر از دارا بودن شم مدیریت کرویف . هاپل مربی کهنه کار و جهاندیده از میان سایر بازیکنان هلند تیمی ساخت که حتی بدون کرویف در اندازه همان تیم جام جهانب 1974 بود . این تیم همه چیز داشت غیر از کرویف و روحیه پیروزی در فینال . زیرا علیرغم تمام سزاواریها ور فینال آلمان مقابل میزبان باخت و در فینال 1978 مقابل آرژانتین میزبان .

عصر درخشان هامبورگ

مربیگری هاپل چنان بود که هر تیمی که احتیاج به تجدید حیات و رسیدن به قدرت داشت ، او را به هر وسیله ممکن استخدام می کرد . دوران عظمت هامبورگ در عهد او شکل گرفت که این عصر درخشان شش سال دوام آورد . هامبورگ در عهد هاپل نه تنها قهرمان جام باشگاه های اروپا شد بلکه در لیگ هم همواره عناوینی در بالاهای جدول داشت . یا قهرمان می شد یا در بین صدرنشینان قرار می گرفت . در سال اول مربیگری در هامبورگ، این تیم نایب قهرمان لیگ شد ؛ پس از آن نوبت به دو قهرمانی پیاپی رسید. در سال چهارم و پنجم هم او دو نایب قهرمانی دیگر با این تیم کسب کرد .

رمز شکست دادن بزرگان

تیم ساوورسکی تیرول آخرین تیمی بود  که هاپل با آن کسب افتخار کرد . اما مطابق چه فلسفه ای ؟ او می گفت : «  هر تيم بزرگى در لحظه مشخصى از بازى شكست پذير است ، چگونه ؟ هيچ احترام خاص و يا ترسى نبايد از هر حريف بزرگى به دل راه داد و مى بايست فوتبالى شجاعانه اما تهاجمى را مقابل آن در هر شرايطى به نمايش گذاشت و در اين راه در نظر گرفتن ارنجى مناسب و با تمام وجود بازى كردن حائز اهميت بسيار است . »  قهرمانی لیگ در سالهای 89 و 90 و فتح جام حذفی اتریش در سال 1989 سبب پیوستن هاپل به تیم ملی اتریش شد . اما او در 14 نوامبر 1992 به دلیل سرطان از دنیا رفت و تا آخرین لحظه هم از فوتبال دور نماند . درست مطابق فلسفه خودش !

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید