به مناسبت 30 اکتبر ؛ سالروز خالق دست خدا ، مارادونا !

دیگو ماردوانا ؛ آقای خاص خاص! / اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

به مناسبت 30 اکتبر ؛ سالروز خالق دست خدا

 

دیه‌گو مارادونا در 30 اكتبر 1960 در محله « ویلافیورتیو » ( كه امروزه « پاتریدو » نامیده می‌شود ) در نزدیكی بوینوس آیرس به دنیا آمد . محله زندگی دیه‌گو یك فقیرنشین به تمام معنا بود. دیه‌گو نیز فرزند پنجم خانواده‌ای 10 نفری بود . شرایط زندگی دیگو را می‌توان با تمام وجود حدس زد . دیگو مارادونا استعداد منحصر به فردی در روپایی زدن و كارهای نمایشی با توپ داشت و با انجام این كارها در اماكن عمومی دست به نوعی « گدایی آبرومندانه » می‌زد و برای خانواده‌اش پول جمع می‌كرد .

جوانی چاق با پاهایی ضعیف

مارادونا هم مثل بسیاری از كودكان فقیر ، این امكان را پیدا نكرد كه با تغذیه‌ای مناسب به رشد كامل جسمی و قامت او هرگز بیشتر از 64/1 متر نشد . او در نوجوانی بسیار شكننده بود اما یك مربی بدنسازی ، تمرین با وزنه‌ را به او پیشنهاد كرد و از آن پس تمرینات او را زیرنظر گرفت . بدین ترتیب جوانك كوتاه قامت به كوهی از عضله تبدیل شد .

جوان قهرمان

آرژانتینی‌ها به لطف درخشش جوانك باشگاه آرژانتینیوس جونیورز در سال 1979 قهرمان جام جهانی جوانان شدند . مارادونا از 1976 تا 1981 در 167 بازی ، 115 گل برای تیم خود به ثمر رساند . پس از آن نیز در یك فصل 28 گل برای بوكا جونیورز زد و به عنوان گران‌قیمت‌ترین بازیكن جهان در بارسلونا فوتبال خود را ادامه داد .

سال 1982 بود …

ستاره‌ای كه ندرخشید

همه منتظر بودند ببینند این جوان چه هنری دارد كه این قدر سروصدا به پا كرده است . اما آرژانتینی‌ها در پنج مسابقه 3 بار باختند !

وضعیت دیگو مارادونا بدتر از بقیه بود . وقتی تیم با سه گل از برزیل عقب افتاد ، او نتوانست جلوی خود را بگیرد . یك لگد و كارت قرمز داور ! او باید چهار سال انتظار می‌كشید . شاید كه بدرخشد !

حكمرانی در ناپل

مارادونا 85-1984 درخشش خود در تیم ناپل ایتالیا را آغاز كرد و وقتی بزرگانی چون « كاره‌كا » و « آلمائو » از برزیل نیز به این تیم پیوستند ، جمع ستارگان آمریكای جنوبی جمع شد . دیگو هم رهبر آنها بود و بدین ترتیب هواداران ناپل روزهایی پرشكوه را تجربه كردند . قهرمانی لیگ در سالهای 1987 و 1990و فتح جام یوفا در 1989 !

دوستی با كویین و  نبرد فالكلند

آن روزها كه مارادونا هنوز نظریات سیاسی نداشت ، مثل همه ورزشكاران و هنرمندان واقعی عوالمی خارج از عوامل سیاستمداران داشت . همه می‌دانیم كه آرژانتینی‌ها چگونه تصمیم به بازپس‌گیری جزایر مالویناس ( فالكلند ) از بریتانیا كردند و انگلیسی ها نیز با كشتی‌های جنگی خود پاس دندان‌شكنی به آنها دادند . همچنین از ماجرای دست خدا و گلهای حیرت‌انگیز مارادونا – كه دست آخر موجب قهرمانی آرژانتین در جام‌جهانی نیز شد – خبر داریم اما حضور مارادونا در كنار « فردی مركوری ( خواننده فقید گروه كوئین ) عکسی ماندگار بر جای گذاشت . مخصوصاً اینكه دیگو مارادونا لباسی با پرچم بریتانیا و كوئین لباس آرژانتین را به تن كرد. ماجرای این تصویر چه بود ؟

پاسخ خیلی ساده است . عکس قبل از جنگ فالکلند گرفته شده است !

ازدواجی با طعم كوكائین

مارادونا در 1989 ازدواج كرد . پلیسی كه به صورت مخفیانه در این ازدواج شركت كرده بود ، با چشمان خود دید كه استفاده از كوكائین در این جشن امری بسیار عادی و پیش پا افتاده است !

دیگو كم كم وارد مسیری می‌شد كه شاید باید از كودكی به آن می‌رفت و تنها فوتبال مانع از تسریع مسیر شده بود . او استفاده از مواد مخدر را در هنگام بازی در بارسلونا آغاز کرده بود . مارادونا حتی مادربزرگ خود را كه همچنان درحلبی‌آباد زندگی می‌كرد ، از یاد برده بود !

مارادونای دوپینگی و مافیایی

تنها یك سال از شكست آرژانتین در فینال جام‌جهانی، اشكهای مارادونا و دست ندادن او با ژائوهاوه‌لانر برزیل رئیس فیفا گذشته كه خبر دوپینگ مارادونا جهان فوتبال را تكان داد. طرفداران دیه‌گو می‌گفتند این برای انتقام‌گیری از دیه‌گو است !

مارادونا 15 ماه محروم شد و به همكاری با مافیا متهم شد . او به بوئنوس آیرس بازگشت و در آن جا به دلیل فروش كوكائین زندانی شد اما كمی بعد 20 هزارگرو گذاشت و دوران بازسازی را آغاز كرد .

دوپینگ مجدد

دیگو جام‌جهانی 1994 را به شكل باشكوهی آغاز كرد . اما باز هم خبر دوپینگ او فوتبال را تكان داد ! بسیاری معتقد بودند كه این بار داوری ضدچاقی كه مصرف می‌كرده ، سبب ثبت شدن دوپینگ او شده است … باز هم 15 ماه محرومیت . پس از پایان این دوران ، او از « بن‌جانسون » به عنوان مربی بدنسازی استفاده كرد . طنز قضیه در این جاست كه « بن‌جانسون » ( دونده 100 متر كانادا ) نیز در المپیك 1988 دوپینگ كرده بود !

دیه‌گو و بیمارستان

پس از كنار ماندن از فوتبال ، دیگو مارادونا چندین بار و چندبار در بیمارستان بستری شد و از جمله در 4 ژانویه 2000 كه به بخش مراقبت‌های ویژه كلینیك « كانته‌گریل » اروگوئه انتقال یافت .

دلیل این اتفاق نیز چیزی نبود جز مصرف بیش از حد كوكائین در تعطیلات ! البته وكیل او معتقد بود كه بیماری او ربطی به كوكائین ندارد . اما نظر مردم سراسر نقاط دنیا چیز دیگری بود .

دیه‌گو و مربیگری

وقتی آرژانتین در یكی دو بازی از جام 2010 نتیجه گرفت ، دیگو مارادونا گفت كه امثال پله و بكن‌باوئر باید به موزه بروند ! ضمناً ادعا كرد كه ( 10 – 1 ) اسپانیا را شكست خواهد داد . برای آلمانی‌ها كری خواند و ادعا كرد كه آنها ترسو هستند . اما ناگهان همان آلمانی‌ها دمار از روزگار تیم دیه‌گو درآوردند . به هر شکل مارادونا این روزها در مکزیک مربیگری می کند و پرحاشیه تر از تمامی بازیکنان تیم خود است . دیگو مارادونا پیش از این در فوتبال امارات هم مربیگری کرده است اما بدون شک ، دوران اوج او همان روزهایی بود که در تیم ملی آرژانتین حضور داشت . چه به عنوان بازیکن و چه به عنوان مربی . در اولی به همه چیز دست یافت اما در دومی چیزی جز یک ناکام بزرگ نبود .

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید