نقد فيلم مغزهای كوچک زنگ زده : كودكی هايی كه گم می شود

مغزهای کوچک زنگ زده فیلمی به کارگردانی و نویسندگی هومن سیدی و تهیه‌کنندگی سعید سعدی محصول سال ۱۳۹۶ است. آسمونی در این بخش به معرفی و نقد فیلم مغزهای کوچک زنگ زده می پردازد.

نقد فيلم مغزهای كوچک زنگ زده : كودكی هايی كه گم می شود

پست اختصاصی آسمونی
نقد از : خانم لاله عالم

با اينكه فرم ، نحوه ساخت و بازيگري فيلم مغزهاي كوچك زنگ زده از ديگر اثار هومن سيدي يك گام جلوتر است اما هنوز هم معتقدم بهترين فيلم وي تاكنون ١٣ است، چرا كه از فيلمنامه منسجم تري برخوردار است و بيننده به خوبي روند تحول شخصيت اصلي فيلم ،يك نوجوان سيزده ساله را درك مي كند ؛ كودك_نوجواني كه دران مقطع سني خاص ناخواسته درگير اختلافات و جدايي پدر و مادر مي شود و از روي تنهايي و غفلت انها با گروهي بزهكار سرگرم مي شود و دنياي كودكانه اش فرو مي ريزد و به تباهي كشيده مي شود. اما در مغزهاي كوچك زنگ زده كه بازهم قرار است يك تغيير رخ دهد يعني شخصيت منفعل شاهین با بازي نويد محمد زاده خواسته و ناخواسته ميل به تغيير به سمت شخصيت به اصطلاح چوپان با بازي فرهاد أصلاني ، را دارد به همان قوت و صحت دگر ديسي نقش اصلي فيلم ١٣ جا نيافتاده است، هرچند كه نقش پردازش شده و قابل باور است و بازي نويد محمدزاده نيز فوق العاده است.در همين جا بايد اشاره كنم با توجه به نقش افريني هاي متعدد اين بازيگر در نقش شخصيت هاي غيرعادي و عصبي كه با وجود برخي ألمان هاي مشترك ، مي توانست راحت به سمت كليشه شدن كشانده شود اما ظرافت و دقت و جزئي نگري ها در وي باعث شده تا هر نقش را متفاوت از ديگري بازي كند تا جايي كه مي توان بازيگري او را به مانند برخي از بازيگران درجه يك دنيا ارزيابي كرد.

فيلم مغزهاي كوچك زنگ زده از بازيهاي خوب ديگري نيز بهره مي برد مانند بازي فرهاد أصلاني كه هميشه دقيقا خود نقش را بازي مي كند و همچنين بازيگر نقش شهره، خواهر خانواده با بازي مرجان اتفاقيان. اما بايد غافلگيركننده ترين بازي اين فيلم را مربوط به كودك فيلم يا بازيگر نقش شهروز دانست. به هر حال حتي اگر مغزهاي كوچك زنگ زده بهترين فيلم سيدي تاكنون هم نباشد و بتوان به ان ايرادهايي هم گرفت اما فيلم مهم و تاثيرگذاري است . چرا كه به يكي از مهم ترين مسائل تربيتي و اجتماعي پرداخته است و نشان مي دهد اوباش گري و لمپنيزم از چه جاهايي نشأت مي گيرد و چقدر خانواده ها بايد متعهدانه در حفظ و تربيت كودكان خود كوشا باشند و به قول بازيگر نقش مادر فيلم از بچه داري فقط انتخاب چند تا اسم كه با يك حرف اول شروع مي شود را بلد نباشند. فيلم مغزهاي كوچك زنگ زده به همراه فيلم ١٣ تلاش كارگرداني است كه مي تواند يكي از دغدغه هايش كودكان بي سرپرست و بدسرپرست باشد. اما توصيه مي شود افرادي كه ضعف اعصاب دارند يا با مشكل فشار خون يا ناراحتي قلبي مواجهه هستند به ديدن اين فيلم نروند!

معرفی فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی در نقش دو برادر، شخصیت‌های اصلی این فیلم را برعهده دارند. این فیلم نگاهی به زندگی گوشه ای از فقیرترین مردم ایران دارد. مردمی که در این فیلم به تصویر کشیده شده اند در پی فقر به بزهکاری خصوصا مقوله تولید و پخش مواد مخدر روی آورده اند و یا از خردسالی در این جامعه بزهکار بزرگ شده اند. همچنین موضوع نگاه های تعصبی به مقوله غیرت در این فیلم به چالش کشیده شده است. تعدادی از بازیگران این فیلم از بین ۱۵هزار ویدیوی ارسالی فراخوان بازیگری و شاگردان کلاس‌های هومن سیدی انتخاب شده‌اند.

مغزهای کوچک زنگ زده کاندیدای یازده جایزه از جشنواره فجر و برنده چهار جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه شد. این فیلم سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را هم به دست آورد.

بازیگران فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

نوید محمدزاده
فرهاد اصلانی
فرید سجادی حسینی
مرجان اتفاقیان
نوید پورفرج
نازنین بیاتی

پست اختصاصی آسمونی
نقد از : خانم لاله عالم

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید