آیا اجنه از غذای ما می خورند؟ + عوامل فقر و ثروت

این مطلب صحیح است که نباید استخوان را به شکل کامل پاک کنیم، چون اجنه از آن استفاده می کنند (و ظاهرا استفاده آن ها به شکل بو کردن است)

على بن اسباط گوید: كه ابو حمزه طعامى تهیّه كرد و ما را كه جماعتى بودیم دعوت كرد، هنگام خوردن غذا ابو حمزه شخصى را دید كه استخوانى را بكلّى پاک نمود، او را آواز داد كه این كار را نكن زیرا از على بن الحسین علیهما السّلام شنیدم كه می‏فرمود: استخوان را از هر چه با او است برهنه نسازید زیرا جنّ را در آن سهم است و اگر چنین كنید چیزى را از خانه می‏رباید كه براى شما بهتر از اینكه به استخوان است.

از امام ششم علیه السّلام پرسیدم كسى با استخوان یا پشكل یا چوب استنجاء كند، فرمود: استخوان و سرگین خوراک پریانند كه با رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله قرار داد كردند، و با هیچ كدام شایسته نیست.

البته دقت کنید که این مطلب منافاتی با احکام دینی درباره ترک اسراف ندارد. و مقداری که بهتر است باقی گذاشته شود، آن است که در اصل انسان ها به آن رغبتی ندارند. و منظور ترک کردن گوشت بر روی استخوان نیست.

آیا ثوابى دارد كه بر آن (استخوان) چیزى گذارند؟

و اظهر اینست كه جن همان بو كشند زیرا چیزى در آن نماند كه بخورند مگر آنكه خوراكى جز آدمى داشته باشند.
و درباره باقی گذاشتن ته مانده ای از غذا، ظاهرا مصداق اسراف است و جایز نیست. و نه تنها باقی گذاشتن غذا سبب ثروت نمی شود، بلکه تمیز کردن ظرف غذا، موجب افزایش روزی شمرده شده است. چون در روایتی، خوردن ته غذا، یکی از عوامل ثروت معرفی شده است که با نقل این روایت، عوامل ثروت و فقر را نیز بیان می کنیم:

– عوامل فقر :

امام على علیه السّلام فرمود:

پرده‏ هاى عنكبوت را از خانه پاک كنید كه موجب فقر مى ‏گردد، بول در حمام فقر مى ‏آورد، خوردن در حال جنابت موجب فقر مى ‏شود و نیز چیزهائى كه موجب فقر مى ‏گردد عبارتند از:

شانه كردن سر در حال قیام

گذاشتن كثافت در خانه

سوگند به دروغ

زنا

حرص زیاد

خوابیدن بین نماز مغرب و عشاء

خوابیدن قبل از طلوع‏ آفتاب

اعتیاد به دروغ

شنیدن موسیقى

رد سائل در شب

نداشتن عقل معیشت

قطع صله رحم

– عوامل ثروت :

پس از این فرمود:

شما را خبر دهم از آنچه رزق را زیاد مى ‏كند، گفتند بفرمائید،

فرمود: جمع كردن بین دو نماز، تعقیب نماز صبح، صله رحم، پاک كردن منزل از كثافات، مواساة با مؤمن، صبح دنبال زندگى رفتن، استغفار، گفتار حق، اجابت مؤذن و سخن نگفتن در بیت الخلاء.

حریص نبودن، شكر منعم، دورى كردن از سوگند حرام، شستن دست قبل از خوردن غذا، خوردن غذائى كه از سفره مى‏ ریزد، و هر كس هر روز سى بار سبحان اللَّه بگوید خداوند هفتاد نوع بلا را از او دور میگرداند، كه آسانترین آنها فقر مى‏ باشد.

5/5 ( 1 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: hasti
    15 شهریور 1392

    ممنون از اطلاعاتتون

  2. نویسنده دیدگاه: ساحل
    26 خرداد 1392

    باسلام بسیارمطالب آموزنده ای است دستتون دردنکنه ممنون

نظر خودتان را ارسال کنید