بیوگرافی علی کریمی

ali-karimi

بیوگرافی علی کریمی :

محمدعلی کریمی پاشاکی، معروف به علی کریمی، در ۱۷ آبان ۱۳۵۷ در کرج متولد شد. علی یکی از سرشناس‌ترین و بهترین بازیکنان تیم ملی و حتی در آسیا است. کریمی با تکنیک زیبا و متحیرکنندۀ خود توانست پله‌های ترقی را به‌سرعت طی کند و بتواند در لیگ معتبر آلمان نامی از خود به‌جا بگذارد. او دو پسر به نام های هیرسا و هاوش و دختری به نام هیما دارد .

ali-karimi

دنیای فوتبال علی کریمی :

علی کریمی در اوایل بازی خود در تیم فتح به درخشش رسید و دیری نگذشت که توانست توجه مدیران تیم پرسپولیس را به خود جلب کند و سرانجام در خردادماه سال ۱۳۷۷، علی کریمی نیز به تیم پرسپولیس پیوست. کریمی اولین بازی خود را در ۲۲ شهریور ۱۳۷۷ در مقابل تیم پلی‌اکریل همراه تیم پرسپولیس در جناح راست به نمایش گذاشت و در اولین بازی پرسپولیس، با حضور سلطان قلب‌ها و پیشکسوت فوتبال ایران علی پروین، بعد از ۵ سال توانست روی ضربۀ کرنر گل زنی کند.

بازی زیبا و منحصر به فرد علی کریمی توانست نظر منصور پورحیدری، مربی وقت تیم ملی را به خود جلب کند و بتواند مهارت خود را در تیم ملی نیز بیازماید. در دیدار دوستانه مقابل کویت، علی اولین بازی ملی خود را تجربه کرد و در فینال بازی‌های بانکوک، در برابر تیم ملی کویت موفق به گل‌زنی شد. کریمی در همان سال قهرمانی بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک را به همراه تیم ملی جشن گرفت.

او در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ نیز از کلیدی‌ترین بازیکنان تیم ملی ایران بود.

ali-karimi

علی کریمی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ با زدن ۵ گل، آقای گل مشترک مسابقات شد. ایران در این مسابقات پس از ژاپن و چین، در مقام سوم ایستاد و هت‌تریک علی کریمی در بازی با کره جنوبی در یک‌چهارم‌نهایی نقش مهمی در این موفقیت ایران داشت. او در همان سال بهترین بازیکن سال فوتبال آسیا شناخته شد و قهرمانی بازی‌های غرب آسیا را نیز به‌همراه تیم ملی کسب کرد.

کریمی در جام جهانی ۲۰۰۶ نمایش ضعیفی داشت که به مصدومیت طولانی‌مدت او مربوط می‌شد. در سال ۲۰۰۸ در پی انتقاداتی شدید از فدراسیون فوتبال ایران از تیم ملی محروم شد. چندی بعد با مداخله محمود احمدی‌نژاد و سید حسن خمینی دوباره به تیم ملی بازگشت. در اکتبر ۲۰۰۸ در حالی که علی دایی او را به تیم ملی دعوت کرده بود، کناره‌گیری خود را از فوتبال ملی اعلام کرد. علی دایی اعلام کرد که کریمی را دیگر به تیم ملی دعوت نخواهد کرد و اینچنین هم شد. کریمی با برکناری دایی مجدداً برای حضور در تیم ملی افشین قطبی اعلام آمادگی کرد و به تیم دعوت شد. او تک گل ایران در مقابل امارات در بازی برگشت مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ را به ثمر رساند و امیدهای ایران را برای صعود زنده نگاه داشت. کریمی در اسفند ۸۸ بار دیگر از سوی افشین قطبی به تیم ملی دعوت شد و در بازی مقابل تایلند حاضر شد. او هم‌اکنون عضو باشگاه تراکترو سازی تبریز است.

ali-karimi

خداحافظی‌های علی کریمی از فوتبال ملی:

علی کریمی ۲ بار از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد، اما پس از هر دوی این موارد باز هم در تیم بازی کرد.

بار اول در ۱۸ مهر ۱۳۸۷، با نوشتن نامه‌ای به رئیس فدراسیون فوتبال ایران از بازی‌های ملی خداحافظی کرد.این در حالی بود که رابطه کریمی با سرمربی وقت تیم علی دایی دچار تنش بود.

پس از برکناری دایی و انتصاب افشین قطبی، وی دوباره به تیم دعوت شد و بازی کرد. بار دوم، کریمی در ۲ تیر ۱۳۸۸، پس از تساوی مقابل کره جنوبی و عدم راهیابی تیم به جام جهانی ۲۰۱۰ همراه با مهدی مهدوی‌کیا و وحید هاشمیان از بازی‌های ملی خداحافظی کرد.

کریمی در خرداد ۱۳۹۰ برای بازگشت به تیم اعلام آمادگی کرد و کارلوس کیروش وی را دوباره به تیم دعوت کرد.

خداحافظی در سال ۱۳۹۲ و بازگشت

کریمی پس از بازی پرسپولیس با سپاهان در فینال جام حذفی در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ از دنیای فوتبال خدا حافظی کرد. کریمی پس از خداحافظی از فوتبال اعلام کرد، فوتبال جای امثال او نیست و «دایه‌های مهربانتر از مادر» باید فوتبال را بچرخانند.

خداحافظی کریمی از فوتبال، بازتاب گسترده‌ای داشت و سایت رسمی فیفا با اشاره به خداحافظی علی کریمی از دنیای فوتبال، از او به عنوان اسطوره فوتبال ایران یاد کرد و خداحافظی او از میادین فوتبال را غیر منتظره خواند.

سرانجام علی کریمی در ۲۹ تیر ۱۳۹۳ برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد و درحالی که او اعلام کرده بود امیدوار است بتواند با پیراهن پرسپولیس از فوتبال خداحافظی کند اما اینطور نشد. بدین ترتیب تراکتورسازی تبریز آخرین باشگاهی بود که کریمی پیراهن آن را بر تن کرد.

ali-karimi

سبک بازی و رویکرد حرفه ای علی کریمی :

شناخته‌شده‌ترین خصیصه فوتبال علی کریمی، مهارت او در دریبل‌زنی است. ورلد ساکر در سال ۲۰۰۳، او را بازیکنی با «حرکات و کار با توپِ هیپنوتیزم‌کننده» توصیف کرده‌است.
مجله کیکر در سال ۲۰۰۴ با یاد کردن از کریمی با عنوان «مارادونا آسیا» در گزارشی می‌نویسد: «او با هر دو پا خوب شوت می‌زند، خیلی سریع تغییر جهت می‌دهد و بازیکنی است که تیم حریف را وادار به سرگیجه می‌کند».
بنا بر نوشته فیفا در سال ۲۰۰۹، «دریبل‌های خیره‌کننده» از ویژگی‌های بازی کریمی است و به خاطر همین به «جادوگر» مشهور شده‌است.
در نظرسنجی که از سوی برنامه نود در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۰ انجام شد، کریمی با کسب بیش از ۶۵ درصد آراء (۶۵٫۵ درصد) مخاطبین این برنامه، به عنوان «تکنیکی‌ترین» بازیکن سه دهه اخیر (بعد از انقلاب) فوتبال ایران انتخاب شد. (سه بازیکن دیگر علاوه بر کریمی، در میان گزینه‌های این نظرسنجی قرار داشتند)
با وجود اینکه کریمی سابقه بازی در خط دفاعی، خط میانی و خط حمله را دارد، اما بازی‌سازی با خصوصیات تهاجمی است. کریمی در پرسپولیس و تیم ملی، نخستین بازی‌های خود را به ترتیب در پست‌های هافبک راست و هافبک چپ انجام داد. در سال‌های آخر دهه ۷۰ که کریمی در پرسپولیس تحت مربیگری علی پروین بازی می‌کرد، پروین به او اختیار کامل می‌داد. پروین اعتقاد داشت که حرکات کریمی در محوطه جریمه برای ایجاد موقعیت یا گرفتن ضربه پنالتی مناسب است. در زمان مربیگری برانکو ایوانکویچ که تیم ملی ایران معمولاً با آرایش ۱-۳-۲-۴ بازی می‌کرد، کریمی بیشتر در پست هافبک تهاجمی یا نفوذی پشت سر علی دایی و بین مهدی مهدوی‌کیا و وحید هاشمیان بازی می‌کرد و با مهدوی‌کیا و حسین کعبی هماهنگی خوبی داشت. او بهترین پست برای خود را هافبک آزاد پشت مهاجمان می‌داند. مجله فیفا در شماره آوریل ۲۰۰۶، کریمی را یک بازی‌ساز حرفه‌ای توصیف کرده است.

ali-karimi

مربیگری علی کریمی :

کریمی در سال ۲۰۰۶ در مصاحبه‌ای با مجله فیفا نسبت به این که پس از خداحافظی روزی مربی شود ابراز علاقه کرده‌ بود ، در مرداد ۱۳۹۳، رسانه‌ها گزارش دادند کارلوس کیروش در مذاکراتش با فدراسیون فوتبال ایران کریمی را به عنوان گزینه دستیاری خود مطرح کرده‌ است.

در روزهای ابتدایی مهرماه 1393 پس از جلسه علی کفاشیان با کارلوس کی‌روش و توافق این دو، علی کریمی به عنوان دستیار سرمربی تیم ملی انتخاب شد که پس از مدت کوتاهی از این سمت کناره گیری نمود.

ali-karimi

علی کریمی سرمربی تیم نفت تهران شد و سریع کناره گیری کرد :

تیر ماه 96 بود که علی کریمی گفت مربیگری نفت تهران را با شروطی به عهده می گیرد .
علی کریمی تأکید کرد تا زمانی که مشکلات مالی نفت حل نشود و مطالبات بازیکنان پرداخت نگردد پای عقد قرارداد رسمی نخواهد نشست.
اما او با باشگاه نفت به توافق نرسید و خیلی زود کناره گیری کرد و حمید درخشان جانشین علی کریمی شد .

ali-karimi

افتخارات باشگاهی علی کریمی :

پرسپولیس تهران

 • قهرمانی جام آزادگان ۷۸-۱۳۷۷
 • قهرمانی جام آزادگان ۷۹-۱۳۷۸
 • قهرمانی جام حذفی ۷۹-۱۳۷۸
 • نایب‌قهرمانی جام آزادگان ۸۰-۱۳۷۹

بایرن مونیخ

 • قهرمانی جام حذفی آلمان ۰۶-۲۰۰۵
 • قهرمانی بوندسلیگا ۰۶-۲۰۰۵

الاهلی

 • قهرمانی جام حذفی امارات ۰۲-۲۰۰۱
 • قهرمانی جام حذفی امارات ۰۴-۲۰۰۳
 • نایب‌قهرمانی لیگ امارات ۰۴-۲۰۰۳

نفت تهران

 • نایب‌قهرمانی نوجوانان تهران

فتح تهران

 • قهرمانی امیدهای تهران با امیدهای فتح

ali-karimi

افتخارات علی کریمی در تیم ملی :

 • ۱۹۹۸ – قهرمانی بازی‌های آسیایی
 • ۲۰۰۴ – مقام سوم جام ملت‌های آسیا
 • ۲۰۰۷ – یک‌چهارم‌نهایی جام ملت‌های آسیا
 • ۲۰۰۶ – راهیابی و بازی در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان
 • ۲۰۰۴ – قهرمانی فوتبال غرب آسیا
 • ۲۰۰۳ – قهرمانی جام بین‌قاره‌ای آسیا – اقیانوسیه با تیم ملی ایران

ali-karimi

افتخارات فردی علی کریمی :

 • بهترین بازیکن سال ۲۰۰۴ آسیا
 • آقای گل مشترک جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴

باشگاه های حرفه ای :

۱۳۷۷–۱۳۷۵ – فتح تهران

۱۳۸۰–۱۳۷۷ – پرسپولیس (۱۱) گل

۱۳۸۴–۱۳۸۰ – الاهلی امارات (۴۵) گل

۱۳۸۶–۱۳۸۴ – ایرن مونیخ (۳) گل

۱۳۸۷–۱۳۸۶ – القطر (۵) گل

۱۳۸۸–۱۳۸۷- السیلیه (۰) گل

۱۳۸۸–۱۳۸۷ – پرسپولیس (قرضی) (۵) گل

۱۳۸۹–۱۳۸۸ – استیل‌آذین (۱۴) گل

۱۳۹۰–۱۳۸۹ – شالکه ۰۴ (۰) گل

۱۳۹۲–۱۳۹۰- پرسپولیس (۱۳) گل

۱۳۹۳–۱۳۹۲-تراکتورسازی (۵) گل

 

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: Mahsa
  15 مهر 1393

  Hame ie Perspolisiaro Eshgheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 2. نویسنده دیدگاه: کوروش کبیر
  25 تیر 1392

  با سلام به شما کاربران عزیز علی اقا کریمی یک شخص کاملن با شخصیت است چرا چون من یک دفعه در اتوبان همت بودم داشتم می رفتم که یک دفعه یک bvw 740Li دیدم زدم جلو تر ازش که یک دفعه چشمم به علی کریمی افتاد تا من دست تکان دادم ……وووووو جلب اینجاست که علی اقا دوتا دستا را بالا اورد و برام دست تکان داد آن هم در اتوبان همت…. که انقدر شخصی که محبوب هستش همچین حرکتی را برای یک شخص معمولی انجام بده…

  • نویسنده دیدگاه: ریحانه
   04 شهریور 1392

   اصلا هم خیلی ادم مغرور و حسودی هستش!

   این کار رو هم کرده طرفدار کسی دیگه ای نشید اقای کبیر!

 3. نویسنده دیدگاه: mahshid
  19 خرداد 1392

  merci az matalebe porbaretoon

  • نویسنده دیدگاه: بچه های کورده
   24 مهر 1393

   سلام بچه ها بیایید این سایت رو پر طرفدارش کنیم من که هر چی دوست دارم پرسپولیسی اند حتما این سایت رو بهشون معرفی میکنم

نظر خودتان را ارسال کنید