حل مشکل بهم ریختگی فونت در فایل Word به همراه آموزش تصویری

هنگامی‌که فایل Word یا Powerpoint را قالب‌بندی می‌کنیم، پیش‌آمده که وقتی روی سیستم دیگری قرار داده‌ایم فونت‌ها به‌هم‌ریخته و دیگر قابل‌استفاده نمی‌شود.

برای خیلی از افراد این مشکل پیش‌آمده است، یک فایل Word یا Powerpoint را برای ارائه در کلاس یا هر جای دیگری آماده می‌کنند. ولی زمانی که فایل را در کامپیوتر مقصد یا دانشگاه برای ارائه قرار می‌دهند، فرمت حروف و اعداد و نوشته‌ها به هم می‌ریزد. این مشکل به این دلیل اتفاق می‌افتد که در کامپیوتر مقصد فونتی که در کامپیوتر مبدأ استفاده‌شده است وجود ندارد. بسیاری از افراد برای حل این مشکل فایل Word را به PDF تبدیل می‌کنند. اما اگر بخواهید فایل Word ای را که نوشته‌اید در یک کامپیوتر دیگری ادامه دهید باید چه کنیم؟ در این آموزش یک ترفند ساده و کاربردی برای رفع این مشکل آموزش خواهیم داد تا با ذخیره کردن فایل موردنظر تمام فونت‌های بکار رفته در متن نیز ذخیره شوند. در این صورت فایل شما در تمام کامپیوترها بدون به‌هم‌ریختگی اجرا خواهد شد.

برای رفع این مشکل چه اقداماتی انجام دهیم؟

داخل File در نرم افزار Word می شویم و متن مورد نظرمان را با فونت دلخواهمان تایپ می‌کنیم.

به منوی فایل می رویم و گزینه ی options را انتخاب می‌کنیم.

در قسمت File رفته و روی گزینه Options کلیک می کنیم

در قسمت File رفته و روی گزینه Options کلیک می کنیم

سپس در پنجره ی options گزینه save را برمی‌گزینیم.

در قسمت پایینی چک باکسی به اسم Embed fonts in the file وجود دارد که نحوه ی محافظت کردن از ارائه مان در آن توضیح داده شده است. این گزینه را فعال کرده و گزینه ی Do not embed common system fonts را انتخاب میکنیم .

در قسمت چک باکس فایل Word گزینه Embed fonts in file را فعال می کنیم سپس گزینه Do not embed common system fonts را انتخاب می کنیم

در قسمت چک باکس فایل Word گزینه Embed fonts in file را فعال می کنیم سپس گزینه Do not embed common system fonts را انتخاب می کنیم

و در نهایت گزینه ی OK را انتخاب می‌کنیم .

برای فایل پاورپوینت نیز همین مراحل را اجرا می‌کنیم.

با این کار اگر کارمان را روی هر سیستم دیگری اجرا کنیم حتی اگر فونت مربوطه را نداشته باشد آن قالب فایل Word را حفظ میکند.

5/5 ( 1 نظر )


منبع : واحد فناوری آسمونی

دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: فراسپتیک
    05 آبان 1397

    مقاله خوب و کاربردی بود
    ممنون

نظر خودتان را ارسال کنید