زندگینامه شهید سید موسی نامجو

سرلشکر سید موسی نامجو از نظامیان عالی‌رتبه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران بود. آسمونی در این بخش زندگینامه شهید سید موسی نامجو را شرح می دهد.

زندگینامه شهید سید موسی نامجو

سید موسی نامجو در سال ۱۳۱۷ در بندر انزلی بدنیا آمد و پس از انجام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به تحصیل در دانشکده افسری ادامه داد و و با مدرک لیسانس نقشه‌برداری (درجه ستوان دومی) در سال ۱۳۴۰ از دانشکده افسری فارغ‌التحصیل شد. او پیش از انقلاب ۱۳۵۷ به سمت عضو هیئت علمی دانشکده افسری منصوب شد که این مسئولیت، بعد از انقلاب به ریاست دانشکده، ارتقاء یافت. وی اولین فرمانده دانشکده افسری جمهوری اسلامی ایران بود که در سال 1358 دست اندر کار تحول اساسی در دانشکده افسری بود، پس از درگذشت مصطفی چمران، نماینده فرمانده کل قوا (سید روح‌الله خمینی) در شورای عالی دفاع بود و مدتی بعد در نقش وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به خدمت پرداخت.

زندگی شخصی شهید سید موسی نامجو

نامجو در سال ۱۳۴۹ ازدواج کرد. ثمره این ازدواج، ۳ فرزند(۲ پسر و یک دختر) است.

وی مسلمان و مخالف شرایط محیط رژیم سلطنت و جو حاکم بر ارتش شاهنشاهی بود.و در جریانات انقلاب اسلامی ایران نقش داشت. او از جریانات سیاسی گذشته و توطئه های شرق و غرب به خصوص جریان «نهضت ملی» آگاهی کامل داشت؛او نسبت به روح الله خمینی علاقه قلبی داشت و وی را سدی در مقابل انحرافات می شناخت و سخت نگران انحراف انقلاب بود.

مرگ شهید سید موسی نامجو

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در حادثه سقوط پرواز هرکولس سی-۱۳۰ نیروی هوایی ارتش ایران ۱۳۶۰ همراه با تعدادی از فرماندهان نظامی دیگر جان خود را از دست داد. این گروه در حال بازگشت از مأموریت بررسی وضعیت جبهه‌ها پس از عملیات موفق‌آمیز عملیات ثامن‌الائمه بودند.

یادبود شهید سید موسی نامجو

امروزه خیابان «گرگان» که یکی از خیابان‌های قدیمی تهران است، به نام سرلشکر نامجو نام‌گذاری شده است.

در بهمن‌ماه سال 1395 از سردیس ایشان در گیلان رونمایی شد

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید