24 مهر ماه ، روز پارالمپیک

به مناسبت 24 مهر ؛ روز پارالمپیک / اختصاصی ورزشی آسمونی – مهدي زارعي

از رویای گاتمن تا درخشش ورزشکاران معلول ایرانی

به گزارش آسمونی ، طي چند دهه اخير ، ورزشكاران جانباز و معلول كشورمان در رشته‌هاي مختلف براي ايران افتخار كسب كرده‌اند . آخرین آنها نیز همین روزها در بازیهای پارآسیایی اتفاق افتاد . با اين حال ميزان توجه رسانه‌ها و افكار عمومي به نسبت افتخارات كسب شده بسيار اندك بوده است . براي مثال همه مي‌دانيم كه المپيك در يونان متولد شد و با تلاش‌هاي « بارون پي‌‌ير دوكوبرتن » فرانسوي به جنبشي جهاني بدل شد . امّا راستي آيا تا به حال فكر كرده‌ايم كه جنبش پارالمپيك و مسابقات ورزشي معلولان از چه زماني آغاز شد ؟ در كجا شكل گرفت و چه كسي آغازگر اين نهضت بود ؟

پس از پايان جنگ جهاني دوم در سال 1945 ، آنچه به جاي مانده بود ويراني ، فقر ، شكست و يأس و نوميدي در سراسر جهان بود . با آن كه جنگ تمام شده بود امّا هنوز مجروحان فراواني در آسايشگاه‌ها و بيمارستان‌ها بستري بودند و بسياري از آنان دچار مرگ زودرس مي‌شدند . بي تحرّكي ضربه بزرگي به مصدومين جنگ زده بود و نقشي اساسي در تخريب روحيه آنان ايفا كرده بود . بي‌شك در آن روزها نوميدترين اقشار جامعه كساني بودند كه زماني همانند انسان‌هاي ديگر به فعاليت مي‌پرداختند . امّا با از دست دادن عضوي از اعضاي بدن خود، شرايط حضور در بسياري از فعاليت‌هاي اجتماعي از جمله مسابقات ورزشي را از دست داده‌ بودند . شرايط روحي اين افراد و برگزاري المپيك 1948 در لندن، ايده جالبي را در ذهن يك روانشناس پديد آورد .

« لودويگ گاتمن » روانشناس بيمارستاني كوچك در « استوك مندويل » با تحقيقاتي كه به عمل آورده بود ، به اين نتيجه رسيد كه با ورزش مي‌توان با پيري و مرگ زودرس مبارزه كرد و آن‌ها را به تأخير افكند . گاتمن ورزش معلولان را با تمرينات تيروكمان در محوطه كوچك بيمارستان خود آغاز كرد . تأثير اين تمرينات در بين معلولان جنگي كاملاً مشهود بود و به اين ترتيب گاتمن تصميم گرفت طرح خود را توسعه بخشد . او ايده برگزاري مسابقه ويلچرراني را در آستانه برگزاري المپيك 1948 نزد مسئولين برگزاري المپيك لندن مطرح كرد و اين ايده بديع ، مورد توجه آنها قرار گرفت . به اين ترتيب نخستين مسابقه معلولان 64 سال قبل برگزار شد . چهار سال بعد ورزشكاران هلندي نيز همپاي ورزشكاران بريتانيا در اين مسابقات شركت كردند و بدين‌ترتيب جنبش معلولان آرام‌آرام از حالت صرفاً بريتانيايي خارج شد و رنگ و بويي بين‌المللي پيدا كرد .

 

با وجود آن كه جنبش ورزش معلولان در حال گسترش يافتن بود امّا « سرلودويگ گاتمن » همچنان ناراضي بود . زيرا رؤياي بزرگ او اتصال اين جنبش به مسابقات المپيك بود . تلاشهاي گاتمن در سال 1960  نتيجه داد و نخستين دوره بازي‌هاي معلولان در اين سال در شهر رم (ايتاليا) برگزار شد .

براي اين مسابقات نام « پارالمپيک » برگزيده شد كه تركيبي بود از دو بخش « پارا » ( درجهت ، هم سو ) و المپيك . به اين ترتيب معناي كلمه پارالمپيك « مسابقاتي همسو با بازي‌هاي المپيك » بود كه به شكل مختصر و مفيد به اهداف جنبش پارالمپيك مي‌پرداخت . در پارالمپيك رم 400  ورزشكار از 23 كشور شركت داشتند كه شروعي قابل قبول براي بازي‌ها محسوب مي‌شد . اين ورزشكاران در 6 رشته تيراندازي با كمان ، شنا ، شمشيربازي ، بسكتبال ، پينگ پنگ و دو و ميداني با يكديگر به رقابت پرداختند . اين شش رشته در تمام ادوار بازي ها، در برنامه پارالمپيك قرار داشته اند .

در سال 1976  و به هنگام ميزباني تورنتو (كانادا ) تماشاگران براي نخستين‌بار شاهد حضور ورزشكاراني با درصدهاي مختلف معلوليت در بازي‌هاي پارالمپيك بودند. IPC‌ ( كميته بين‌المللي بازي‌هاي پارالمپيك ) مقرر ساخته بود كه مسابقات مختلفي براي معلوليت‌هاي متفاوت برگزار شود . به اين ترتيب با انجام نخستين « كلاس‌بندي‌ها » در مسابقات پارالمپيك ، تعداد رقابت‌ها افزايش يافت . در پارالمپيك سئول 3050 ورزشكار به نمايندگي از 61 كشور در بازي‌ها شركت نمودند . اما آن‌چه كه اين پاراالمپيك را براي كشورمان نسبت به دوره‌هاي قبلي متمايز ساخته بود ، حضور ايران در اين بازي‌ها بود .

فدراسيون ورزش‌هاي جانبازان و معلولان تا قبل از پيروزي انقلاب ، به صورت يك كميته زير نظر فدراسيون پزشكي بود ، اما پس از انقلاب و در اواخر سال 1358 اين فدراسيون به صورت مستقل آغاز به كار كرد . در تابستان 1359 پارالمپيك 1980 در آرنهم (هلند) برگزار شد كه هيأتي 4 نفره از اين فدراسيون راهي بازي‌ها شد تا علاوه بر ديدن مسابقات ، در اجلاس ورزش معلولان نيز شركت كرده و قوانين و مقررات بين‌المللي مسابقات معلولان را تهيه كنند .

با بازگشت اين هيأت از هلند ، نخستين كلاس‌هاي مربيگري مسابقات معلولان در رشته‌هاي مختلف برگزار شد و در شهريور سال 1359 نخستين مسابقات معلولان ايران در رشته‌هاي دو و ميداني ، پينگ‌پنگ ، شطرنج ، نابينايان ، بسكتبال با ويلچر ، واليبال نشسته و شنا در تهران برگزار شد .

از آن زمان تا امروز ایران در تک تک مسابقات پارالمپیک حضور داشته است . از سال 2010 نیز رقابت های پارآسیایی به صورت رسمی آغاز شد که ایران در هر سه دوره این رقابت ها حضوری درخشان و پرمدال داشته است .

اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید