زندگینامه شهید یوسف کلاهدوز

شهداي بزرگي چون یوسف کلاهدوز به عنوان طلايه داران جبهه و جنگ، در سپاه، ارتش و بسيج درخشيدند و صداقت و گمنامي از ويژگي هاي بارز شهيد يوسف كلاهدوز بود. آسمونی در این بخش زندگینامه شهید یوسف کلاهدوز را شرح می دهد.

زندگینامه شهید یوسف کلاهدوز

سرلشکر یوسف کلاهدوز (زاده ۱ دی ۱۳۲۵، قوچان – درگذشت ۸ مهر ۱۳۶۰، تهران) قائم مقام سپاه پاسداران بود.

دوران تحصیل یوسف کلاهدوز

کلاهدوز پس از دریافت دیپلم، علی‌رغم انتظار نزدیکانش، در تاریخ ۱۳۴۴ وارد دانشگاه افسری ارتش شد. او به دلیل تیزهوشی و استعداد فراوان در ارتش توانست به گارد شاهنشاهی منتقل شود. در بخش‌هایی از زندگینامه وی آمده است: «از او پرسیدند چرا با توجه به موقعیتی که داری، شاه را نمی‌کشی؟ وی در پاسخ گفته بود باید دستور برسد، نباید خودسرانه عمل کرد و بی گدار به آب زد، زیرا من از آیت‌الله خمینی دستور می‌گیرم»

اقدامات یوسف کلاهدوز

از جمله اقدامات وی پس از انقلاب تشکیل سپاه پاسداران به فرمان آیت‌الله خمینی و راه‌اندازی واحدهای آموزشی سپاه و توسعه آن بود همچنین ایشان در تدوین اساسنامه سپاه نقش اساسی داشت. آخرین مسؤولیت وی، قائم مقامی فرماندهی سپاه بود. وی در کنار این وظیفه حساس، در شورای عالی دفاع نیز نقش مؤثری را بر عهده داشت.

درگذشت یوسف کلاهدوز

سرانجام در روز هفتم مهر ماه ۱۳۶۰ هنگامی که با گروهی نظامی و غیر نظامی در پرواز هرکولس سی-۱۳۰ نیروی هوایی ارتش ایران ۱۳۶۰ عازم تهران بودند بر اثر سقوط این هواپیما کشته شدند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید